Desky z třísek
OSB desky byly původně účelovým konstrukčním materiálem. Jejich vlastnosti je však předurčují k mnohostrannému použití. Stále častěji se stávají i originálním doplňkem exteriérů i interiérů.
Název OSB je zkratkou anglických slov „oriented strand board“. Jsou to plošně lisované desky z velkoplošných třísek, fixovaných pojivem z umělých pryskyřic. Ve vnějších vrstvách jsou třísky orientovány rovnoběžně s podélnou osou desky, ve středové vrstvě je orientace třísek kolmo na tuto osu. Třísky jsou ve většině případů vyrobeny ze smrkového nebo borového dřeva. Díky souběžnému působení vysoké teploty a tlaku při výrobě se aktivují chemické složky v lepidle a desky tak získávají své jedinečné rozměrové a pevnostní vlastnosti.
Dovnitř i ven
Výsledný materiál je velmi zajímavý a skýtá široké možnosti použití. Výhodou je například to, že desky netrpí přirozenými vadami rostlého dřeva, neobsahují tedy suky či praskliny. Velikost třísek v povrchové vrstvě umožňuje vyniknout přirozené struktuře a barvě přírodního dřeva.
Právě zajímavé povrchové struktury si povšimli i někteří architekti. Začali tyto na první pohled velmi „technicky“ působící materiály začleňovat do interiérů či exteriérů natolik viditelně, že se z nich staly originální dekorativní prvky, nahrazující například palubkové obklady či podlahoviny.
Zdánlivě drsná a členitá struktura povrchu OSB desek je totiž po vybroušení a nalakování natolik hladká, že ji lze použít nejen na podlahy, ale i jako materiál k výrobě nábytku.
Dům i králíkárna
OSB desky dodává na trh řada výrobců a jejich kvalita nemívá ve všech případech stejně vysoký standard. Záleží tedy, k čemu se tento materiál chystáte využít. Například Kronospan, který dodává OSB desky mnoha českým prodejcům, upozorňuje na ekologické vlastnosti svých desek z řady OSB SUPERFINISH ECO. Z 95 procent jsou vyrobeny ze dřeva a jsou plně recyklovatelné.
Obecně se kvalitní OSB desky vyznačují dobrými mechanickými vlastnostmi v pevnosti v ohybu, tlaku a tahu. Dokážou dobře tepelně i zvukově izolovat a zároveň mohou být přirozeným regulátorem prostupu atmosférické vlhkosti obvodovou konstrukcí.
Každý řemeslník a stavebník ocení i to, že s OSB deskami se dobře pracuje. Můžete je řezat a opracovávat s vysokou přesností běžným truhlářským nářadím a snadno je spojovat na pero a drážku či fixovat klasickými spojovacími prostředky, například hřebíky, vruty či různými druhy sponek.
Stavební firmy užívají tento materiál především pro suchou stavbu obytných budov, stejně jako při konstrukcích účelových technických staveb. OSB desky mohou tvořit nosné prvky stropních a střešních konstrukcí staveb a konstrukce vnějších a vnitřních stěn. Díky jejich vlastnostem se například u stěn obejdete bez fóliových parozábran.
OSB desky mohou tvořit nosné a nášlapné vrstvy plovoucích podlah i pohledové obložení stěn a stropů. V případě tohoto použití je možné je lakovat či lazurovat, ale jejich zajímavá struktura vynikne i pod krycím nátěrem.
Vhodné jsou rovněž jako záklopy střech s asfaltovým šindelem a mnoho kutilů je už využilo při stavbě verand, zahradních domků, štítů, různých typů bednění a třeba i kotců a králíkáren.
Vodu rády nemají
Při úvaze o použití OSB desek v exteriérech zajímá řadu stavebníků odolnost tohoto materiálu proti vlhkosti a vodě. Prodejci obvykle nabízejí několik typů OSB desek s různými stupni odolnosti. Nejméně odolné proti vlhkosti jsou desky označované jako OSB 2, nejvíce odolné jsou naopak ty, označované jako OSB 4.
Proti vodě však OSB desky odolné nejsou. Jejich odolnost je odstupňována vůči vzdušné vlhkosti. Pokud jsou vystaveny dlouhodobějšímu působení vody, projeví se její vliv nejprve v řezných hranách, které pak působením nadměrné vlhkosti bobtnají a zvětšuje se jejich tloušťka.
Při použití OSB desek v exteriéru je tedy třeba zajistit, aby nepřišly do styku s vodou. To je důležité především v případě, že jsou součástí střešních konstrukcí exteriérů staveb, vystavených působení klimatických podmínek. Jejich trvanlivost je v tomto případě závislá na ochraně před přímým působením vody a také na kvalitě krycího nátěru.
Odolnost proti vlhku do jisté míry zajišťuje i samotné složení OSB desek. Ty se vyrábějí z vysušených třísek, na které se nanese pojivo. Jako hydrofobizační látka je užíván tekutý parafín ve formě parafínové emulze. Parafín zlepšuje odolnost desky proti působení vlhkosti.
Vzhledem k tomu, že desky vykazují určitý stupeň vhkostní roztažnosti i smršťování, nedoporučují výrobci nanášení tenkovrstvých omítkových směsí či lepidel přímo na jejich povrch.
www.kronospan.cz, www.desky-osb.cz/
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: KRONOSPAN, WIKIPEDIA, SHUTTERSTOCK