Dělicí stěny a plůtky v zahradě
Stěny a plůtky vymezují jednotlivé zóny zahrady, vytvářejí optický předěl či brání vstupu na problematická místa. Vzhledem k tomu, že bytelnost u nich není prioritní, máme, co se týče jejich vzhledu, volnou ruku.
Pokud chceme svou zahradu řešit podle tradičního modelu, tedy rozdělit na okrasnou a užitkovou, zpravidla netoužíme po tom, aby bylo do „zahradnické kuchyně“ příliš vidět, protože praktičnost jejího uspořádání kontrastuje s okrasnou částí vyladěnou do posledního detailu. Nejosvědčenějším řešením je obě od sebe oddělit.
Pevný předěl zahrady
Jako pohledová clona se dobře hodí lehké plotové dílce, které tvoří mřížky, vyplétané lamely nebo třeba vrbové proutí. Jejich součástí mohou být ještě truhlíky osázené rostlinami, jimiž rozbijeme jednolitou plochu. Mřížky poslouží popínavkám, z nichž můžeme vytvořit působivé barevné koláže, jednoduché laťkové verze, třeba i ve výrazné barevnosti jsou zase ideálním pozadím pro rozkvetlé keříky a květiny. Plnou, ale přesto lehkou zástěnu uvítáme i u venkovní koupelny.
Můžeme jít také jinou cestou a namísto statických plotů volit živou zástěnu ze stálezelených nebo opadavých keřů či stromů.
Pokud si chceme chránit soukromí před nežádoucími pohledy sousedů, můžeme vystavět buď jen jednu stěnu na nejexponovanějším místě, nebo prostor pro posezení ohradit ze dvou až tří stran.
Mobilní zátaras v zahradě
S příchodem podzimu nastupuje na místo sluníčka studený vítr. Zabráníme mu v prohánění po terase nebo pod pergolou mobilní zástěnou, kterou nastavíme ve směru, kudy na nás útočí. Zástěnu využijeme i v létě proti palčivým slunečním paprskům nebo třeba při slunění či koupeli, když nechceme lákat zvědavé pohledy.
Ochranný plůtek
Na symbolickou bariéru postačí plot vysoký 50 až 60 cm. Můžeme jím vymezit hranice mezi naším a sousedním pozemkem, ochránit záhonky v předzahrádce. Dostatečně hustý plůtek zabrání vniknutí domácích zvířat do užitkové zahrady nebo na místa osázená křehkými květinami. Nejdůležitější funkci bude mít ale u bazénu, kde zamezí pádu malých dětí nebo zvířat do vody. Tady hraje důležitou roli výška a také konstrukce, aby se plůtkem nedalo prolézt nebo po něm vyšplhat.
Co máme na výběr
Pro pevné dělicí stěny lze využít buď hotové dřevěné dílce, které už bývají ošetřené proti plísním a vlhku, nebo si nechat stěnu vyrobit na zakázku. Do díla se můžeme pustit i sami. Chceme-li skutečně vytvořit jen lehký předěl, bude z estetického hlediska a jednoduchosti výroby nejvhodnějším materiálem dřevo. Ne každé je ovšem vhodné k venkovnímu použití. Kromě odolného dřeva z exotických stromů, velmi dobře poslouží dřeviny našich lesů, jenž si výborně poradí s místními povětrnostními podmínkami. Ideální volbu představuje tvrdý dub, odolný modřín, který má však sklon k praskání. Nabízí se i pružná borovice, ale ta vyžaduje maximální ochranu impregnací, jinak se brzy stane obětí dřevokazného hmyzu nebo hniloby. Podobně je na tom smrkové dřevo, jež se navíc často při větším zatížení štípe.
Jako výplň se uplatní také rohože z bambusu nebo kůry. U mobilních zástěn postačí silné plátno.
Dobré rady
- Konstrukce musí být lehká, ale zároveň pevná, aby odolala náporu větru, sněhu i váze vzrostlých rostlin.
- Kvalita dřeva a impregnace rozhodují o životnosti stěny.
- Jako opora pro rostliny musí mít zástěna nebo plot trvanlivost odpovídající běžné délce jejich života.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock