Diskrétně o osobní hygieně
O koupání a sprchování dokážeme hovořit bez uzardění. Povídat si o očistě po vykonání potřeby, to už je pro mnohé z nás více měně tabu, nebo velmi diskrétní záležitost. Nicméně neuškodí toto téma otevřít.
Češi patří k nejčistějším národům, přesto má minimálně několikrát do měsíce špinavé spodní prádlo každý desátý z nás. Vyplynulo to z průzkumu, který letos na jaře v Čechách provedla společnost Geberit ve spolupráci se společností GfK na vzorku 1001 respondentů ve věku 35–55 let, při rovnoměrném zastoupení mužů i žen.
Ukázal mimo jiné, že pro 99 % Čechů je hygiena důležitá. Přestože si potrpíme na čistotu, špinavé spodní prádlo „po velké“ zaznamenává minimálně několikrát do měsíce alespoň každý desátý Čech (12 %). Tento problém trápí i 13 % Evropanů. Nejvíce si stěžují Angličani (17 %), Poláci (16 %) a Němci (16 %). Nejméně často pak tuto nelibou skutečnost objeví Nizozemci a Španělé, pouze každý desátý z nich.
Toaletní papír nenabízí příliš šetrnou a dokonalou očistu, což může vést k nepříjemným pocitům, a někdy dokonce zdravotním problémům. Nejpřirozenějším a nejdokonalejším způsobem očisty je voda. Řešení přinášejí bidety, WC mísy s bidetovými sprškami a sedátky i ruční bidetové spršky.
„Tento směr jemné, ale přesto účinné hygieny se snažíme ukázat i široké veřejnosti. Dokud člověk nepocítí rozdíl na vlastní kůži, nedokáže si uvědomit přednosti očisty vodou. Proto jsme rozšířili testovací zóny našich toalet, které spojují funkci klasického záchodu a bidetu v jedno. 8 z 10 Čechů v našem průzkumu uvedlo, že by rádo toto zařízení vyzkoušelo,“ vysvětluje Petr Ajm, Manager Geberit AquaClean pro český a slovenský trh s tím, že problémy v oblasti konečníku jako podráždění nebo zánět někdy v minulosti potrápily většinu Čechů (57 %).
Často nám vadí pocit nečistoty
Téměř dvě třetiny Čechů otravuje zápach (64 %) a pocit nečistoty (63 %), následuje spotřeba vody (41 %) a papíru (24 %). Alarmující je, že minimálně každý šestý Evropan a zároveň i Čech (15 %) má nelibý pocit nedokonalé očisty vždy po vykonání velké potřeby. V Čechách tento nepříjemný pocit zažívá minimálně několikrát za měsíc téměř polovina Čechů (44 %). Oproti evropskému průměru s 36 % jsme podle tvrzení respondentů tedy citlivější na pocit osobní nečistoty.
Češi věří v očistu vodou
9 z 10 Čechů má za to, že budou po velké potřebě čistější, pokud se omyjí vodou. Skoro pro každého druhého Čecha (44 %) pak představuje nejpřijatelnější způsob očisty toaleta s integrovanou sprchou. Volila by ji i největší část Evropanů (44 %). Výhoda toalet s integrovanou sprchou tkví v jejich prostorové úspornosti.
Často není v koupelně místo pro bidet a toto zařízení může být řešením. Kromě očisty teplou vodou mnohdy navíc nabízí i další užitečné funkce, například nová toaleta Geberit AquaClean Mera má unikátní sprchování a splachování, vyhřívání sedátka, odsávání zápachu, ale šetří i energii a vodu. Pokud se vám však nechce pouštět do kompletní výměny toalety, existují i sedátka s integrovanou sprchou, která se namontují na stávající toaletu a jsou cenově příznivá. Po toaletě s integrovanou sprchou se u Čechů na dalších příčkách umístil bidet s 21 %, ruční sprcha s 19 % a klasická sprcha se 14 %.
Luxusní toalety s funkcemi sprchování, odsáváním pachů, s vyhříváním sedátka, bojlerem na teplou vodu, osoušením, dálkovým ovládáním, automatickým odvápňováním, spodním podsvícením (často uslyšíte výraz „bidetovací toalety“), stojí více než 100 tisíc korun. Na trhu ale seženete i obyčejné WC mísy s integrovanou bidetovou tryskou (od 5 000 korun) nebo přídavná bidetová sedátka, která pořídíte již za cenu od 1 100 korun).
TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: GEBERIT, SVĚT VODY, SAPHO, CREAVIT, HANGROHE, DURAVIT