Domky a chatky do našich zahrad
Pořízení zahradního domku, když na pozemku stojí velká chata či chalupa, může mít svůj pádný důvod. Praxe říká, že tyto stavby mají své opodstatnění a majitelé je využívají.
Tentokrát zcela pomineme prostory přestavěné na odpočinkové kouty ve zděných stodolách, chlívkách, stájích, sklípcích, dílnách a podobně a budeme se věnovat samostatně stojícím dřevěným domečkům, které se obvykle nacházejí někde v zahradě. I ty si totiž zasluhují naši pozornost.
Zahradní domky a chatky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně i zahradního nábytku, jednak jako místo pro bydlení, čímž se nejčastěji myslí příležitostné přenocování. Ty první mohou mít velikost skříně, ve druhém případě mají takové domky větší rozměry, obvykle jsou doplněny okny a dveřmi na kliku (a ne pouze petlicí s visacím zámkem) a jejich vybavení je uzpůsobeno účelu, pro který byly pořízeny.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Stavby pro zahradu:
Most mezi pohovkou a zahradou
Jak si co nejlépe užít posezení v altánu či pod pergolou
________________________________________________________________________
Proč další domek?
Hlavním důvodem vzniku dalšího obytného prostoru bývá zajištění soukromí obyvatel domu a současně obyvatel zahradního domečku. Podle úrovně vybavení může jít jen o občasné přespání hostů nebo delší pobyty příbuzných či přátel. Jiné návyky než hostitel mohou mít rodiče na návštěvě, odrostlé děti a jejich partneři, ale i přátelé, kteří přijíždějí párkrát do roka. Pak se stále připravené místo s lůžky, vlastním hygienickým zázemím a malou kuchyňkou hodí. Není nutné, aby domek disponoval rozlehlými pokoji, předpokládá se, že ostatní denní činnosti se uskuteční v domě a na zahradě hostitelů.
Domeček může mít i jiné využití. Možná se právě u vás schází parta kamarádů a nechcete, aby děti či rodiče, kteří spí v domě, byli nočním veselím rušeni. Samostatná chatka vybavená pro společnou zábavu kulečníkem, terčem se šipkami, domácím kinem, hudební aparaturou a podobně je pak dobrým řešením.
Toužíte po zastřešené letní kuchyni s posezením, kde bude příjemně i v deštivých dnech? I tak můžou některé stavbičky sloužit. Záleží na projektu, jak hodně svůj domek uzavřete či jak jej uzpůsobíte svým záměrům. Letní kuchyně může vypadat jako částečně otevřený altán s ohništěm (krbem, grilem, pecí, elektrickým sporákem či jiným typem varné plochy) pro přípravu jídel a sezením u stolu. V zahradní kuchyni je praktické mít vyřešený přívod vody a odpady, ale pokud taková stavba stojí v blízkosti domu, můžete se bez vody obejít.
Zahradní domek jako pracovna, dílna či ateliér, kde se lze oddat myšlenkám, tvoření a práci stranou denního ruchu. I to je pádným důvodem jeho pořízení. Pokud máte profesi anebo koníček, které vyžadují klid a soustředění, je váš útěk před světem do uzavřených stěn samostatného domku pochopitelný.
Některé domečky jsou vybudovány jen jako posezení chránící před nepřízní počasí. Sice mají stěny a střechu, ale už není nutné tu mít okna a dveře; jsou to spíš altány určené pro krátký pobyt v zahradě.
Bez pravidel i s nimi
Výše uvedený výčet důvodů, proč zahradní domek pořídit, naznačuje, že jeho velikost a vzhled se nedá vtěsnat do nějakých pravidel. Zvláště přistoupíme-li ke stavbě s jistou dávkou nadhledu a nenecháme se svázat zažitými představami, jak by výsledek měl vypadat. I za použití trámové konstrukce s palubkovým obkladem můžou vzniknout nesčetné varianty domů od seriózních až po bláznivé, od minimalistické prosklené chatky jako z architektonického žurnálu přes hrubý lesní srub až po „hobití“ domek se zelenou střechou, křivolakou chaloupku „na kuří nožce“ či romanticky sladký altán se srdíčky a s krajkovými záclonkami.
Individuální přístup stavbě vtiskne punc neopakovatelné nevšednosti. Inspirovat se můžete na internetu, kde si můžete prohlédnout nejrůznější, často i kuriózní zahradní domky z populární soutěže Chatka roku pořádané ve Spojeném království, do níž se každoročně přihlašují tisíce Britů (readersheds.co.uk).
Jednodušší možností, než nabízí originální stavba, je nákup hotové typizované chatky, kterých je na trhu nepřeberně. Tady je potřeba přemýšlet, jaký rozměr vám bude vyhovovat. Nabídka zahrnuje malé kůlničky na nářadí, které jsou ze dřeva, ale i z kovu či plastu, i multifunkční dřevěné chaty, ve kterých se dá bydlet. Ty jsou určeny hlavně do zahrádkářských kolonií. Vhodným nátěrem se dají upravit a zasadit do jakékoliv zahrady, kde poslouží právě tak, jak budete potřebovat.
Zajděte na stavební úřad
Vzhledem k tomu, že každá obec může mít vlastní vyhlášku upravující stavební zákon, je dobré se osobně informovat na příslušném stavebním úřadu, zda právě vaše stavba podléhá, či nepodléhá ohlašovací povinnosti, či zda je dokonce nutné stavební povolení.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Richard Guryča, Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, František Vaňásek a Shutterstock