U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor: REALIZACE, TEXT A FOTO PETRA MARKOVÁ

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům.

V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu, dekor podle šablony, krakeláž (popraskaný nátěr) a dekupáž (ubrouskovou techniku). V dalších číslech to bude například zdobení předmětů jednoduchým motivem i složitějším obrázkem ruční kresby nebo pomocí tiskátek či fládrování (falešná kresba dřeva). Dnes vás seznámíme s technikou mramorování.

5. Mramorování

Výsledným efektem je předmět zdobený jemnými barevnými žilkami nebo výraznějšími skvrnami – podle toho, jak zamícháme barvy. Techniku je možné použít na dřevo, papír, sklo, porcelán, keramiku, kov, proutí i textil.

Potřebujeme: Mramorovací barvy (koupíme v papírnictví nebo výtvarných potřebách), které také lze nahradit levnějšími olejovými barvami, jež rozmícháme s několika kapkami lněného nebo slunečnicového oleje, trochou terpentýnu a ředidlem na olejové barvy S 6006. Dále tapetovací lepidlo, patřičně velkou nízkou misku s vodou, špejli nebo hřeben a gumové nebo igelitové rukavice.

Postup:

Do misky s vodou (musí být o něco větší než mramorovaný předmět) přimícháme trochu tapetovacího lepidla (na 1 l asi 2 čajové lžičky lepidla). Na hladinu nakapeme zvolené barvy a opatrně špejlí nebo hřebenem zamícháme – vytvoříme jemné vlnovky, spirály, větší nepravidelné skvrny a podobně. Ploché předměty položíme na hladinu a po chvíli opatrně (pomocí dvou špejlí nebo dřívek) vyjmeme. Trojrozměrné předměty po hladině pomalu převalujeme, aby barva ulpěla na celém povrchu (předem si vyzkoušíme velikost misky). Necháme dobře uschnout. Nakonec můžeme povrch přestříkat bezbarvým lakem.

Máme-li k dispozici pouze větší nádobu, nakapanou barvu si můžeme položenou špejlí ohraničit na menší ploše.

Máme-li na hladině barvu nebo vzor, který se nám nelíbí, odebereme jej pomocí kousku tvrdšího papíru a barvu znovu dokapeme. Pokud je již barva hodně potrhaná a usazuje se u okrajů nádoby, raději ji vylijeme a nakapeme novou.

S olejovými barvami a ředidlem je lépe pracovat venku nebo alespoň v dobře větrané místnosti. S kupovanými barvičkami mohou pracovat i děti.

Chceme-li použít mramorování na sklenice nebo nádoby, které budeme využívat pro ukládání potravin nebo na pití, ozdobíme jen ty části, které nebudou ve styku s jídlem nebo kterých se nebudeme dotýkat ústy. Do lampičky s takto ozdobeným stínítkem používáme výhradně žárovky nebo zářivky, které se nezahřívají.

Různě mramorované obaly na květiny z keramiky a proutí. Ozdoby jsou z korku

Porcelánový hrnek využijeme třeba na tužky

Starý dřevěný “tužkovník” získal barevný šat

Šperkovnice z papírové krabice

Ukázka různých vzorů, vytvořených mramorováním

Korkové ozdoby do květináče

***

Zdobíme stínítko na lampu

Stejně jako plátěné nebo papírové stínítko na lampu, i sklenice, květináče, krabičky a podobné předměty musíme barvit ve větší nádobě.

1. Barvu nakapeme na vodní hladinu i různě přes sebe a zamícháme špejlí nebo rozfoukáme. Pokud se nám vytvoří prázdná místa, drobnými kapičkami je doplníme.

2. Stínítko položíme na hladinu k jedné straně nádoby.

3. Valivým pohybem je celé otáčíme po hladině, nezvedáme je při tom.

4. Po uschnutí barvy přestříkáme bezbarvým lakem, mramorování déle vydrží a nebude se loupat.

***

Mramorujeme ploché předměty

Tímto způsobem obarvíme listy papíru, podložky z korku, proutí nebo silného plátna, víčka krabiček a dóziček, dřevěné či papírové rámečky nebo ubrousky.

1. Do nádoby s vodou nakapeme několik kapek zvolených mramorovacích barev.

2. Opatrně zamícháme špejlí nebo kouskem hřebene, aby se vytvořily spirály, vlnovky apod.

3. Korkovou podložku lehce položíme na hladinu a necháme chvilku plavat.

4. Pomocí dvou špejlí či dřívek opatrně vytáhneme a necháme uschnout.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů