Dobroty pro pejska a kočičku

Rubrika: Kočka, Mazlíčci, Pes

Psi sice nejraději žerou pánovy boty a zbožňují pribináčka, ale živí je granulovaná strava. Pokud je i s bylinkami a třeba i s extraktem z mořských ryb, je to žrádlo!

Psi (a kočky) netuší, že bylinky nebo nenasycené omega-3 mastné kyseliny z ryb jsou pro ně zdravé, ale když jim je zapracované do granulí nasypete, pochutnají si. Kvalitní granule a konzervy jsou sice dražší, ale mít doma zdravé zvíře, které chodí na veterinu jen na povinné očkování, je radost. Pro pána i pro psa.

Nabídka granulovaných krmiv a receptur jednotlivých výrobců je tak široká, a někdy i velmi specializovaná (zejména pokud se jedná o tzv. psí dietu), že o radu, které zvolit, požádejte veterináře nebo poradce chovu. Nežli vyberete to pravé, prostudujte procentuální obsah jednotlivých složek krmiva vybrané značky (tedy obsah bílkovin, tuků, popelovin a vlákniny), jejich původ, využitelnou a stravitelnou energii.

Důležitý je i obsah minerálních látek a vitamínů, případně mastných kyselin a stopových prvků. Když začnete počítat spotřebu ve spojení s cenou, zjistíte, že dražší kvalitní žrádlo je vydatnější nežli sojové „pseudomaso“ v laciném krmivu. Pes ho tedy spotřebuje méně, takže v konečném rozpočtu ušetříte. Kvalitu a stravitelnost žrádla vám názorně ozřejmí i množství a konzistence psího trusu!

Je pes masožravec?

O psu se traduje, že je masožravá šelma. Každodenní zkušenost majitelů však ukazuje, že je spíše všežravec, schopný zbaštit fazole s párkem i bez něj, rumové pralinky i zmrzlinu. Za to může jeho domestikace. „Pes sice pozře všelicos, ale už méně je schopný to také strávit a vstřebat. Masožravci totiž mají kratší střeva nežli všežravci, i jiné trávicí enzymy a kyseliny,“ vysvětluje specialista na psí a kočičí stravu, biolog a vědec Vladimír Škrdlík.

Přesto neradí krmit psa jen masem. „Tím, že člověk vzal psovi přirozené prostředí, změnil i jeho stravování. Maso je sice pro masožravce hlavní potrava, ale ne v podobě hovězího zadního, které předkládá psíkovi starostlivý pán. Když pes ještě lovil, nenačínal totiž nikdy kořist od kýty, ale od střev a vnitřností. A protože lovil hlavně býložravce, zprostředkovaně tak získával i natrávenou rostlinnou stravu včetně vitamínů a minerálů. A tuto vyváženou, tzv. kompletní stravu, se dnes snaží napodobit a vyrobit světoví výrobci krmiv pro psy.

Jak nepřekrmit psa

Obřího bernardýna nepřekrmíte, ale u trpasličího pudla se to může stát jako nic. Při výběru stravy a jejího množství je třeba už od štěněte vzít v úvahu věk psa, pohlaví, aktuální hmotnost a konečnou hmotnost psa v dospělosti. Podstatný je stupeň aktivity a fyzické zátěže dospělého psa. Vezmete-li v úvahu tyto faktory, stačí už „jen“ vyřešit výpočet: kolik krmiva je tak akorát?

Konkrétní krmnou dávku teoreticky vypočtete přepočtem na kilogram živé váhy zvířete v závislosti na výše uvedených faktorech. Zbývá jen maličkost: zhodnotit stravitelnost granulí čili jeho ochotu předat energii. Ta se u žádného krmiva nerovná uváděné energetické (kalorické) hodnotě, byť je deklarovaná jako energie stravitelná. Schopnost využít energii je individuální a závisí na metabolizmu zvířete. Všechny údaje na obalu tedy považujte za orientační a jejich vydatnost si ověřte pozorováním svého psa.

Psí dieta

Díky veterinární medicíně se na trhu objevila klinická dietní krmiva, která doplňují léky. Veterinář je ordinuje na konkrétní problém. Dieta mj. dobře zabírá u zvířat s problémy dolních močových cest a s cukrovkou. Dobře ovlivnitelné je i onemocnění trávicího traktu. „Při použití diety se rychle upraví průjem, v lehčích případech stačí dieta bez léků,“ vysvětluje veterinářka Michaela Riedlová.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER

Uložit

Dobroty pro pejska a kočičku