Dekorování pomocí popisovačů
Kresbami nebo ozdobným písmem můžeme přetvořit obyčejné věci ve zcela originální kousky, které o nás budou vizuálně vypovídat. Se speciálními popisovači je profesionální výsledek téměř zaručen.
Popisovače mají velkou výhodu v tom, že nezaberou žádné místo. Můžeme si je tedy s sebou vozit kamkoliv. Dalším plusem je, že s nimi zejména děti nenadělají nepořádek, jako když malují vodovými barvami, k čemuž potřebují ještě kelímek s vodou, který se lehce převrhne apod.
Popisovače či fixy jsou plněny buď ultra krycím inkoustem, který rychle zasychá a díky tomu pevně drží na většině běžných materiálů, nebo akrylovými barvami, či barvami na textil na přírodní bázi. Mají různě silné hroty, některé fungují jako štětec. Kresba s ním působí měkčeji, hodí se i pro kaligrafii. Podle náplně může být výsledná malba jemná, kontrastní, působit jako vyvedená tuší nebo třeba s kovovým či neonovým efektem. Její trvanlivost lze podle typu materiálu znásobit zažehlením, zapečením či přelakováním.
Jistá ruka
Začínáme tvořit nejlépe na drobnějších a levných kouscích, jako je karton, textil nebo třeba skleničky. Jakmile získáme určitou zručnost, nic nám nebrání pustit se do odekorování kamínků, triček a dalších oděvů, povlaků na polštářky, tašek, tenisek, porcelánového nádobí a květináčů, papírových a dřevěných krabiček či úložných boxů, stoliček i větších kusů nábytku, vytvořit si dekor na závěsech, dlaždičkách apod., prostě si namalovat svůj svět.
Pro zvýraznění
Tenké popisovače či přímo konturovací, tzv. linery, poslouží také pro zvýraznění kontur při malování uhlem, vodovými barvami či při tvorbě koláží.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Pilot a Aladine