Dermatologické choroby psů a koček

Rubrika: Kočka, Mazlíčci, Pes

Podrbat se potřebuje čas od času každý pes a kočka, zvýšená frekvence však signalizuje zdravotní problém.

“Nejčastější příčinou alergií zejména u psů je kousnutí blechou. Stačí jedna až dvě,” nastiňuje situaci MVDr. Oleksandr Shulga z Veteriny Jarov. Celkem běžné napadení blechou může vyvolat alergickou dermatitidu. Kromě léků na zmírnění alergických obtíží se osvědčily perorálně podávané systémové akaricidní přípravky. Ty se po těle psa rozšíří tělními tekutinami a jakmile se parazit zakousne, otráví ho. Nejlepším řešením je ovšem prevence.

Příčinu onemocnění a léčbu může stanovit
jen veterinář

Parazit podruhé

Dalším nejčastějším dermatologickým onemocněním psů je podle MVDr. Shulgy demodikóza. Způsobuje ji přemnožený parazit trudník, který přežívá v chlupových váčcích a mazových žlázách většiny savců. Nemoc odstartuje oslabení imunitního systému, zvýšenou náchylnost mají nesprávně vyživovaná a týraná zvířata. Demodikóza nejčastěji postihuje krátkosrstá a krátkohlavá plemena.
Lokální neboli spontánní formou demodikózy trpí zejména štěňata od 3 do 12 měsíců. Projevem jsou okrouhlá vylysalá místa na hřbetu nosu, čele, kolem očí a mezi prsty. Kůže může být zarudlá a pokrytá jemnými šupinami. S dospíváním, kdy posiluje imunitní systém, nemoc většinou sama vymizí. Dezinfekce prostředí není nutná. Z důvodu přenosu genetické dispozice se rodiče onemocnělých štěňat vyřazují z chovu.
Desetina případů přechází do generalizované (celotělové) formy s chronickou dermatitidou a zesílením kůže. V napadených místech může vzniknout bakteriální zánět projevující se zapácháním a svědivostí.
Je třeba nasadit antibakteriální a antiparazitální léčbu, případně léčbu infekce antibiotiky. Důležitá je podpora imunitního systému i pokožky vitamíny a minerály. Demodikózu nelze zcela vyléčit, neboť parazit zůstává doživotně v těle postiženého zvířete.

Psi si často postižená místa vykusují, čímž
vzniká prostředí pro infekci

Hormonální nedostatek

Hypotyreóza patří k nejčastějším endokrinním onemocněním psů. Autoprotilátky ničí buňky štítné žlázy produkující hormony tyroxin a trijodtyronin. Příznaky jsou obezita, nízká aktivita, nadměrné línání, lysiny na kůži, zvýšený mazotok až po chronické záněty uší a kůže. Může mít dědičný základ.
Léčbou je celoživotní medikamentózní terapie s nutriční podporou klinické diety.

Parazit potřetí

Otodektový svrab, parazitární onemocnění zevního zvukovodu především koček způsobuje strupovka ušní. Je velmi svědivé a při silném napadení se šíří do okolí uší, případně dále. Dermatitida se snadno přenáší i na člověka, spontánně však vymizí s likvidací parazitů na napadeném zvířeti. Léčí se antiparazitiky nebo ušními kapkami s antiparazitární složkou.

www.veterina-jarov.cz, www.tady.cz/veterina/

Dermatologické choroby psů a koček

Dermatologické choroby psů a koček