Co se spadaným listím
Podzim krásně barví listí na stromech a keřích. Je to vskutku úchvatná podívaná, ale jakmile začnou listy opadávat, mají majitelé pozemků se stromy co dělat až do zimy, někdy i do jara.
Brodíme se potokem listí a nevíme, co s ním. Na hromadu ho dostaneme hráběmi a následně ho odneseme nebo odvezeme kolečkem na místo, kde se ho zbavíme. Nebo listí posbírá a poseká sekačka vybavená mulčovačem a košem na sběr trávy.
Vysavače a fukary
Do práce můžeme zapojit i fukary, kterými listí odfoukáme do jednoho místa, a poradí si s ním i vysavač listí. Nemusíme se namáhat, stroj nám usnadní práci časově i fyzicky a pomůže také s pilinami, které na zahradě zůstaly po zpracování dřeva. Fukar využijeme i v zimě, kdy přístupovou cestu zasype jemný prašan. Neušlapaný čerstvý sníh bez problémů odfoukneme přesně tam, kde jej potřebujeme mít.
Kolečka, plachty a tašky
Na přepravu listí na kompost nebo do popelnice s bioodpadem si vezmeme kolečko nebo zahradní vozík. Při výběru se zaměříme na materiál, z něhož byl vyroben. Může být z různých kovových slitin anebo z plastu, který má obvykle menší trvanlivost.
Pokud nemáme velké skladovací prostory a zahrádku jen malou, můžeme si na odnos listí pořídit plachtu nebo tašku na zahradní odpad.
Kam s listím
Možností je několik, začít můžeme se založením kompostu, pokud jsme tak ještě neučinili. Kompost pojme skoro všechno listí ze zahrady. Aby netlelo příliš dlouho, je lepší, když listí před kompostováním rozdrtíme.
Zpracováním listí na kompost získáme kvalitní humus – listovku -, který vzniká právě z odpadu s převahou listí. Vrstvy listí prokládáme zelenými vrstvami, například posečenou trávou, vše vylepšíme urychlovačem kompostu na bakteriální bázi, ale pomůže i půda přímo ze záhonu nebo popel z krbu. Kompost je potřeba pravidelně přehazovat. Menší množství listí a zeleného odpadu zvládnou zpracovat i kompostéry. Tuhé a silné listí, například z ořešáku, je nutmovního né před kompostováním rozmělnit vždy, protože se rozkládá dlouho.
Kompostéry
Kompostér pojme posečenou trávu, drny, nadrcené větve, listí a další zahradní odpad. Pomáhá recyklovat až 30 % celkového dobioodpadu. Kompostéry zajistí kvalitní humus podstatně rychleji než klasický volně ložený kompost. Pojmou stovky litrů odpadu. Některé jsou opatřeny otočným ventilem pro lepší regulaci prostupu vzduchu celým objemem biomasy a navíc i praktickými bočními dvířky pro snadné odebírání už hotového kvalitního humusu.
Listí se dá také spálit, ale to je činnost, která obtěžuje dýmem a může vyvolat nepříznivé reakce u sousedů. Využít můžeme i biopopelnice, ale máme-li listí hodně, vyplatí se zlikvidovat ho v kompostárně. Kde se kompostárny nacházejí nejblíže našemu bydlišti, najdeme například na webových stránkách www.zeraagency.eu.
text: Helena Štětinová
foto: archiv firem a Shutterstock