U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DOBRÉ ZAŽÍVÁNÍ, DLOUHÝ ŽIVOT

Kategorie: Zdraví | Autor: LINDA DANIELOVÁ

Problémy se zažíváním nám znepříjemňují život a kazí požitek z chutného jídla. Jak jim předcházet?

Pro mnoho lidí není jídlo pouze pravidelnou dávkou kalorií nutných k fungování tělesné schránky a mozku, ale často taky nejsnáze dostupným požitkem. Aby byl tento požitek dokonalý, mělo by hladce fungovat také zažívání. Lékaři říkají, že když vás zrovna netrápí nějaké závažnější nemoci zažívacího traktu, měli byste si celkem snadno k takovému téměř ideálnímu stavu pomoci sami. Jak na to?

Základem je správně jíst

Jíst se má v pravidelných intervalech, nejlépe pětkrát denně (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře). Když častěji vynecháte některé z hlavních jídel, škodíte si, protože každé má svou úlohu. Třeba snídaně – tělo potřebuje po nočním půstu získat energii na start do nového dne. Tu pochopitelně nedostane z šálku černé kávy s cigaretou (což je poměrně častý nešvar), ale z vyváženého jídla. Jeho výběr už záleží na chuti, může být ovlivněn roční dobou nebo fyzickou náročností vašeho zaměstnání. Doporučuje se tmavé (celozrnné) pečivo s rostlinným tukem (může být s plátkem sýra či šunky, ale i se zavařeninou), jogurt, kousek ovoce, sklenka ovocného džusu, čaj. Různé druhy müsli a obilných lupínků jsou sice poměrně bohaté na kalorie, ale měly by vás zasytit na delší dobu. Pro zimní období je dobrá teplá ovesná kaše (prodává se i instantní, takže je hotová za pět minut) opět ochucená ovocem, třeba sušeným.

   Velkou (a zase častou) chybou je zanedbávat oběd. Pokud fyzicky těžce nepracujete, je pro vás vhodný zeleninový salát s kouskem krůty nebo ryby a ovoce jako dezert, vhodné jsou i celozrnné bagety, sendvič se sýrem nebo tuňákem. Dobrým řešením může být imeníčko v „klasické“ restauraci – porce nebývají příliš veliké. Naopak v rychlém občerstvení typu „fast food“ (hranolky, mastné smažené kousky, sladké limonády) byste se měli stavovat jen výjimečně.

   Večeři nemusíte dávat nepříteli, čerstvé, doma uvařené jídlo je to nejlepší a nemusí to být nic složitého: plátek bílého masa (velmi dietní je např. králík) a k tomu zase zelenina. Jestliže večeříte už kolem páté hodiny, máte povoleno si ještě asi dvě hodiny před spaním slupnout nějakou maličkost.

Když zlobí žaludek

Ano, jídlo je zdrojem mnoha libých pocitů, ale jenom do chvíle, než začne zlobit třeba žaludek. Zažívací trakt se skládá z několika úseků a každý z nich vás může potrápit.

   Jednou z rozšířených civilizačních nemocí je refluxní choroba jícnu provázená pálením žáhy, pocitem sousta uvízlého v krku, obtížným polykáním. Nepříjemné pocity za hrudní kostí mohou dokonce napodobovat příznaky anginy pectoris. Všechny tyto příznaky ale způsobuje netěsnící uzávěr mezi žaludkem a jícnem, který dovolí natrávenému obsahu žaludku, aby se vracel zpátky do jícnu, jehož stěny naleptává a poškozuje. Tyto potíže jsou poměrně rozšířené a lékaři proto pacientům do 50 let nejprve podávají léky na jejich zmírnění, a teprve když nezaberou, pošlou nemocného na vyšetření jícnu, např. s podezřením na nádor. Na občasné pálení žáhy pomůže zažívací soda a některá další anacida, která sníží překyselenost žaludku. Při trvalejších potížích je možné podstoupit šetrnou laparoskopickou operaci. Jako prevenci refluxu doporučují lékaři vyhýbat se alkoholu, zvláště bílému vínu (povoleno je pouze plzeňské pivo), tučnému jídlu, černé kávě, čokoládě, cigaretám.

