Co s vodním kamenem?
Vodní kámen je sraženina tvořená především uhličitanem vápenatým. Objevuje se jako důsledek chemické reakce zahřívané a znovu ochlazované tvrdé vody.
Má určitě smysl pustit se s vodním kamenem do boje, i když to není jednoduché. Lze to dělat mnoha způsoby včetně jednoduchých „babičkovských“ receptů i s využitím moderní techniky.
Vyzkoušejte magnety
Hledáte-li důsledné řešení, které je obvykle dražší, ale zároveň může zlepšit kvalitu vody ve vašem domě jednou provždy, nechte promluvit fyziku a chemii. Vápník a hořčík, což jsou hlavní původci usazenin, se dají z vody odfiltrovat reverzní osmózou za použití velmi jemného filtru.
Dalším způsobem, jak se zbavit vodního kamene, je magnetizace vody. Silné magnetické pole má totiž vliv na vápenaté usazeniny, molekuly vápenatých solí ve vodovodním potrubí. Na potrubí se upevní kroužek se silným magnetem, který se umístí buď na vstupní přípojku vody, nebo před spotřebič, který chcete před působením tvrdé vody chránit. Obecně magnetické pole vlastnosti vody změní, ale konkrétní funkčnost magnetů právě u vás není zaručena předem, je nutné udělat rozbor vody a ověřit další faktory ve spolupráci s dodavatelem technologie.
Iontová výměna
Usazování vodního kamene v myčkách, pračkách či rychlovarných konvicích mohou zabránit i potrubní filtrační vložky pro změkčení vody.
Jiným způsobem je využití metody iontové výměny. Při průtoku vody úpravnou dojde k výměně iontů vápníku a hořčíku za nezávadné ionty sodíku. Můžete si tedy pořídit některý z přístrojů pro úpravu vody, které pracují na principu iontové výměny, při níž se nahrazují ionty vápníku a hořčíku neškodnými ionty sodíku nebo vodíku. Přístroje se odlišují podle množství vody, které jsou schopny upravit během jedné hodiny.
Domácí chemie
K jednoduchému rozpuštění usazenin lze využít k tomu určené prostředky, které koupíte v drogerii, nebo vyzkoušet osvědčené a ekologické pomocníky, jako jsou citron, ocet či jedlá soda. Ocet lze na skvrny nalít nebo nanést rozprašovačem, někdy pomůže i drhnutí kartáčem. Účinnost octa se znásobí délkou jeho působení, takže například zanesené kohoutky je možné obalit vatou napuštěnou v octě.
Vyzkoušejte i ocet v kombinaci s citronovou šťávou a lžičkou jedlé sody. Tento roztok by měl pomoci například i při čištění pračky. Je třeba ho nalít do zásobníku na prací prášek a pak se na prázdno spustí základní prací program. Aby tyto nejjednodušší metody účinkovaly, musí se pravidelně opakovat.
Víte, že…
Velmi tvrdá voda je typická pro krasové oblasti s vápenatým podložím a obvykle tam teče tvrdá i z vodovodu. Měkká voda obvykle teče ze studánek a pramenů, nejměkčí je dešťovka.
Jak škodí?
- Usazeniny zkracují životnost a snižují výkon myček a praček
- Prodlužuje dobu varu v rychlovarných konvicích a znečišťuje nápoje
- Snižuje účinnost bojlerů a topných těles v radiátorech
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock