U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Co s posečenou trávou?
Kategorie: Zahrada | Autor: rb
Kdo si pořídil mulčovač a seče v sezóně trávník pravidelně jednou za týden, nejdéle čtrnáct dnů, nemá s travní hmotou problémy. Jednoduše ji nechá ležet – téměř neviditelnou – na nízkém strništi. Mulč ochrání porost proti přesušení a rozloží se v organickou hmotu.
Pokud jsme ovšem zatravnili většinu ploch v zahradě i sadě a jezdíme na venkov v delších intervalech, nastanou chvíle, kdy kompostéry přeplněné trávou praskají ve švech. Navíc se v nich jednodruhová vrstva zapaří a páchne široko daleko. A na podzim, kdy bychom potřebovali kvalitní kompost pod zeleninu či okolo stromů, trháme z kontejneru jen spečené vrstvy bez života. Pro tento případ pro vás máme dobrý tip. Pomocí Oxygenatoru zbavíte kompost nepříjemné vůně a vlastní zahrádce připravíte kvalitní hnojivo již v roce sklizně. Jde o přírodní bakteriální prostředek, který urychluje rozklad všech organicky rozložitelných látek, vhodných ke kompostování, tedy nejen trávy, ale i listí, štěpky, zbytků zeleniny atd. Než použijeme roztok Oxygenatoru, je ovšem třeba kompostovanou vrstvu v prvních dnech kropit vodou. To je ovšem, pokud jezdíme pouze na víkendy, dost obtížné. V případě kompostu pouze travního, je postup poněkud odlišný: Protože ve vrstvě zeleně vystoupí vlivem fermentace teplota přes 60 0C, zalijeme kompost roztokem Oxygenatoru až pátý den, tedy další týden v pátek hned po příjezdu. Jedno balení (50 g) nasypeme do 10 litrů vlažné vody a po 30 minutách můžeme pracovat. Substrát se snažíme udržovat stále vlhký, o což se v normálním létě postarají přeháňky a bouřky.
Oxygenator je k dostání ve specializovaných semenářských prodejnách – 50 g za 88 Kč. Dováží jej firma SANBIEN s.r.o., Nádražní 19, 150 00 Praha 5 (tel./fax: 257 313 261, e-mail: Sanbien@volny.cz). Uvedené množství vystačí na 2 – 5 m3, obsah sáčku je tedy možné rozdělit na několik aplikací.
Skutečnost, že tento bio-enzym odstraní i zápach vznikající při rozkladu organických látek, lze využít i v domovních čistírnách, jímkách a suchých WC. Uplatní se i při čištění zahradních jezírek. Množství uvádí návod na kartonu.
Popisy k obrázkům
1Nejprve posečeme trávník; při naší prezentaci šlo o extenzivně ošetřovaný nepříliš kvalitní porost
2Trávu navrstvíme do kompostéru nebo i na volnou plochu v rohu zahrady
3Odsypeme příslušně množství přípravku do vlažné vody; promícháme a necháme 30 min. stát
4Přelijeme do konve a důkladně skropíme kompost; za dva měsíce budeme mít hnojivo příjemně drobivé struktury
Autor fotografií: FOTO Autorka