Speciál Zavlažování: dešťovka

Sestava s tankem Columbus pro využití dešťové vody v zahradě i doma

Pitná voda je zboží stále drahocennější, tudíž i dražší. Přitom existují systémy, které umožní až 50 procent její spotřeby nahradit vodou dešťovou.

Průměrná spotřeba pitné vody je 150 litrů na osobu a den; v posledních letech konstantní, nebo dokonce lehce klesá. Přesto se její ceny neustále zvyšují – a budou růst i dál. Důvodem je skutečnost, že celkové zásoby pitné vody na zeměkouli se snižují, ale i to, že je třeba vynakládat stále více peněz na její čištění a likvidaci odpadních vod.

Moderní řešení

Výše naznačenou možnost uspořit polovinu drahé pitné vody samozřejmě nevyřeší sud nebo barel na dešťovku, které najdeme u většiny venkovských stavení. Mnozí už systém jímání vody z okapů pro potřeby zahradničení dovedli téměř k dokonalosti. Plastové nadzemní nádrže se hodí u každého domku (voda je díky filtrům a separačním zařízením čistá). Kdo má velkou zahradu, ocení nádrže s možností vzájemného spojování do baterií.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zavlažování:

Samozavlažovací květináče a truhlíky

Zalévání ze sudu

Konev jako pro princeznu

Zavlažování a zalévání zahrady

Jak uložit hadice

Hospodařme s vodou

________________________________________________________________________

Dešťovou vodu využívá většina chatařů

Majitele domů, chalup, nebo i větších chat však mají možnost opatřit si lehkou samonosnou plastovou nádrž, kterou lze umístit do sklepa nebo zakopat do země. Lze do ní jímat vodu ze střechy nebo i z plochy trávníku. Filtrovací systémy, umístěné v jímacím hrdle, ji promění v naprosto nezávadnou průzračně čistou tekutinu bez zápachu. Je s ní možné nejen zalévat zahradu, ale i splachovat záchod a využít ji při praní a úklidu.

Komu se to vyplatí

Komplexní řešení sběru a využití dešťové vody není levnou záležitostí. Ceny tanků se pohybují podle kapacity od zhruba 10 tis. Kč (1600 l) až po 150 tis. Kč (13 000 l).

Tank Herkules o obsahu 1600 litrů může sloužit jako nadzemní i podzemní zásobárna

Vycházíme li z toho, že ceny za pitnou vodu budou dále mírně stoupat, pak se náklady na celé užitkové zařízení na dešťovou vodu (bez nákladů na instalaci) vrátí za 5 až 8 let. Záleží samozřejmě na zvoleném systému a velikosti nádrže. Pro orientační výpočet její vhodné velikosti nám poslouží tento vzorec: Velikost nádrže (m3) = 0,06 x plocha střechy v m2 x roční množství srážek podle mapy (v mm) : 1000. Většina výrobců však nabízí přesnější výpočet a pomůže i s odpovědí na otázku, zda se vám tento systém vyplatí nebo ne.

Nezapomeňme v této souvislosti ani na to, že využívání dešťové vody má smysl i z ekologického hlediska. Srážky jsou na vašem pozemku zadržovány a sníží se tak zatížení kanalizace. Tento efekt se výrazně zesílí, pokud se v oblastech intenzivních dešťových srážek voda v době, kdy jsou zásobníky přeplněné, zachytává pomocí připojeného průsakového zařízení.

www.marley.cz, www.destova-voda.cz, www.ronn.cz, www.boehmextruplast.cz

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Speciál Zavlažování: dešťovka