Domácí džemy a marmelády
Chuť letního ovoce můžeme uchovat v jedinečných domácích zavařeninách. Vychutnáme si je na pečivu, palačinkách i různých dezertech.
Na domácí džemy, marmelády, povidla a rosoly můžeme využít vlastní ovoce a vyzkoušet i jeho neobvyklé kombinace, přidávat různé koření, ořechy či alkohol. Vybrali jsme pro vás recepty, při kterých budete zpracovávat běžné ovoce z našich zahrad nebo nasbírané lesní plody.
Jestliže chceme připravovat džemy z více druhů ovoce, musíme si rané ovoce zmrazit, aby bylo k dispozici v době zralosti dalších plodů. Marmeládám a džemům můžeme dodat zajímavou chuť přidáním skořice, zázvoru nebo anýzu. Dospělým je můžeme ochutit trochou alkoholu, který přidáme až na konec – rum, ovocnou pálenku, likér.
Želírovací cukr obsahuje přírodní jablečný pektin a citronovou šťávu. Díky tomu je doba varu podstatně kratší než u obyčejného cukru a zavařenina dobře zhoustne.
www.oetker.cz, www.korunnicukr.cz
Dvoubarevný jahodovo-angreštový džem
200 g jahod, 500 g angreštu, 1 balení Želírovacího ovocného cukru Dr.Oetker, 3 lžičky sušené pomerančové kůry, případně 2 lžičky Kyseliny citronové Dr.Oetker
V hrnci rozmixujeme jahody. Přidáme 1 lžičku pomerančové kůry a 70 g želírovacího cukru. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme minimálně 3 minuty. Na talířek kápneme 1 až 2 lžičky právě svařeného džemu. Pokud je po vychladnutí málo tuhý, vmícháme ještě 2 zarovnané lžičky kyseliny citronové. Odebereme případnou pěnu a ihned plníme do sklenic do jedné třetiny. Necháme nejméně 40 minut chladnout. Angrešt rozmixujeme a propasírujeme, džem pak připravíme stejně jako jahodový, jen se 2 lžičkami kůry a 180 g želírovacího cukru. Opatrně nalijeme na vychladlý jahodový džem a uzavřeme víčkem.
Tip: Pokud máme více jahod než angreštu, jednoduše ovoce zaměníme a dále postupujeme podle receptu.
Višňový džem se slivovicí
900 g vypeckovaných višní, 40 ml slivovice, 1 balíček Vanilkového cukru Dr.Oetker, 1 balení Želírovacího cukru Extra 2:1 Dr.Oetker, případně 2 lžičky Kyseliny citronové Dr.Oetker
Višně vypeckujeme, 2/3 rozmixujeme a zbytek nakrájíme na poloviny. Vložíme do většího hrnce, přidáme slivovici, vanilkový cukr a dobře promícháme se želírovacím cukrem. Za stálého míchání přivedeme k varu a minimálně 5 minut povaříme. Na talířek kápneme lžičku džemu. Pokud je po vychladnutí málo tuhý, vmícháme ještě 2 lžičky kyseliny citronové. Případnou pěnu sebereme a ihned plníme do připravených sklenic až po okraj. Sklenice uzavřeme víčky, obrátíme dnem vzhůru a asi 5 minut necháme stát na víčku.
Tip: Místo slivovice můžeme použít rybízovou šťávu.
Jahodový džem s revení
500 g jahod, 500 g reveně, 500 g želírovacího cukru 2:1
Jahody vložíme do hrnce a rozmačkáme je tak, aby ještě zůstaly kousky. Z reveně stáhneme vnější vlákna, řapíky nakrájíme na kousky asi 1 cm dlouhé a přidáme k jahodám. Přisypeme želírovací cukr, zakryjeme a necháme hodinu odpočívat. Přivedeme k varu a za stálého míchání vaříme 3 minuty. Provedeme rosolotvornou zkoušku. Sebereme pěnu a plníme do skleniček, které hned uzavřeme a postavíme víčky dolů.