Nepříjemný průjem

Jiné problémy postihují střeva – asi každý už někdy zažil průjem. Velmi často je spojen s dovolenými a cestováním vůbec a bývá způsoben řadou příčin, od pouhé změny místa až po nákazu. Zdravý lidský organizmus je poměrně odolný, a tak obtíže věšinou do tří až pěti dnů odeznějí samy, nicméně od křečí a častých návštěv WC pomůžou některé léky (Imodium, Smecta, živočišné uhlí). Aby se zažívací trakt zklidnil, měli byste pár dnů držet dietu (starší pečivo, později rýže, mrkev, brambory, postupně přidávat maso a tuky). Nezbytný je dostatek tekutin, dehydratace by mohla být nebezpečná hlavně pro malé děti a seniory. Lékaře vyhledejte vždy, když je průjem provázen horečkou, silnými křečemi a příměsí krve ve stolici.

   Někdo může mít trvalejší zažívací potíže i bez toho, aby se dopustil dietní chyby nebo chytil infekci v cizině. Tzv. dráždivý tračník postihuje především lidi středního věku a zřejmě souvisí se stresem. I když takový člověk projde kompletním vyšetřením od jícnu po tlusté střevo, dozví se od lékaře pouze, že nic podezřelého nenašel.

Funkční potraviny

Jedním z výrazů, které se objevily teprve nedávno, jsou tzv. funkční potraviny. Je ale třeba uznat, že na rozdíl od některých klamavých reklamních slibů vesměs opravdu fungují, to znamená, že prospívají zdraví.

   Za jakousi vlaštovku mezi funkčními potravinami u nás se dá považovat jodidovaná sůl. Ta se začala prodávat brzy po válce, aby se předešlo potížím s nedostatkem jódu, který v našem jídelníčku tradičně chybí (podobně se svého času přidával do soli i fluor, aby se dětem tak nekazily zuby, ale od toho se už upustilo).

   Další potravinou velmi prospěšnou zdraví, v tomto případě hlavně zažívání, je celozrnné pečivo. Třeba „patentovaný“ rohlík kornspitz je upečen ze zvláštní směsi, do níž kromě mouky patří šrot, otruby a obilné klíčky. Vláknina, na niž je takový rohlík bohatý a kterou náš organizmus neumí zpracovat, mechanicky očistí střevo a naváže na sebe i cholesterol.

   Vláknina je ale taky nejvhodnějším životním prostředím pro užitečné střevní bakterie, které hojně osidlují naše střeva. Na jejich význam přišli odborníci už dávno, když zjistili výhody zakysaných mléčných výrobků (živé jogurty, acidofilní mléko, kyška, biokys). Dnes se jim říká probiotika a o jejich významu pro posílení celkové imunity a upravení zažívacích procesů nikdo nepochybuje. Výrobci jim někdy do kelímku rovnou přidávají vlákninu (tzv. prebiotika) – a další funkční potravina je na světě.

   V poslední době se často zdůrazňuje význam tuků, zvláště pokud obsahují nenasycené mastné kyseliny (olivový a řepkový olej, rybí tuk). Cévám a srdci dělají dobře rostlinné tuky obohacené vitaminy, vlákninou a hlavně steroly, které při pravidelné konzumaci prokazatelně snižují hladinu „zlého“ LDL cholesterolu.

Pivo jako lék?

Ale i potraviny s poněkud horší pověstí můžou za určitých okolností prospívat. Pivo je sice alkoholický nápoj, ale jeho střídmá konzumace má řadu zastánců i mezi lékaři různých oborů (taková Plzeň, jak už bylo řečeno, prospívá zažívání i ledvinám). Také mírné pití vína má více kladů než záporů, pokud máte v pořádku játra a nejste náchylní k závislosti na alkoholu.

   Možná skutečně není daleko doba, kdy se vás při návštěvě lékaře ujme nutriční terapeutka (dříve dietní sestra), probere s vámi jídelníček a doporučí, co byste měli ponechat a co by bylo lepší změnit. Především ale řekne, jaké funkční potraviny jíst, abyste nemuseli brát tolik prášků. Asi je každému jasné, že tyto chutné „léky“ ze supermarketu by navíc neměly žádné nežádoucí účinky.

***

VÍTE, ŽE…

Celiakie, nemoc způsobená nesnášenlivostí na lepek obsažený v obilninách, se někdy projeví až v dospělosti nadýmáním, průjmy a hubnutím. * Žaludeční vředy jsou na ústupu od té doby, co byla objevena jejich příčina -bakterie (Helicobacter pylori), kterou lze odstranit antibiotiky. * Probiotické bakterie nemají rády výkyvy teploty, proto je přechovávejte v chladničce. Odborníci také doporučují konzumovat např. živé jogurty na lačno.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: PROFIMEDIA. CZ A BACKALDRIN

DOBRÉ ZAŽÍVÁNÍ, DLOUHÝ ŽIVOT