Domácí nářez aneb Přípravky k řezání prken
Rozřezat kmen stromu na fošny nebo podélně rozříznout široký trám. Poradíme vám, jak tyto náročné práce zvládnete sami doma na zahradě či dokonce přímo v lese.
Pocit, kdy držíte své první uříznuté prkno, je jen těžko překonatelný. Tuto větu najdete na webových stránkách švédského výrobce systému Big Mill. Jde o nejdostupnější prostředek na našem trhu pro podélné řezání klád na fošny, prkna či trámy pomocí řetězové pily. Pro náročnější uživatele jsou pak určeny pily rámové s pilovým pásem.
Méně než 10 000 Kč
Zatímco v Severní Americe je řezání kmenů díky spoustě průmyslově i doma vyráběných přípravků v domácích podmínkách běžné, u nás na výběr moc nemáme. Většina přenosných systémů pro řezání pomocí řetězové pily vychází ze systému, kterému se říká alaskan mill. Jde o konstrukci, která se připevní k pile, přesněji k pilové liště, a zajišťuje vedení pily podél nějakého rovného vodítka. V domácích podmínkách to může být prkno nebo hliníkový žebřík. Jakmile je odříznuta krajová část, další řez můžeme vést podél takto vzniklé roviny.
Nejjednodušším a nejlevnějším přípravkem je Big Mill Timberjig. Za cenu lehce přes šest tisíc korun získáme patentovaný držák, který se připevňuje přímo na šrouby držící řetězovou lištu. Pro první řez si musíme z rovných prken vyrobit vodicí lištu, další řezy už zvládneme pouze s kovovou opěrkou. Timberjig je současně základním stavebním kamenem systému Big Mill, který je možné rozšířit o další komponenty pro náročnější a přesnější řezání kmenů.
Možnosti rostou s cenou
Sestava zvaná Big Mill LSG zahrnuje dva timberjigy a spojovací díl. Tato konfigurace pracuje přesně na principu tzv. alaskan millu. Spojovací díl je rovnoběžný s lištou a jeho odstup od ní se dá měnit v závislosti na požadované tloušťce odřezávaného kusu (prkna, fošny). Také v tomto případě je nutné první řez provést podél nějaké vodicí lišty, další řezy je možné dělat podél prvního řezu.
Další rozšíření systému Big Mill představují vodicí lišty, které se připevňují ke kmenu. Po nich se pohybuje jeden či dva timberjigy a každý řez je pak dokonale přesný a nezávislý na předchozím řezu. Cena verze Basic s jednou vodicí lištou je přes 25 000 Kč, cena kompletní sestavy Pro se dvěma lištami se blíží 60 000 Kč.
Pořezové lavice
Všechny výše uvedené přípravky spojuje to, že se vždy něco přidělává ke kmenu. Další princip spočívá v pevné stolici, na níž se kláda nakulí, zajistí proti pohybu a řezné ústrojí je vedeno po lavici, nikoli po vodítku připevněném na kmenu či dokonce přímo po něm. Práce je o poznání pohodlnější, ale převážení stolice už je náročnější. Zástupci této třídy jsou M8 a Farmer’s Sawmill od Logosolu. Vedle benzinové řetězové pily je možné použít také řetězovou jednotku s elektromotorem nebo elektrickou pásovou pilu.
Rámové pily
Vrcholem nabídky pro náročné kutily jsou pásové pily, které se pohybují na stabilním rámu a z kmenu postupně ve vodorovné rovině odřezávají kusy požadované tloušťky. Na rozdíl od velkých katrů se nepohybuje kmen, ale řezná jednotka, kterou představuje pásová pila poháněná elektromotorem nebo benzinovým motorem. Základní provedení je s ručním posuvem. Nejlevnější stroje této kategorie stojí přes 70 000 Kč (Pilous CTR550).
Text: Tomáš Krásenský
Foto: Logosol, Tomáš Krásenský