Desky pro stavbu
Stavební desky na bázi dřeva najdou uplatnění při hrubé stavbě včetně betonování, ale i jako materiál pro stavbu příček, stropů, podlah i stěn. Často mohou zcela nahradit masivní dřevo.
Pro použití nejrůznějších typů stavebních desek na bázi dřeva najdete spoustu rozumných argumentů a zdaleka nemusí jít jen o výhodnou cenu. I při menších stavbách, rekonstrukcích či dostavování příček nebo zobytňování nových prostor na chalupě i chatě stojí tyto materiály za pozornost z mnoha důvodů. Stavební desky lze nakupovat velmi transparentně, takže můžete vše snadno spočítat a nákupem pokrýt požadovanou plochu včetně rezerv bez zbytečných ořezů. U desek (např. OSB) je totiž cena udávaná za metr čtvereční a zároveň lze koupit typizované rozměry (např. 250 x 62,5 cm v různých tloušťkách), takže je kalkulace spotřeby materiálu jednoduchá a nabízí více variant podle možností vašeho rozpočtu.
Desky na bázi dřeva jsou navíc na rozdíl od stavebních prken rozměrově stabilní, rovné a v mnoha případech povrchově upravené do té míry, že žádné další opracování nepotřebují. U některých výrobků se rovněž používá pojivo, díky kterému se zvyšuje odolnost desek vůči působení vlhka i žáru, takže je lze použít i v situacích, kdy by běžné dřevo vyžadovalo následné úpravy a investice.
K dalším výhodám patří u některých deskových materiálů i možnost spojení na pero a drážku, které ještě znásobí stabilitu, izolační parametry a povrchovou kvalitu ploch, které pomocí těchto materiálů zbudujete.
Pro betonování
Dřevoštěpkové OSB desky můžete využít například pro rychlou stavbu bednění při betonování základů a různých zídek. Pro tyto účely postačí základní typy OSB desek s kolmou hranou bez spojů na pero a drážku, které se dají koupit zhruba od 70 korun za metr čtvereční při tloušťce 6 mm (max. tloušťka 25 mm se pak prodává za ceny kolem 200 korun za metr čtvereční).
Jihlavská firma Kronospan pak dodává pro stavebnictví rovněž speciální bednicí desky Proform, které firma doporučuje jako hospodárnou alternativu k podstatně dražším bednicím překližkám a jiným vícevrstvým deskám. Jde o dřevotřískové desky s opláštěním na bázi fenolické pryskyřice, které jsou odolné proti vlhkosti a mechanickému působení a lze s nimi dosáhnout dokonalé hladkosti povrchu pro pohledové betonové plochy i při vícenásobném použití.
Dodávají se v různých rozměrech a tloušťce 21 mm, cena se pohybuje kolem 260 korun za metr čtvereční. Vyšší cena než v případě OSB desek dává smysl, pokud využijete možnosti použít tento materiál opakovaně a potřebujete docílit zcela hladké plochy pohledového betonu.
Desky lze řezat stejně jako desky z masivního dřeva. V případě přířezů desek je nutné vždy natřít řezné hrany nátěrem na bázi polyuretanové nebo akrylátové disperze, aby se zabránilo pronikání vody do desky při betonování. Pro zvýšení jejich životnosti je nutné zatírat i veškeré otvory po spojovacích prostředcích, stejně je potřebné ošetřit i veškeré vzniklé škrábance a poškození. Abyste je po použití snadno očistili, je nutné desky ochránit vhodným separačním prostředkem, například betonářským olejem.
Podlahy i příčky
Pokud si vystačíte s běžnými dřevotřískovými deskami bez povrchové úpravy, můžete je nakoupit za ceny kolem 90 korun za metr čtvereční při tloušťce 8 mm (max. tloušťka 38 mm se prodává za ceny kolem 340 korun). Tyto desky jsou třívrstvé, oboustranně broušené a kromě častého použití v nábytkářství (zpravidla v kombinaci s povrchovými fóliemi) se využívají jako materiál pro konstrukce dřevostaveb.
Při požadavcích na materiál se zvýšenou odolností proti ohni připadají v úvahu i dřevotřískové desky FireBoard. Podle normy jde o materiál použitelný jako nenosné desky v suchém prostředí. Využít je lze například jako hrubé podlahové vrstvy a podkladní desky podlahových systémů, vnitřní nenosné opláštění stěn a stropů, příčky či podkrovní vestavby. Lze je povrchově upravit laminováním, kašírováním či dýhováním a opracovávat je běžným nářadím na dřevo. Ceny se pohybují mezi 250 a 300 korunami za metr čtvereční bez DPH, tloušťky můžete vybírat mezi 16 a 19 milimetry.
Zajímavým stavebním materiálem jsou i DHF desky. Jde o difuzně otevřené a vlhku odolné dřevovláknité desky. K jejich výrobě se používají čerstvé piliny a štěpky z pilařské výroby a jako pojivo PU pryskyřice bez obsahu formaldehydu. Používají se jako opláštění stěn dřevostaveb či na stavbu střech. Vhodné jsou především pro exteriérové strany. Při tloušťce 15 mm zaplatíte za metr čtvereční kolem 240 korun.
text: Richard Guryča
foto: Archiv firem