U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů
Kategorie: Dílna | Autor:
V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům. V předchozích číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu, dekor podle šablony, krakeláž (popraskaný nátěr), dekupáž (ubrouskovou techniku), mramorování, fládrování (napodobení kresby dřeva pomocí speciální gumové stěrky) či imitace různých druhů dřevin. Minule to byla imitace kovu s patinou a dnes si ukážeme, jak vytvořit imitaci želvoviny a malachitu.
10. Želvovina a malachit
Želvovina, surovina z krunýře želv, i malachit, překrásně zeleně zbarvený kámen se zajímavou kresbou, se dříve používaly na zhotovení drobných dekorativních a užitných předmětů. Ze želvoviny se dělaly například hřebeny, spony do vlasů, z malachitu dózy, vázičky, podstavce stolních lamp. S trochou šikovnosti, štětcem a barvami můžeme vytvořit imitaci těchto materiálů třeba na dřevěné krabičce na dopisy nebo šperky, na širším zrcadlovém rámu apod.
Želvovina
Vzhled tohoto přírodního materiálu můžeme imitovat pomocí několika odstínů olejových barev, nanesených na emailový podklad, čímž nátěr získá hloubku.
Potřebujeme: zlatou emailovou barvu, olejové barvy pro výtvarníky v odstínech např. okrová, siena pálená, umbra pálená a neapolská žluť, terpentýn, široké štětce, bezbarvý lak
1)Naneseme zlatou emailovou barvu a necháme uschnout.
2) Smícháme okrovou barvu s terpentýnem na řidší krémovou nátěrovou hmotu. Naneseme na zlatý podklad.
3) Smícháme sienu s trochou terpentýnu na hustou barvu. Roztíráme ji krátkými diagonálními tahy jedním směrem přes vlhký okr.
4) Stejně smícháme neapolskou žluť s terpentýnem a naneseme ji v krátkých tazích mezi tahy sieny.
5) Ještě vlhkou barvu pak velkým plochým štětcem rozetřeme jedním směrem.
6) Z umbry a terpentýnu připravíme hustou barvu. Nastříkáme jí drobná zrna, která jemně rozetřeme jedním směrem. Po uschnutí přelakujeme.
Malachit
Barevná škála malachitu zahrnuje několik odstínů zelené včetně světlé i tmavé. Struktura vybroušeného malachitu připomíná stočenou zkrabacenou stuhu.
Potřebujeme: pololesklou nebo lesklou jasně zelenou podkladovou barvu, tmavě zelenou a černozelenou olejovou barvu, lesklý lak, kulatý štětec, malý štětec, karton široký asi 10 cm
1) Předmět natřeme dvěma vrstvami zelené podkladové barvy. Po uschnutí naneseme na část plochy neředěnou tmavě zelenou barvu.
2) Zbývající místa natřeme černozelenou olejovou barvou.
3) Na celé ploše provedeme konečky kulatého štětce tupování, aby se barvy smísily.
Povrch bude mít stejnoměrnou strukturu.
4) U kartonu odtrhneme rovnou hranu a chvějivým pohybem vytvoříme v čerstvém nátěru kruhy nebo napodobíme rozevřený vějíř.
5) Koncem malého štětce obkroužíme každý kruh ve vzdálenosti asi 1,25 cm. Po uschnutí přelakujeme.
Popisy k obrázkům
Želvovinu můžeme ladit také do červena, jako na krabičce na barvy
Šestihranná dóza s nátěrem imitujícím malachit
Autor fotografií: archiv