U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Domácí 4 svíčky
Kategorie: Dílna | Autor: ML
Proč vyrábět svíčky doma, když v obchodech je právě tohoto sortimentu víc než dostatek? A proč ne? Jde o jednoduché techniky, které stojí za to vyzkoušet.
Stáčené svíčky
Jednou z nejjednodušších technik je stáčení plátů včelího vosku, který včelaři používají do mezistěn. Pláty mohou být v přírodní barvě nebo obarveny do mnoha odstínů. Svíčky z nich vyrobené mají krásnou strukturu povrchu a ač se to nezdá, mohou mít nespočet tvarových variant (obr. 1) – mohou být rovné nebo kónické, mít tvar krychle, kvádru, trojúhelníkový průřez, tvar srdíčka…
Odlévání do forem
Rozmanité tvary svíček lze vytvořit i další technikou – odléváním do forem, a to pravidelného tvaru (obr. 2) – krychle, koule, jehlanu, hranolu, ale i nepravidelných, jakými jsou figurky, květiny, ovoce, zvířátka. Na formy lze využít různé plechovky, formičky na cukroví, kelímky od jogurtů, krabičky, nebo je zhotovit z vlnité papírové lepenky, alobalu, sádry, keramické hlíny nebo lukoprenu.
A co do formy lijeme? Nejlépe se pracuje s parafínem s přídavkem stearinu (včelí vosk se špatně vyklápí). Využít můžeme i čisté zbytky svíček, které rozpustíme. Nejdříve ale do formy připravíme knot, který protáhneme dnem a upevníme jej na vnější straně tak, abychom otvor na knot zároveň uzavřeli (plastelínou, tmelem). Na druhé straně knot přivážeme ke špejli, kterou položíme přes okraj formy. Rozpustíme stearin, přidáme barvivo, pak parafín a necháme rozpustit. Teplotu přizpůsobíme materiálu, z něhož je vyroben obal. Dobře rozpuštěnou hmotu naléváme do středu formy do výšky asi 1 cm od jejího okraje. Necháme vychladnout (formu můžeme ponořit do studené vody nebo vložit do chladničky). Po ztuhnutí se kolem knotu vytvoří prohlubenina, kterou několikrát propíchneme jehlou a dolijeme znovu rozehřátým voskem. Necháme ztuhnout a opatrně z formy vyndáme.
Stejně postupujeme i při výrobě svíček, které lijeme do obalů, v nichž svíčka zůstane. Na výběru obalu si dáme záležet. Volit můžeme od jednoduchých přírodnin, jako jsou skořápky ořechů, vaječné skořápky, pomerančová kůra, lastury, až po keramické nebo skleněné misky či pohárky (obr. 3).
Čím zdobit?
Po zvládnutí výše popsaných základních technik se můžeme pustit do zdobení. Svíčky můžeme zkrášlit barvami, rozpouštěnými do vosku – jimi můžeme malovat, svíčku polévat či mramorovat, barvit přes šablonu. Nebo do průhledného těla svíčky můžeme zalévat nejrůznější přírodniny – mušličky, traviny, plody, lístky, květy, koření…(obr. 4). Do svíček lze rýt, polepovat je, ovazovat, drátovat (obr. 5), záleží na fantazii.
Gelové svíčky
Místo vosku či parafínu je vhodnější do skleněných obalů použít rosolovitou průhlednou bezbarvou nebo barevnou hmotu – gel. Ten na rozdíl od vosku nemění svůj objem. Prodává se ve více druzích, některé jsou pevnější a lépe drží vůně (mají ale víc bublin). Gel se rozpouští při teplotě kolem 90 °C. Pozor, při vyšší teplotě může vzplanout! Naléváme jej do čistého, suchého obalu, kam jsme ke dnu přilepili speciální knot do gelových svíček, provléknutý do kulatého kotvicího plíšku (je pojistkou, že plamen nedohoří ke dnu skleněného obalu, který by mohl prasknout). Gel tuhne rychleji než vosk, ale opravdu vychladne až po několika hodinách.
Nejčastější zdobicí technikou gelových svíček je střídání barev, kdy se dá docílit řady barevných efektů (barevné vrstvy, stínování, šikmá vrstva, barevná spirála atd.). Zdobit se dá i bublinkami, ale nejvíc variant nabízí zalévání předmětů do gelu. Volíme nehořlavé materiály, jako je sklo, písek, kameny, lastury (obr. 6). Troufnemeli si na sušené květiny, ovoce, koření a podobné přírodniny, dáváme pozor, aby se nedotýkaly knotu a nemohly vzplanout.
***
Kde nakupovat?
Pláty včelího vosku koupíte buď ve včelařských potřebách nebo v obchodech pro výtvarníky či v obchodech specializovaných na výrobu svíček a svícnů. V posledně jmenovaných dostanete i další komponenty: parafíny, vosky, gely, knoty, barviva, formy, aromata, ozdoby. Obrátit se můžete i na zásilkový obchod GARANT, Schodová 4, 785 01 Šternberk. www.svicky.net
STÁČENÁ SVÍČKA
Plát vosku nahřejeme, aby změkl. Položíme na rovnou desku a dál zahříváme (použijeme nahřátou dlaždici jako podložku nebo využijeme proud horkého vzduchu z fénu). Změklý plát seřízneme do požadovaného tvaru. Připravíme si knot, přitlačíme jej na okraj plátu a ten začneme stáčet. Vnější okraj nahřejeme a přitiskneme ke svíčce. Tu zdola zarovnáme nožem. Nakonec zastřihneme knot asi 2 cm nad okraj.
NÁŠ TIP
Knížku Vyrábíme svíčky voskové, parafínové a gelové autorek Hany Maříkové a Aleny Vondruškové vydala Grada. Naleznete v nich sedm podrobných výrobních postupů a patnáct originálních dekoračních technik s mnoha barevnými obrázky. Knížku za 199 Kč si můžete objednat na adrese: Časopisy pro volný čas, s. r. o., Zelený pruh 95/97, 140 00 Praha 4, kde vám zařídí její zaslání na dobírku.
O autorovi| ML, Podle knížky Vyrábíme svíčky voskové, parafínové a gelové
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO ARCHIV