Pomůcky pro letní hodování

Základem každého grilování je marináda, která masu dodá správnou chuť. Při její tvorbě si můžete vyhrát a použít prakticky cokoliv, co vám chutná – česnek, papriku, cibuli, med, bylinky, nebo například bílé víno. Na přípravu marinády rozhodně používejte co nejčerstvější suroviny, protože podle toho, jak dobrou marinádu uděláte, bude dobré i samotné maso. Maso marinujte minimálně dvanáct hodin, ale pokud máte možnost, nechte v nálevu i celý jeden den. Maso tak bude mít dostatek času, aby jej marináda dobře ochutila.

 

Blok s pěti noži

 

Porcujte s rozvahou
Maso porcujte dle vašich osobních potřeb, nicméně nezapomínejte, že čím silnější a větší „flák“ masa do marinády naložíte, tím déle bude trvat, než marinádu vstřebá. Pro porcování masa si rozhodně vyberte kvalitní a dobře naostřený nůž, který vám zaručí přesný řez. Řežte přesně takové kousky masa, které máte v plánu jíst, ať už máte rádi pořádnou „flákotu“, nebo si chcete ugrilovat medailonky, o které se podělí celá rodina.

 

Nůž a česnek

 

 

Maso se samo neudělá
A nyní se dostáváte k vlastní tepelné úpravě. Masu věnujte přímo na grilu dostatek času: bez ohledu na typ masa by se nemělo grilovat méně než 20 minut.
I ti nejlepší kuchaři radí, maso na grilu často obracet. Výrazně tím omezíte stékání tuku, jenž se na žhavých uhlících může snadno vznítit a cennou pochoutku na grilu spálit. Na obracení masa jsou nejvhodnější speciální kleště, které vám umožní maso pevně uchopit a otočit, případně přesunout na jinou část grilovací mřížky. S pomocí kleští od Fiskars získáte nad masem kontrolu a v případě nutnosti vám poskytnou cenné vteřiny, které byste jinak ztratili s běžnou obracečkou.

 

Pinzeta Fiskars FunctionalForm na rybí kosti. Vyrobena z nerez oceli pro dosažení pevného stisku

 

Grilování ryb
Z ryb stojí za vyzkoušení rozhodně tuňák a losos. Obě tyto ryby jsou navíc ke strávníkům přívětivé, co se týče kostí. Lze je totiž od páteře prakticky celé vykostit jedním obratným pohybem. Ze sladkovodních českých ryb má podobnou kostru jen pstruh. Při grilování ryb však mějte na paměti, že ryby vyžadují oproti ostatnímu masu ještě rychlejší práci a hbité ruce. Menší celé ryby byste totiž na rozpáleném grilu měli ponechat maximálně 15 minut.
Pro ty z vás, kteří si na českých nebo sladkovodních rybách rádi pochutnají, nebo je chtějí dát ochutnat dětem, ale obávají se kostí, je vhodné si pořídit kuchyňskou pinzetu na rybí kosti značky Fiskars z nerezové oceli. S ní kosti dobře stisknete a snadno z masa odstraníte.
Na ochucení ryb se velmi často používá metoda nadívání, při které do břišního otvoru ryby vložíme například citrónovou kůru nebo bylinky. Pro vytvoření otvoru na nadívání doporučujeme použít nůžky na ryby, které vám spolehlivě pomohou vytvořit rovnoměrný otvor v těle ryby.

 

 

Grilovaná zelenina je chutným zpestřením
Pokud chcete zajímavější přílohu než tradiční brambory, můžete zvolit zeleninovou nebo ovocnou přílohu. Výbornou pochoutkou, která bývá podávána v těch nejluxusnějších restauracích, je grilovaný ananas. Ten má navíc i výborné účinky na trávicí soustavu, takže vám po jídle rychleji slehne. Oblíbená je i grilovaná cuketa, lilek nebo hruška.

 

Porcování ryb

 

Recept pro fajnšmekry? Klokaní maso
Klokaní maso je sice na českém trhu takřka exotický artikl, nicméně není nijak velký problém klokaní maso zakoupit u specializovaných prodejců zvěřiny. Ti ho většinou nabízí v hluboce zamrazeném stavu. Maso je v takovém případě potřeba nechat rozmrazit pouze za pomoci běžné pokojové teploty a nikoliv mikrovlnky nebo trouby.
Maso z klokana je velmi zajímavé hlavně z hlediska jeho nutričních hodnot. Má nejvyšší koncentraci železa a zároveň nejnižší obsah tuku. Právě kvůli téměř absolutní absenci tuku vyžaduje klokaní maso přesný postup při zpracování na grilu.
Maso jemně potřeme olejem, solí a pepřem 30 minut před grilováním. Gril je třeba mít rozžhavený a maso prudce opéct z obou stran po dobu maximálně jedné minuty. Důvodem takového postupu je vytvoření propečené krusty, která zamezí úniku šťáv z masa. S ohledem na absenci tuku by totiž únik šťáv znehodnotil maso a z klokaního masa vytvořil pověstný „hokejový puk“.
Klokaní maso by se mělo jíst na rare stupni propečení, jenom tehdy totiž lze ocenit jeho jedinečnou chuť, kterou ani není potřeba dochucovat kořením. Maso se tedy po prudkém opečení nechá na méně rozžhaveném grilu cca 3-5 minut, podle tloušťky masa. Po dopečení necháme maso pět minut odstát. Poté můžeme maso naporcovat a podávat například s kvalitním červeným vínem, nejlépe z Austrálie.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: FISKARS

Pomůcky pro letní hodování