Co zabírá na opary

opar

Opary patří k nevzhledným, obtížným a bolestivým projevům virové infekce. Foto: Shutterstock

Opary jsou nejen nevzhledné, ale také velmi bolestivé a vysoce infekční. Jejich léčbu provází řada mýtů, špatně zvolený postup přitom napáchá více škody než užitku. Co tedy skutečně funguje?

Opar o sobě dává vědět bolestivými puchýřky, za jejichž tvorbou stojí virus herpes simplex, který způsobuje jedno z nejvíce rozšířených virových onemocnění člověka. Do organismu proniká většinou v dětském věku, přičemž se může projevit horečkami, aftami v ústech, zvětšenými lymfatickými uzlinami, ale může být i bezpříznakový. V takzvané spící podobě pak zůstává v těle přítomen už po celý život.

Nepříjemné puchýřky

Puchýřky vznikají na základě podnětů způsobujících zvětšenou rychlost množení viru. Kromě oslabené imunity k nim patří různé stresové situace, traumata, emoční stres, nadměrná sportovní zátěž a u žen i menstruace. Mezi příčiny lze zařadit také silné sluneční záření či velký chlad. Opakované propuknutí oparu rtu je dáváno do souvislosti se stresem a oslabením organismu, například nemocí.

Opar se objevuje nejčastěji na rtech nebo v okolí úst. Jeho vyrašení obvykle předchází nepříjemné opuchnutí a zarudnutí postiženého místa spojené s brněním či svěděním. Přibližně po dvou dnech začne puchýř praskat a mokvat. Tato fáze trvá obvykle jeden den a představuje největší riziko nakažení. K přenosu může dojít velmi snadno i při sdílení příborů nebo ručníků anebo líbání. Přinést si jej můžete jako „pozornost“ z kavárny či jiného restauračního zařízení ze špatně umytého nádobí. Následně začne opar zasychat a objeví se strup, který svědí nebo pálí a má tendence praskat.

Jak správně ošetřit opary

Lidé na puchýře často aplikují zubní pastu nebo alkohol. Tento postup není úplně špatný, neboť ránu do jisté míry dezinfikuje. Zároveň ale dochází k vysušení postižené oblasti a opar potom snadněji praská a krvácí. Mnohdy bývá pomocníkem rovněž led, který sice může poskytnout úlevu od opuchnutí, dobu hojení však nijak neovlivní.

léčba oparu

K rychlejšímu hojení a snížení bolestivosti přispěje aplikace speciálního gelu. Foto: Shutterstock

V počáteční fázi před výsevem samotných puchýřů je vhodné aplikovat lokální antivirotika v podobě mastiček nebo gelů. Pokud se opar již objevil, je vhodné sáhnout po speciálním gelu, který v postižené oblasti zajistí vlhké prostředí. Omezíte tím tvorbu strupů, snížíte bolestivost a dosáhnete rychlejšího zahojení. Zároveň platí, že před každou aplikací hojivé látky je třeba si důkladně umýt ruce, abyste zabránili sekundární infekci. Samozřejmě je nutné ruce pořádně umýt i po ošetření.

Co ještě na opar zabere

Jeden z velmi účinných způsobů, jenž pomáhá při vzniku oparu, je rychlý přísun vitamínu C. Hojení urychlí i zinek a doporučuje se přidat ještě selen. Pokud máte opar, měli byste dále navýšit množství B12 a vitamínu E, který rovněž urychluje léčbu.

vitamin b12

Pomocníkem v léčbě i prevenci je vitamín B12. Foto: Shutterstock

Jestliže nejste zastánci pojídání vitamínových tablet, nahraďte je konzumací potravin s obsahem potřebných vitamínů. Pro přísun zinku a selenu obohaťte svůj jídelníček o vajíčka, ryby, dary moře, špenát či sýry. Nejvíce vitamínu C získáte ze šípku, rakytníku, citrusových plodů, brambor, jahod, červené a zelené papriky, brokolice, černého rybízu, špenátu, kapusty a listové zeleniny. Hodně vitamínu B12 se nachází v droždí, vejcích, sýru, mléce, mase a rybách. Preventivně prospívá dostatek vitamínů a minerálů zajišťujících takzvanou slizniční imunitu. Opět jde především o vitamíny C, B, A a antioxidanty, jako například vitamín E, selen, zinek.

černý rybíz

Také černý rybíz urychluje hojení. Foto: Shutterstock

inhalace páry

Pára pomůže dostat léčivé látky z bylinkového odvaru do postiženého místa. Foto: Shutterstock

Pomocníci na opary z přírodní lékárny

  • česnek

    K přírodním prostředkům na řešení oparu se řadí česnek. Foto: Shutterstock

    Černý rybíz: Můžete jej jíst nebo z něho pít šťávu. Abyste měli šťávu z rybízu stále po ruce, zamrazte ji – funguje stejně jako čerstvá.

  • Heřmánek a meduňka: Lépe než obklady z jejich odvarů funguje parní lázeň. Póry se díky páře otevřou a účinné protizánětlivé látky, jako je kupříkladu alantoin, mohou do místa zánětu lépe proniknout.
  • Zázvor: Jeho antivirový účinek dokáže v raném stadiu herpes téměř zlikvidovat. Stačí plátek zázvoru na pět minut přiložit na vznikající opar.
  • Česnek: Funguje jako přírodní antibiotikum. Můžete ho buď sníst, nebo si jím několikrát za den potírat ranku. Vyššího účinku dosáhnete, když budete oba způsoby kombinovat.
  • Droždí: Při vzniku herpesu se doporučuje doplnit vitamín B hlavně formou tablet B-komplexu nebo pivovarských kvasnic. Pokud je nemáte po ruce, pomůže obyčejné droždí. Stejně jako v případě česneku jej přikládejte přímo na opar a zároveň konzumujte, třeba ve formě drožďové pomazánky.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Co zabírá na opary