U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Digitální fotoaparáty
Kategorie: Hospodaření | Autor: Martina Lžičařová
Na první pohled digitální fotoaparát nerozeznáte od klasického. Při bližším zkoumání ale narazíte na první odlišnost – přístroj má kromě klasického hledáčku navíc ještě LCD monitor. Na něm si fotograf může téměř okamžitě po stisknutí spouště zkontrolovat, jak se mu snímek povedl. Pokud není spokojen, jednoduše fotografii smaže z paměti a může záběr zopakovat.
Klasický aparát zaznamenává snímky na kinofilm, který je však citlivý na mechanické poškození i na nevhodné uskladnění. Digitální fotoaparát tento problém řeší velice elegantně – nepoužívá film, ale paměťovou kartu, na kterou se snímky ukládají. Ty v digitální podobě nejenom že neztrácejí kvalitu ani za velmi dlouhou dobu, ale lze je rychle a snadno vyhledávat a dál zpracovávat na počítači. Tím, že pro digitální fotografování není třeba film, odpadají výdaje za jeho vyvolání v minilabu. Výhodná je rychlá příprava pro tisk fotografií, jednoduché je kopírování snímků, při němž nedochází ke ztrátě kvality, snadné je přenášení na různých typech médií. Dalším plusem je jednoduchá archivace a možnost libovolné úpravy obrazu.
Nezbytné je další příslušenství
Digitální fotoaparáty vycházejí z koncepce klasických aparátů, využívají však moderních postupů při převodu obrazové informace do digitální podoby. K tomu slouží speciální snímací prvky (čipy), nejběžnější s označením CCD. Snímací prvek konvertuje světlo dopadající na něj skrz objektiv na elektrický signál. Za pomoci složité elektroniky pak dochází uvnitř fotoaparátu k procesu digitalizace přijatých signálů. Výsledek je uložen do paměti obvykle v podobě paměťové karty. Paměťové médium bývá výměnné, je součástí standardního příslušenství fotoaparátu a pokud nám nestačí jeho kapacita, lze další dokoupit (vyrábí se v různých velikostech). Paměťová média tedy vlastně nahrazují film s tím rozdílem, že jsou použitelná opakovaně v téměř neomezeném počtu. K prohlížení snímků postačí běžný televizor, se kterým fotoaparát propojíme pomocí kabelu. Také je možné fotografie rovnou z přístroje vytisknout po napojení na tiskárnu, která je k tomu uzpůsobená. Většinou ale využijeme služeb fotolabů, které mají označení “digitální”. Je jich dnes stále více. Přineseme paměťovou kartu nebo přijdeme s celým fotoaparátem, ob-sluha z něj přenese naše snímky do svého zařízení a zhotoví nám fotografie stejné, jako kdybychom přinesli klasický kinofilm. Jestliže však chceme to, co jsme nafotografovali, ještě nějak upravit, třeba výřez, orientaci záběru, barevnost a světelnost, vložit do snímku nápis či další obrazový motiv a výsledek poslat elektronickou poštou přátelům, budeme nezbytně potřebovat počítač s odpovídajícím softwarem. Kdo se pro něj rozhodne, neprohloupí – udělá tím výrazný krok kupředu k rozvoji svých schopností a poznání dosud netušených rozsáhlých možností.
Podle čeho vybírat?
Na začátku jakéhokoliv rozhodování před nákupem si musíme odpovědět na otázky: Co budeme fotografovat? K čemu budou snímky sloužit? Bude nutné snímky tisknout? V jaké kvalitě? Jejich zodpovězením získáme první představu o tom, jaký fotoaparát bude nejvhodnější. S užším výběrem pak poradí zkušení prodejci. Digitální fotografie je výhodná především pro toho, kdo pořizuje větší počet dokumentárních snímků v krátkém čase. Množství totiž ovlivňuje důležitý faktor – ekonomiku provozu. Při samotném fotografování je každý snímek pořízen téměř zadarmo, nepočítáme-li cenu energie respektive dobíjecích článků. Cenu ovlivňuje možnost jeho vytištění. Na jedné straně můžeme mít fotografie levné (oproti zpracování filmu), pokud si z velkého množství pořízených snímků prohlédnutím vybereme jen ty nejzdařilejší, které si pak necháme vytisknout. Na straně druhé, jestliže fotografujeme pouze příležitostně, budou výsledné fotografie vzhledem k ceně digitálního fotoaparátu velmi nákladné. V takovém případě se investice do digitálního přístroje pravděpodobně nevyplatí, neboť částka, kterou ušetříme za vyvolávání filmů, nebude příliš významná. Dalším důležitým aspektem je kvalita snímků. Chceme-li obrázky využít pouze pro publikování na internetu, postačí levný přístroj s rozlišením CCD snímače 1 Mpix (megapixel, čili milion pixelů – obrazových bodů). Tento údaj zjednodušeně říká, kolik obrazových bodů je snímač schopen zachytit. Obrazový bod je nejmenší část obrazu. Čím lepší fotografie chceme dosáhnout (a jejího většího rozměru), tím více obrazových bodů musíme mít. Aby bylo dosaženo kvality plně srovnatelné s klasickou fotografií, je třeba tisknout na tiskárně při rozlišení minimálně 300 dpi (Dots per inch = obrazových bodů na palec). V případě větších tisků než je formát 9 x 13 cm je důležité vědět, jaké rozlišení tisku (dpi) potřebujeme a jaký rozměr snímku je nutné dodržet. Z těchto údajů vyplyne požadavek na celkové rozlišení CCD snímače. Doporučené hodnoty rozlišení pro maximální rozměry papírových fotografií jsou:
2 Mpix 10×15 cm
3 Mpix 13×18 cm
4 Mpix 18×24 cm
5 Mpix 20×30 cm
6 Mpix 24×38 cm
Kompaktní přístroje pro běžné fotografování
Pro amatérskou fotografii je v obchodech široká skupina digitálních kompaktních přístrojů zhruba od 5 do 30 tisíc Kč, z kterých jsme vybírali i dnešní příklady. Jsou vybaveny mnoha funkcemi a plně vyhoví všem požadavkům fotoamatérů. Při běžném fotografování často ani nevyužijeme všech funkčních možností, které nám nabízejí dražší aparáty. Pro náročné uživatele není od věci poznámka, že u digitálních přístrojů existuje i kategorie zrcadlovek, ať už tzv. pravé zrcadlovky s možností výměny objektivů, anebo skupina s pevně zabudovaným, avšak vysoce kvalitním objektivem. Oba typy se oproti digitálním kompaktům vyznačují větším výkonem i lepší obrazovou kvalitou, ale samozřejmě i vyšší cenou.
JEDNOZNAČNÉ VÝHODY
* Při častějším fotografování jsou digitální snímky levnější než klasické.
* Výsledky jsou okamžitě vidět na displeji a nepovedené snímky lze ihned smazat (tím se uvolňuje kapacita paměti pro další fotografování).
* Snímky jsou ihned k dispozici, není třeba čekat, až se dofotí film a vyvolá se ve fotolabu.
* S obrázky jde dál pracovat na počítači: snadno se archivují i různorodě a efektně upravují.
* Snímky mohou být přístupné současně pro víc lidí, neboť je možné je rozesílat elektronickou poštou nebo umístit na internetové stránky či promítat na televizní obrazovku při rodinných událostech.
* Většina přístrojů umožňuje i natáčení videozáznamů (jejich délka je omezena kapacitou paměťové karty, zpravidla jde o několik minut), zčásti tak může nahradit i videokameru; záznam lze promítat na televizní obrazovku nebo s ním dále pracovat pomocí počítače.
PROČ DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT NEKUPOVAT?
* Nevýhodou je zatím stále poměrně vysoká pořizovací cena samotného aparátu, vyšší spotřeba energie (nezbytná je dobíječka akumulátorových baterií) a k plnohodnotnějšímu prohlížení snímků nutná televize nebo počítač.
* Paměťové karty mají omezenou kapacitu – výrobci ze zřejmých obchodních důvodů přikládají jako základní příslušenství paměťovou kartu kapacitně velmi omezenou (obvykle 16 Mb), na kterou se mnoho snímků nevejde. Je proto třeba dokoupit kartu další, poměrně drahou.
* K převodu snímků do papírové podoby je třeba mít kvalitní tiskárnu nebo nechat vyrobit snímky v některém fotolabu (ne všechny jsou na to zařízené) nebo je zaslat do některé speciální firmy pomocí internetu, odkud vám je pošlou poštou.
