Co s ucpaným odpadem
Ucpaný odpad je nepříjemná věc, ale velmi často si s tímto problémem poradíte svépomocí. Vyplatí se čistit odpady už při prvních příznacích ucpání nebo rovnou preventivně.
Ucpaný odpad se projevuje pomaleji odtékající vodou a nepříjemným zápachem z výlevky a je dobré zasáhnout už při prvních varovných příznacích. Prvním krokem k odstranění nečistot a uvolnění odpadu může být použití gumového zvonu. Nezapomeňte však před zmáčknutím zvonu zacpat dlaní nebo houbičkou přepad, jinak by zvon nemohl vytvořit potřebný podtlak.
Pokud se vám tlakem zvonu podaří odpad uvolnit, propláchněte ho ještě proudem horké vody. Poté do výlevky nasypejte nebo nalejte některý z chemických prostředků na čištění odpadu, nechejte působit potřebnou dobu a pak odpad opět propláchněte horkou vodou. Kupované chemické čističe můžete nahradit solí, jedlou sodou, případně kombinací obojího. A nemáte -li po ruce zvon, začněte rovnou propláchnutím a pak zkuste chemii.
Rozeberte sifon
Nepomůže-li proplachování a zvon, zkuste rozebrat a vyčistit sifon. K rozebrání správně spojeného modernějšího typu sifonu obvykle postačí ruce v rukavicích, případně hasák nebo siko kleště. Nezapomeňte si pod rozebíraný sifon postavit kbelík. Součástí sifonu bývají gumové těsnicí kroužky, které je třeba při opětovné montáži vrátit na původní místa.
Máte-li sundaný sifon, vyčistěte i alespoň tu část odpadní trubky ve zdi, na kterou dosáhnete. Pomoci může silnější drát nebo ohebný prut, ale pokud má trubka ve zdi hned vzápětí „koleno“ a nánosy nečistoty jsou až za ním, neobejdete se bez instalatérského pera. Jestliže ho nemáte, můžete samozřejmě vyzkoušet, zda k uvolnění odpadu nepomohlo už pouhé vyčištění sifonu.
Sifon pečlivě propláchněte, po odstranění nečistot ho smontujte dohromady a vyzkoušejte, zda těsní a neteče. Odtéká-li odpad lépe, může být vyhráno, ale přesto znovu zkuste i „chemickou kúru“.
Pomůže instalatérské pero
Jestliže problém trvá, bude odtékání vody bránit usazenina v trubkách. Tady se ještě stále obejdete bez instalatéra, jestliže máte zmíněné instalatérské pero. Jde o jednoduché zařízení v podobě ocelové spirály různé délky, na jednom konci zahnuté do tvaru kličky.
Drát stočený do spirály je ohebný, takže proniká i skrze různé ohyby a kolena, a aby našel správný směr, pomáháte mu právě otáčením kličkou. Při pronikání do odpadových trubek však zkoušejte spirálu co nejdéle zasouvat pouhým tlakem, protože příliš intenzivní otáčení může spirálu přetočit a znehodnotit. Velmi často se vám podaří prorazit ucpávku pouhým posouváním spirály kupředu. Jestliže na ni narazíte a pero se „zasekne“, začněte pomalu otáčet při co nejvíce narovnané a napjaté spirále a zkuste zátku z nečistoty provrtat.
Po smontování sifonu propláchněte odpad horkou vodou, preventivně lze opět použít chemii. Vyzkoušejte tlakovou myčku
Velmi účinným nářadím pro vyčištění odpadových trubek je i tlaková myčka. Například k tlakovým myčkám Bosch Aquatak, určeným především pro využití v rodinných domech a na chalupách, se jako příslušenství prodává i sada k čištění ucpaných trubek a odpadových svodů nebo okapů. Sestává především ze speciální prodlužovací hadice o délce osm či patnáct metrů, kterou lze do odpadu zasunout podobným způsobem jako instalatérskou spirálu. Usazené nečistoty odstraňuje proud vody z trysky. Podobné příslušenství seženete i k tlakovým myčkám značky Nilfisk.
text: Richard Guryča
foto: Shutterstock a archiv firem