Speciál Zahrada pro děti: domky pro děti ve větvích

Snem každého dítěte je mít vlastní domeček, protože za jeho stěnami se dají prožívat ta nejlepší prázdninová dobrodružství!

Konstrukce nemusí být ani moc vysoko nad zemí, aby dětem udělala radost

Jakýkoliv domeček v zahradě je dobrý, ale nejlepší je domek ve větvích stromu. Proč? To je jasné! Maminka i babička si nejméně dvakrát rozmyslí, zda je opravdu nutné dítě zkontrolovat, než se vydají vzhůru po žebříku. Protože však v každém z nás je kus odvážného kluka, který chce dobývat nové kontinenty (nebo princezna zakletá ve vysoké věži), máme pro tyhle sny pochopení. Stavbu domu ve větvích nemusíme odkládat, děti nám určitě rády pomůžou.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Zahrada pro děti:

Romantická houpačka

Nadzemní bazény

Dejte prostor hrám

Hřiště na zahradě

Naučte děti zahradničit

________________________________________________________________________

Ne malý, ale vysoký a pevný

Nejprve musíme vybrat to nejdůležitější -strom. Měl by být zdravý, vysoký, silný a pevný. Vždyť kromě domečku musí bezpečně unést i děti. Zvolené místo by nemělo být příliš vysoko, doporučit lze výšku kolem tří metrů. Nejenom proto, aby se dítě dostalo snadno a rychle nahoru a dolu, ale i kvůli údržbě a případným opravám.

Archa pro mořeplavce zakotvila ve větvích jabloně

Podle tvaru kosterních větví, které budou tvořit základnu, naplánujeme tvar domku. Ten vůbec nemusí být „pravoúhlý“ tak, jako jsme zvyklí u staveb na zemi. Měli bychom jej přizpůsobit prostoru, který strom nabízí. Kromě zastřešené části je vhodné vybudovat i jakousi terasu se zábradlím. Domek tak aspoň nebude připomínat myslivecký posed, a ještě nabídne víc prostoru ke hrám.

Bezpečnost je nejdůležitější

Nejdůležitější pro bezpečnost celé stavby je vytvoření houževnaté základny celé konstrukce s těžištěm co nejblíže nejpevnější části stromu. Podlaha by měla by být postavena tak, aby se domek při jakémkoliv pohybu stromu (ať už způsobeném dětmi, nebo větrem) nerozhoupal. Při budování domku mezi dvěma či více stromy je nutné kotvit stavbu jen k jednomu kmeni, ostatní spoje musí být pružné (například pomocí lan či šroubů), aby byl umožněn volný pohyb stromů i při větším větru.

Po dokončení základny jsou na řadě stěny a střecha. I ty by měly být především pevné. Okna a dveře můžeme nechat otevřené, anebo místo dveří osadit jen vrátka. Přitom je nutné zvážit, zda se budou moci otevírat směrem ven – je-li k tomu na stromě dost místa. Otevírání dovnitř domku je jistější.

Konstrukce domku musí být v první řadě pevná a stabilní

Terasa může být jedno či víceúrovňová. Můžeme na ní vybudovat například prolézačku. Nikdy však nezapomeneme terasu po celém obvodu opatřit stabilním zábradlím!

Přístupová cesta obvykle vede po dřevěném žebříku, ale lze vystavět i schodiště, třeba spirálové, které povede vzhůru okolo kmene. Do domku mohou děti lézt také po lanovém žebříku, či dokonce jen po laně šplhat. To ale doporučujeme jen jako alternativu ke klasickému žebříku.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER, THINKSTOCK A ARCHIV

Speciál Zahrada pro děti: domky pro děti ve větvích