Co umí generátory ozonu
Slyšeli jste už o přístroji podobném nabíječce na autobaterie, který zbaví zápachu dům a desinfikuje vodu? Takovému zařízení se říká ozonový generátor či ozonizér a umí toho opravdu hodně.
Přinejmenším prvotní informace mohou znít chalupářům a chatařům skoro jako rajská hudba: ozonizéry odstraní pachy z domu, ale třeba i z auta, hausbótu nebo karavanu. Poradí si s pachy typickými pro vlhké objekty s výskytem plísní, ale i s odérem kouře, spáleniny nebo moči. To vše umí bezkontaktně a bez použití jakékoli chemie.
Do zásuvky a ven
Zmíněná zařízení pracují jednoduše: prostě je zapnete do zásuvky, případně nastavíte časovač a odejdete z místnosti, kde se proces ozonizace odehrává. Ozon je totiž od určité koncentrace toxický.
Jde o aktivní kyslík, který vzniká z kyslíku přítomného ve vzduchu a po krátké době se opět rozpadá. Štěpení zápachů či desinfekce patří mezi vítané schopnosti tohoto ekologického oxidačního činidla. V domech trpících následky vlhkosti ozonizátor likviduje pachy, ale zároveň je prevencí proti plísním a bakteriím. Tutéž kombinaci zvládne v případě lednice či mrazáku, ale i oblečení a obuvi. K odstranění zápachu či bakterií z klimatizace využijete ozonizér i v autě, nemluvě o zvířecích pelíšcích nebo různých nádobách.
Prodejci ozonových generátorů se snaží klienty zaujmout i upozorněním na možnost vytvořit si pomocí ozonizéru koncentrovanou ozonovou vodu. Omývání pokožky touto vodou napomáhá řešení dermatologických a kosmetických problémů a urychluje hojení ran. Kloktání pak dezinfikuje ústní dutinu a je i prevencí proti paradentóze či zubním kazům.
Ozonovou vodu však lze využít i k dezinfekci a bělení ložního prádla, zubních protéz a kartáčků nebo dokonce k omývání podlah bez použití jakékoli chemie. Možnosti využití jsou při tom závislé na výkonu generátoru, takže je nutné vybírat podle toho, co všechno si od ozonizéru slibujete.
Bezpečnostní opatření
Jediným, ale důležitým omezením při využívání ozonizérů je toxicita ozonu v plynném stavu. Při nadýchání můžete pocítit dýchací potíže, nevolnost, bolesti hlavy a pálení očí či sliznic. Vyšší koncentrace může způsobit poškození plic a v některých případech i smrt. Je tedy nezbytné postupovat v souladu s návodem k použití, ale v podstatě jde jen o to, abyste uzavřený prostor po zapnutí generátoru opustili a vrátili se do něj až po výrobcem doporučené době. Ozon se však poměrně rychle rozpadá a některé přístroje jsou vybaveny filtry, které výrazně zkrátí dobu, kdy je v čištěném prostoru škodlivá koncentrace.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem