Domov pro alergiky
Celoroční alergická rýma patří mezi velmi nepříjemné zdravotní obtíže, jimž lze však důsledným úklidem a vhodným vybavením domácnosti alespoň částečně předcházet.
Pomineme-li sezónní pylové alergie, nejčastěji problémy vyvolávají roztoči, prach, spory plísní a srst domácích mazlíčků. Roztoči jsou malí živočichové, kteří sice nežijí dlouho, velmi rychle se však rozmnožují a produkují značné množství exkrementů, jež právě bývají příčinou alergické reakce. Živí se odumřelými šupinkami lidské kůže, a proto se jim nejlépe daří v teplém, vlhkém a tmavém prostředí v blízkosti člověka, tedy v lůžkovinách, matracích, pohovkách, polštářích, ale i závěsech či plyšových hračkách.
Problematické jsou ovšem také zvířecí alergeny. Navzdory rozšířenému názoru nejde přímo o alergii na zvířecí srst. Reakci organismu způsobují částečky proteinů, které se nacházejí v šupinkách kůže a ve výměšcích kožních žláz. Ty u alergiků mohou vyvolat kromě alergické rýmy, zánět spojivek či astma. Zejména alergeny kočky dosahují ze všech zmíněných alergenů nejmenších rozměrů a v interiérech se tak dostanou téměř všude.
Zatočte s roztoči
Nejúčinnější zbraní proti roztočům je důsledný úklid, pravidelná hygiena a celkové omezení prašnosti domácího prostředí. Místo celoplošného koberce jsou vhodné tvrdé podlahy, z nichž lze nečistoty dokonale odstranit setřením. Nábytek bychom měli vybírat raději bez dekoračního čalounění, ozdobných lamel a zbytečně složitých tvarů, které by znesnadňovaly úklid. Podobného pravidla bychom se měli držet také u osvětlení a dalšího vybavení. Místo otevřených polic dáme raději přednost uzavřeným skříňkám a knihovnám.
Zvláštní pozornost bychom pak měli zaměřit na ložnici, kde trávíme velké množství času. Důležitým bodem je výběr vhodné matrace. Pro alergiky jsou vhodné například ty ze studené pěny nebo latexové. Měly by mít snímatelný potah s hypoalergenní úpravou, který lze jednou za čas vyprat. Položení matrace na lamelovém či laťovém roštu zajistí cirkulaci vzduchu z obou stran, čímž zamezíme nežádoucímu výskytu plísní.
Stejně pečlivě bychom měli vybrat také lůžkoviny. Také ty by se měly nejméně jednou za dva měsíce prát na 60 °C, a navíc je lze opatřit bariérovým povlakem, který je chrání před pronikáním roztočů dovnitř. Kvalitní povlečení by mělo být ušito z přírodních materiálů. Kromě bavlny je velmi vhodný len, který odolává bakteriím i plísním. Prát bychom jej měli na vyšší teplotu nejméně jednou za dva týdny.
Kde pomůže technika
Samozřejmostí by mělo být pravidelné vysávání. Výběr kvalitního vysavače s jemným filtrem je v tomto případě opravdu důležitý, neboť některé levnější modely s nedostatečným výkonem prach spíš víří nebo kvůli nedokonalým filtrům opravdu jemné částečky vrací zpět do místnosti. Už při výběru spotřebiče se tedy zajímejte nejen o to, zda je vysavač vybaven HEPA filtrem (v dnešní době už jej mají téměř všechny), ale i o jakou třídu tohoto filtru jde. Nejúčinnější výrobky mají filtr H12 či dokonalejší H13. Přesto je ale vhodné po vysávání ještě všechny povrchy setřít vlhkým hadrem.
Čistý vzduch
Zapomínat bychom neměli ani na pravidelné větrání. V novostavbách se o něj postará rekuperace, pokud ji však nemáte, postačí několikrát denně krátce dokořán otevřít okna, aby se vyměnil vzduch. To pomůže i s udržením správné míry vlhkosti vzduchu a předcházení vzniku plísní.
Dalším způsobem, jak podpořit snížení prašnosti v interiéru, je pořízení čističky vzduchu. Ta vzduch filtruje přes několik filtrů a zbavuje jej i opravdu jemných prachových částic, virů a bakterií. Antibakteriální filtr zachycuje běžný prach, alergeny z roztočů a bakterie. Podobně jako u vysavačů HEPA filtr třídy H13 pohlcuje mikroskopické částice, například prach, pyly, kouř, zvířecí alergeny a spory plísní. Aktivní uhlíkový filtr odstraňuje ze vzduchu zápach a různé nebezpečné plyny a výpary. Některé čističky navíc mají UV lampu, která vzduch sterilizuje a zbaví jej virů, bakterií a dalších mikroorganismů. Kromě kvality čištění vzduchu je ale třeba při výběru zohlednit i její výkon s ohledem na velikost místnosti.
Správná vlhkost vzduchu
Vlhkost v domě se snažte udržovat kolem 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky a živná půda k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů. Suchý vzduch naopak nepříznivě působí na sliznice.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock