Domácí dílna

Velikost a rozsah výbavy domácí dílny závisí na tom, kolik času v ní trávíte a kolik práce v ní odvedete. Můžete si zařídit koutek v garáži, ale i skvěle vybavené každodenní pracoviště.

Dílenský stůl s úložnými kontejnery

Univerzální domácí dílna bude mít trochu jiné parametry než specializovaný pracovní prostor pro truhlařinu nebo zámečnické práce. Ale měla by vám poskytnout možnost pro jakékoli aktivity včetně řezání, broušení, lepení, svařování či pilování. Pro skutečného domácího kutila je dílna středem světa a místem, v němž tráví podstatnou část života. V tom případě by se neměl se svým užitečným koníčkem krčit někde v koutě, ale využít prostor s dostatečným množstvím světla, který bude i velmi dobře větratelný a vytápěný.

Pracovní plocha by měla umožňovat pohodlnou a bezpečnou práci

Z garáže bez oken či z vlhkého a temného sklepa si aktivní kutil určitě zaslouží přesun přinejmenším do rekonstruovaného prostoru v bývalých stájích či chlévech, které na chalupě často skýtají pro dílnu velmi vhodné místo. Méně dobré bývají místnosti v podkroví, které sice občas jsou k dispozici, ale v podstatě znemožňují práci s těžšími stroji a většími rozměry výrobků.

Toužíte-li po komfortní a dobře vybavené domácí dílně na chatě, kde není místa nazbyt, stojí za úvahu pořízení zvláštní stavby, například většího montovaného zahradního domku. Takovou stavbu lze zateplit i vytopit, nicméně je třeba počítat s nutností zavedení elektřiny a v ideálním případě i vody.

Stůl jako základ

Základem každé dílny je pracovní stůl stabilní konstrukce a s pevnou deskou. Měl by umožnit uchycení svěráku a poskytnout dostatek místa pro ukládání nářadí a pomůcek. Existuje velké množství variant pracovních stolů, které se prodávají pro použití v domácích i profesionálních dílnách. Liší se především velikostí a materiálem pracovní desky a uspořádáním úložných prostor.

Nejjednodušší pracovní stůl s deskou o velikosti 60 x 80 centimetrů, vyrobenou z třícentimetrové překližky, pořídíte od dvou tisíc korun. Desku drží železná konstrukce, v níž je umístěn pouze základní úložný prostor v podobě zásuvky a uzamykatelné skříňky. Stoly této velikosti nenabízejí příliš mnoho pracovního komfortu, ale nezaberou ani moc místa a jsou vhodné pro pracovní kouty, které nepoužíváte denně.

Truhlářská hoblice může doplnit hlavní pracovní stůl

O tisíc korun více zaplatíte za stůl s pracovní deskou o velikosti 120 x 60 centimetrů, který je doplněn pouze skříňkou a policemi. Stůl se stejně velkou pracovní deskou, který je kromě skříňky vybaven i pěti plechovými zásuvkami, stojí kolem šesti tisíc korun. Nabízí však výraznější komfort úložných prostor a umožňuje uskladnit do nich většinu drobného nářadí a materiálu pro domácí dílnu.

Dílenský stůl s deskou o rozměrech 170 x 60 centimetrů, v jehož kovové konstrukci je umístěno šest zásuvek a plechová dvojskříňka, se prodává za ceny od deseti tisíc korun. Pracovní deska poskytuje dostatek místa pro téměř jakékoli domácí dílenské práce.

Dostatek osvětlení poskytnou i přenosné halogenové lampy

Pracovní stoly můžete koupit i v podobě konstrukce, vybavené pouze pracovní deskou. Úložné kontejnery je pak možné dokoupit. Až třímetrovou pracovní desku takového stolu drží šest nohou a mezi ně může být umístěna odkládací police.

Pracujete-li často se dřevem, pořiďte si klasickou truhlářskou hoblici. Stůl, vybavený svěráky a přípravky pro opracování a hoblování dřeva, má obvykle bukovou pracovní desku na konstrukci z jasanového dřeva, případně je celý vyroben z bukového dřeva, ošetřeného bezbarvým lakem. Pracovní deska mívá rozměry od 120 do 210 centimetrů.

Důležité je světlo

Nezbytnou výbavou pracovního stolu je svěrák. Hobbymarkety či železářství jej nabízejí vmnoha velikostech i cenách a kritériem výběru je univerzálnost jeho použití. Pro záa kladní práce včetně řezání, broušení či lepení postačí menší rozměr svěráku, pro častou práci s kovem a obrobky větších rozměrů se vyplatí koupit větší svěrák.

Své místo na pracovním stole může mít i stojanová vrtačka, která usnadní a zpřesní řadu řemeslných prací. V dobře vybavené dílně by neměla chybět ani bruska či pokosová pila a pro domácí truhlařinu se velmi dobře hodí i šikovné univerzální stroje, které umožní základní opracování dřeva.

Na veškeré práce byste měli dobře vidět, takže kromě kvalitního stropního světla si do dílny pořiďte i osvětlení, které lze nastavit. Za dobrou cenu lze koupit nastavitelné stolní lampy například v obchodních domech IKEA a halogenové lampy v hobbymarketech.

Často používané nářadí je nutné mít v dosahu a přehledně uložené

V dílně jsou důležité úložné prostory. Ideální je mít nářadí a doplňky viditelně po ruce, k čemuž dobře poslouží nejrůznější závěsné systémy, děrované stěny a otevřené police. Úložné zásuvky v pracovních stolech a nejrůznější kontejnery se skvěle hodí k uskladnění spojovacího materiálu, speciálního náčiní a věcí, které je dobré chránit před prachem.

K osvědčeným patří také regály a policové systémy. Je rozhodně dobré ukládat věci v dílně viditelně a tak, abyste o nich měli neustále přehled. Ve změti všelijakých krabic beden totiž postupem času nenajdete vůbec nic.

Z bezpečnostních důvodů neopomíjejte podlahu. Neměla by klouzat a měla by jít snadno uklidit. Vhodný je beton s dřevěným roštem, dobře se udržují i linolea, ale právě u nich je nebezpečí uklouznutí. Ani podlahou z prken či parket nic nezkazíte.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Uložit

Domácí dílna