U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor: Iva Tvrzová

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům. V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu (imitaci starého odřeného nátěru), dekor podle šablony a krakeláž (popraskaný nátěr). V dalších číslech to bude například fládrování (falešná kresba dřeva), mramorování (struktura kamene). Ozdobit předmět jednoduchým motivem i složitějším obrázkem můžeme také pomocí tiskátek či ubrouskové techniky, jinak zvané dekupáž. A s tou vás dnes seznámíme.

4. Dekupáž

Tato technika umožní ozdobit hezkým obrázkem vybraný předmět i tomu, kdo není výtvarně nadaný. Při dekupáži totiž využíváme vytištěných obrázků na ubrouscích (proto také “ubrousková technika”), které vystřihneme a přeneseme na zvolený předmět. (Francouzské slovo découpage znamená vystřihování.) Místo ubrousků lze použít i slabý balicí papír. Takto zdobit lze nejrůznější materiály: dřevo, papír, terakotu, sklo, porcelán, keramiku, proutí, textil, vosk, plech i plast.

Postup:

Připravíme si předmět, který chceme ozdobit. Rozhodneme se, zda jeho povrch ponecháme neupravený nebo jej barevně nalakujeme – barvu necháme dobře zaschnout. Vybereme si ubrousek s vhodnými motivy a ty pečlivě vystřihneme. Pokud je obrázek příliš členitý a obtížný na přesné vystřižení, pomůžeme si tak, že barvu podkladu zvolíme stejnou, jako je na ubrousku. Nepřesnosti při vystřihování se tak ztratí. Lepit ovšem můžeme i celé pruhy z ubrousků nebo na větší předmět použít ubrousek celý. Z vystřiženého motivu odstraníme dvě spodní vrstvy ubrousku, použijeme pouze vrchní barevnou vrstvu. Naneseme lepidlo na předmět do míst, kam chceme umístit obrázek. Můžeme si obrázek nejprve na určené místo přiložit, obrys lehce obtáhnout obyčejnou tužkou a do vyznačených míst nanést lepidlo. Obrázek přiložíme na natřenou plochu a štětcem s lepidlem jemně uhlazujeme, aby dobře přilnul na podklad a vyhladily se všechny záhyby. Pracujeme opatrně, abychom ubrousek neprotrhli. Abychom mohli výrobek snadno udržovat, můžeme po zaschnutí lepidla celý jeho povrch ještě přelakovat bezbarvým lakem.

NÁKUP:

Budeme potřebovat akrylovou barvu na podkladový nátěr (pokud budeme předmět natírat), speciální lepidlo na dekupáž, ubrousky, bezbarvý lak, nůžky, štětec, případně tužku.

Lepidla na dekupáž jsou různá podle materiálu podkladu: nejčastěji používané je lepidlo na dřevo, papír a terakotu, jiné je ale na porcelán, sklo, na svíčky nebo na textil.

Speciální podkladové barvy pro dekupáž bývají dost drahé, můžeme je nahradit běžnou akrylovou barvou (Balakryl). Stejně tak lze dražší speciální lepidla na dekupáž nahradit levnějším disperzním lepidlem (Herkules). Ten dobře funguje na dřevo, terakotu, proutí, kámen, papír.

Lepidla a barvy koupíte v prodejnách pro výtvarníky, v dobře vybavených papírnictvích nebo v prodejnách s barvami a laky.

RADY:

* Pro dokonalý výsledek je důležité jednotlivé motivy přesně vystřihnout a ubrousek naprosto hladce přilepit.

* Nalepené obrázky jsou nejlépe vidět na světlém podkladu.

* Ubrousková technika vynikne na přírodním i barevně upraveném dřevě.

* Jedním motivem můžeme sjednotit různé předměty v kuchyni, pracovně, v dětském pokoji.

* Lze kombinovat i několik motivů z různých ubrousků.

* Při aplikaci obrázku na nerovný povrch (proutí, sláma) ubrousek do podkladu jemně vtlačíme.

* Techniku si poprvé vyzkoušíme na nějakém menším předmětu.

CO VŠE MŮŽEME OZDOBIT

dřevo – tác, rám zrcadla, skříňku na klíče, krabičku, čela zásuvek,

dětskou židli, truhlík na kytky

papír – krabice, kancelářské šanony, desky zápisníku, kufřík, záložku

terakota – květináče

sklo – lahve na olej a ocet, karafu na víno, vázu

porcelán – vázu, mísu, cukřenku

keramika – ozdobný kachel

přírodní výplet ze slámy, proutí – obal na květináč, prostírání

korek – podložky pod hrnce

plech – krabičku od čaje, dózu od sušenek, konvičku na zalévání, zahradní konev

textil – ubrus, prostírání, tašku, zástěru, tričko, šaty

plast – krabice na hračky, kelímky na psací potřeby

vosk – svíčku

vaječná skořápka – velikonoční kraslice

Dřevěný rámeček s výplní polepíme pruhy ubrousků s kuchyňskými náměty. Zajímavý obrázek můžeme dotvořit látkovou mašličkou

Obyčejný hliněný květináč dostal matný smetanový nátěr, na kterém vynikají pečlivě vystřižené větvičky s olivami

Pletený přírodní obal na květináč můžeme natřít akrylovou barvou a na ni aplikovat vystřižené květy, nebo přímo na výplet nalepit dva až tři celé ubrousky, které pokryjí jeho povrch

Široký dřevěný rám zrcadla natřeme modře a ozdobíme třeba oblíbenými mořskými motivy

I obyčejná dřevěná bednička od ovoce se může s pomocí jednoho či dvou ubrousků barevně proměnit

Jednoduchý podnos ze dřeva a proutí získá nový vzhled po ozdobení barevnými listy

FOTO PAVEL VESELÝ, PETRA MARKOVÁ, ZI

Realizace: Monika Fólová, Petra Marková, Alice Škvárová, Ivanka Beránková

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů