Speciál: Do truhly, nebo do kufru?

Truhly a kufry se dobře hodí na ukládání nejrůznějších věcí, samy jsou pak ozdobou interiéru.

Truhla je vlastně předchůdkyní skříně. Oblečení, ložní prádlo, cenné věci – vše se dříve skládalo do truhel. Truhla také doprovázela nevěstu do ženichova domu, vezla si v ní svou výbavu. Čím byla nevěsta bohatší, tím nákladněji měla zdobenou truhlu.

Později se začaly pro ukládání oblečení a prádla používat skříně a prádelníky a truhly byly odsunuty do pozadí. Často se pak do nich dávaly málo potřebné věci, až časem skončily zapomenuty na půdách či v kůlnách.

Návrat truhel na výsluní

Chalupaření znovu objevilo krásu starých, poctivě řemeslně vyrobených věcí. Truhly byly zbaveny svého zaprášeného obsahu, vyčištěny, opraveny a navráceny do světnic, síní a ložnic. Jsou nejen ozdobou interiéru, ale i dnes mají svou praktickou funkci. Můžeme do nich ukládat rezervní lůžkoviny, deky a polštáře, po ruce tu bude domácí oblečení nebo rozpracovaný pletený svetr se zásobou klubíček či hračky dětí, je v nich prostor na časopisy a knihy a důstojné místo tu najdou různé rodinné památky.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Stylové doplňky:

Vypínače a zásuvky na chalupy

Stoličky a štokrlata

Koutní skříňky

Kliky, kování a panty

Porcelán a keramika

________________________________________________________________________

Ale truhla dobře poslouží i místo klasického konferenčního stolku u pohovky a křesel – jen do ní nesmíme dávat věci, které často potřebujeme. Hned dvojí funkci bude mít v ložnici, postavená v nohách postele. Vnitřek poslouží pro přehoz na lůžko nebo pro další polštáře a pokrývky, na rovné víko se dají odkládat rozečtené knihy a časopisy, podnos s večerním čajem nebo třeba župan.

Stará, nebo nová?

Ne každý má to štěstí, že v chalupě nějakou truhlu našel nebo ji dostal od známých likvidujících haraburdí po dědečkovi a babičce. Staré truhly, prosté bez ozdob, vyřezávané i bohatě malované, se dají koupit v bazarech a starožitnictvích. Další možností jsou repliky – staré repasované nebo nově vyrobené truhly jsou vyzdobeny malbou ve starém stylu a napodobení patiny někdy opravdu věrně vyvolává dojem letitého opotřebení.

Pokud toužíte po truhle neobvyklého vzhledu, najdete ji v prodejnách s exotickým nábytkem. Tyto truhly mohou být vyrobeny ze dřeva palisandru, teaku a dalších neobvyklých dřevin, zdobeny robustním i jemně tepaných kováním, vypalovaným vzorem, mohou být vyřezávané, vykládané a podobně.

Hitem jsou kufry

Nejen velká truhla, ale i menší kufr se může stát součástí interiéru, nabídnout prostor pro ukládání – tentokrát spíše drobnějších předmětů – a být dekorací. Staré vojenské kufry bývaly dřevěné a připomínaly spíše malou truhličku. Luxusní cestovní kufry se vyráběly z kůže, ty obyčejnější z proutí nebo z pevného papíru s rohy vyztuženými kůží.

Podobné cestovní zavazadlo se možná ukrývá i u vás na půdě. Někdy postačí jen vlhký hadr nebo prachovka a nevšední bytový doplněk je na světě. Hodně poničený povrch papírového kufru lze natřít nebo polepit zajímavou tapetou či látkou. A nové kufry ve starém duchu se dají koupit, najdete mezi nimi i kufříky plechové.

www.anglickasezona.cz, www.bellarose.cz, www.blackox.cz, www.lanatura.cz, www.lepatio.cz, www.mujmalovanynabytek.cz, www.sanubabu.cz, www.starakrasa.cz

text: IVA TVRZOVÁ
foto: PAVEL VESELÝ , PETR ŽIVNÝ A ARCHIV FIREM

Do truhly, nebo do kufru?

Uložit

Uložit

Uložit

Speciál: Do truhly, nebo do kufru?