* Je limitovaný rozměr výsledných obrazů i kapacita záznamu.
* Pro někoho se může zdát nevýhodou na první pohled složitější ovládání.
* A nakonec je určitou nevýhodou rychlý rozvoj v této oblasti. Ať koupíte jakýkoliv digitální přístroj, v nejbližší době se objeví za stejnou cenu lepší model.
Canon PowerShot G5
Pětimegové rozlišení, takřka maximum funkční výbavy, flexibilní panel LCD, vynikající objektiv se čtyřnásobným optickým zoomem, mimořádně dlouhá výdrž v provozu na akumulátor. Canon PowerShot G5 je výbornou volbou pro fotografy, které neodradí jeho velikost a půlkilogramová hmotnost, ale naopak mají profesionální ambice. Právě oni ocení uživatelské režimy i přiložený dálkový ovladač.
5 Mp, 4x opt. zoom
Cena (bez DPH): 25 400 Kč; hmotnost (g) bez baterií/s bat.: 410/490; rozměry (mm): 121×73,9×69,9; úhlopříčka LCD panelu: 1,8″; objektiv (mm)/clona od: 35-140/F2; ostrost od/makro (cm): 50/5; max. délka klipů: 3 minuty
Pozn.: Legenda platí i pro ostatní fotoaparáty.
Pentax Optio 33L
Je dnes patrně nejlevnějším digitálním fotoaparátem s výklopným a otočným LCD panelem a trvale zobrazeným histogramem záběru. Navíc nabízí širokou škálu scén, efektů a funkcí. Nevadí-li vám větší rozměry, obyčejnější vzhled a absence zvuku, budete s ním spokojeni.
3 Mp, 3x opt. zoom
11 300 Kč; 180/230; 105x63x41,5; 1,5″; 38-114/F2,6; 40/10; 30s
Olympus Camedia C-350
Od tohoto Olympusu můžete čekat výborné fotky za docela málo peněz – patří vůbec mezi nejlevnější třímegové přístroje s trojnásobným optickým zoomem. Jde o jednoduchý automat a obsluha je samým vrcholem jednoduchosti. Spoléhá na pouhých 6 tlačítek, proto je vhodný i pro začátečníky.
3 Mp, 3x opt. zoom
9830 Kč; 170/220; 105x63x41,5; 1,8″; 35-105/F3,1; 50/20; 48 nebo 211 s
Minolta DiMAGE S414
Její kouzlo spočívá v kombinaci nízké ceny a vysokého výkonu. Tělo a optika Minolty DiMAGE S414 byly doplněny špičkovou elektronikou: vícebodové zaostřování, trvalé zobrazení histogramu, veliká vyrovnávací paměť zkracující prodlevu mezi snímky a zrychlující dávkové režimy. Možnosti ručního nastavování uspokojí i náročnějšího uživatele. Předností je i dlouhá výdrž baterií.
4 Mp, 4x opt. zoom
12 290 Kč; 335/435; 113,5×64,5×58,5; 1,8″; 35-140/F3,0; 50/10; 60 s
Panasonic Lumix DMC-LC43
Proti svým konkurentům Lumix staví výbornou rychlost (vyniká dávkou snímků – 3 za sekundu!), sympaticky konzervativní vzhled a vcelku vyvážený poměr kvalitní optiky, funkční výbavy a ceny. Ovládání je jednoduché a většinu fotoamatérů plně uspokojí.
4 Mp, 3x opt. zoom
14 750 Kč; 170/215; 101,2×65,5×42,5; 1,5″; 35-105/F2,8; 50/10; neomezená
Sony Cyber-Shot DSC-V1
Většina funkcí malého Sony Cyber-Shotu DSC-V1 dosahuje současné digitální špičky. Přístroj je vybaven jedinečným aktivním systémem zaostřování pomocí laserového hologramu (přijde vhod v šeru), má dva vyspělé režimy pro noční fotografování a 5 bodový autofokus. Ozvučené videoklipy v rozlišení VGA – 640×480 pixelů je možné ještě ve fotoaparátu nastříhat. Jeho cena je navíc vzhledem ke kvalitě velmi sympatická.
5 Mp, 4x opt. zoom
21 300 Kč; 258/298; 99×65,2×56,9; 1,5″; 34-136/F2,8; 40/10; neomezená
FOTO ARCHIV