Mirabelkový džem s jablky
800 g mirabelek, 2 citrony, 500 g kyselejších jablek, o něco víc než 500 g želírovacího cukru 2:1, 1 tyčinka skořice
Mirabelky vypeckujeme a nakrájíme na malé kousky. Hned zalijeme šťávou z citronů. Jablka oloupeme, zbavíme jádřince, nakrájíme na malé kousky a přidáme k mirabelkám. Ovoce zvážíme, na 1 kg ovoce přidáme 500 g želírovacího cukru. Vložíme skořici, za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme 3 minuty. Uděláme rosolotvornou zkoušku. Odstraníme skořici, sebereme pěnu a džem plníme do skleniček. Ihned uzavřeme a postavíme na víčka.
Borůvková povidla
1 kg borůvek, 1/2 kg přírodního cukru
Borůvky vsypeme do širokého hrnce a vaříme, dokud nepustí šťávu a trochu se nerozvaří. Poté je necháme vystydnout a nejlépe v chladu odležet do druhého dne. Do rozvařených borůvek vsypeme cukr a vaříme je na mírném ohni, až zhoustnou. Zkusíme nabrat povidla na lžičku – hotová z ní musí sjíždět v podobě husté kaše. Povidla plníme do horkou vodou vypláchnutých skleniček. Uzavřeme, otočíme dnem vzhůru, necháme vychladnout a uskladníme.
Marmeláda z jablek, meruněk a cukety
500 g jablek, 300 g meruněk nebo broskví, 200 g mladé cukety, 1 balíček Gelfix Super 3:1 Dr. Oetker, 350 g cukru krystal
Jablka oloupeme a zbavíme jádřince, meruňky nebo broskve vypeckujeme. Ovoce rozmixujeme nebo rozemeleme. Cuketu nakrájíme na malé kousky. Vše dáme do většího hrnce a vmícháme Gelfix Super smíchaný s cukrem. Za stálého míchání přivedeme k varu a minimálně 3 minuty povaříme. Sebereme případnou pěnu a ihned plníme do skleniček, uzavřeme víčkem a asi na 5 minut postavíme dnem vzhůru.
Meruňkovo-maková marmeláda
900 g vypeckovaných meruněk, 100 g rozinek, 4 lžičky rumu, 1 citron, 2 lžičky mletého máku, 500 g Želírovacího cukru Extra 2:1 Dr. Oetker
Rozinky naložíme do rumu a necháme přes noc stát v uzavřené nádobě. Meruňky nakrájíme na malé kousky a smícháme s citronovou šťávou. Přidáme mák, rozinky s rumem, želírovací cukr, dobře promícháme a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme asi 6 minut. Marmeládu plníme do skleniček a hned uzavřeme.
Rybízové želé s rozmarýnem
500 g rybízu, ½ l vody, 1 kg cukru krystal, 1 Gelfix Klasik 1:1 Dr. Oetker, ½ lžičky nakrájeného rozmarýnu
Rybíz s vodou asi 5 minut povaříme. Postavíme stranou a necháme 10 minut přikryté. Pak procedíme přes plátno nebo hustý cedník. Odměříme ¾ l šťávy a přidáme do ní rozmarýn s Gelfixem Klasik a povaříme. Přidáme cukr a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme 1 minutu. Želé hned plníme do sklenic a uzavřeme víčkem. Na 5 minut otočíme sklenice dnem vzhůru.
Angreštový protlak
500 g angreštu, 100 g cukru krystal
Angrešt rozmixujeme nebo umeleme. Promícháme s cukrem, naplníme do sklenic a sterilujeme: sklenice o objemu 200 ml 15 minut při 85 °C, sklenice o objemu 330 ml 20 minut při 85 °C. Po sterilaci sklenice obrátíme dnem vzhůru a po vychladnutí uložíme v temnu. Protlak používáme k polévání kaší, nákypů, pudinků, tvarohových a jogurtových dezertů, do ovocných salátů.
TEXT: Iva Tvrzová
FOTO: Archiv Dr.Oetker, Smart Press a Shutterstock