U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Co ovlivňuje kvalitu a chuť jablek

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Kraus, FOTO ARCHIV

Je čas sázení okrasných i ovocných dřevin, a tak je aktuální připomenout vlivy, které působí na kvalitu i zdravotní stav ovoce. Doplníme je výsledky degustací Českého zahrádkářského svazu, jejichž smyslem bylo zjistit chuťové vlastnosti vybraných odrůd jablek rezistentních

na houbovou strupovitost.

Je-li v půdě nerovnováha minerálních prvků, například nadbytek dusíku a draslíku, jablka trpí fyziologickými poruchami, například skvrnitostí. Vlivem dusíku jsou plody větší, mají horší dužninu a fádní chuť. Doporučuji dávat minerální prvky do rovnováhy podle půdního rozboru.

* V kyselých půdách, kde je nedostatek vápníku, trpí jablka sklovitostí a křenčením (když chybí i stopový prvek bór). Mají řídkou dužninu a nejsou chutné. Doporučuji zjistit půdní reakci, tj. pH, a doplnit podle potřeby vápník.

* Nadbytek vláhy sice zvětší plody, ale buňky v pletivech mají více vody a méně minerálních látek. Výsledkem je horší skladovatelnost, a tím méně hodnotná chuť.

* Pokud je dostatek teplých slunečných dnů v době vegetace, jablka jsou sladší, vybarvenější a dobré chuti. V chladném roce chuť nebývá vynikající.

* Chuť je též dána geneticky – odrůdou, šlechtěním, neustálým křížením a výběrem odrůd. Množí se odrůdy velmi dobré, ty méně chutné jsou časem vyřazeny.

* Pro chuť jablek je velmi důležitá doba sklizně. Pokud je na stromě “podtrhneme”, jsou nevyzrálá, nevybarvená, kyseliny převažují nad cukry. Při uskladnění pak slupka ztrácí pevnost. Správnou sklizňovou zralost poznáme podle toho, že lze jablka volným pohybem do strany lehce uvolnit od plodonosného obrostu. Taková zralost je nejlepší pro skladování a chuť jablek. Pokud je necháme na stromě přezrát, jablka se dostávají do konzumní zralosti a padají. Stává se to zejména u odrůd Rubín, Bohemia, Rubinola atd. Takto přezrálé odrůdy se špatně skladují a jejich skladovatelnost se zkracuje.

* V době vývoje plodů není žádoucí nadbytek chemických prostředků. Chceme sklízet zdravá chutná jablka. Doporučuji pěstovat odrůdy jablek rezistentní na houbovou strupovitost a nepřekročit v době růstu plodů tři postřiky proti škůdcům na jabloních.

* Skladování, to je uložení jablek pro zimní měsíce, je samozřejmě také velmi důležité pro chuť jablek. Pro každého menšího pěstitele je velmi nutné mít vlastní sklep. Musí být dobře větratelný, udržovaný v čistotě. Nesmí být převlhčený a zatuchlý, což vede k vzniku plísní a dalších skládkových chorob na jablkách. Ovoce by mělo mít vlastní sklepní místnost, aby nedostávalo pachutě, třeba od brambor atd. Pak lze skladovat jablka bez poškození od tří do osmi měsíců od doby sklizně.

* Nejchutnější jsou jablka z dobrých sklepů, kde se díky pomalému ochlazování prostředí pozvolna omezuje zrání. Při prudkém ochlazení hned po sklizni a uložení v boxech s řízenou atmosférou nedochází v buňkách jablek k pozvolnému zrání a chuť se znehodnocuje.

* Chuť ovoce posuzujeme ochutnávkou – degustací. Probíhají na různých místech České republiky. Hodnotí se vůně, slupka, dužnina, vzhled, šťavnatost a celková chuť. Pro správné určení vlastností jablka by měla být pro každého, kdo degustuje, k dispozici osmina jablka. Někde se však pořadatelé dopouštějí chyb – pozvou k degustaci velký počet lidí a z hodnocení šestnáctiny nebo ještě menší části jablka nelze správně určit jeho vlastnosti. Chybou je též degustovat “podtržená” jablka s nazelenalou dužninou nebo ta, kde už končí konzumní doba.

Degustace, na nichž se hodnotilo ovoce z oblasti Praha-východ, potvrdily, že je celá řada rezistentních odrůd, které se chutí vyrovnají těm tolerantním nebo náchylným na houbovou strupovitost.

Degustace jablek z 14. 12. 2002

Odrůda    
   hodnocena   do kdy lze

   
   
   body   
   skladovat

1. Topaz+   
   8,22   
   duben

2. Goldstar+   8,16   
   duben

3. Lotos   
   7,93   
   leden

4. Melodie+   
   7,85   
   únor

5. Melrose+   
   7,80   
   duben

6. Auralia   
   7,61   
   únor

7. Rubinola   
   7,59   
   březen

8. Rajka   
   7,53   
   březen

9. Angold   
   7,45   
   únor

10. Aneta   
   7,44   
   prosinec

11. Vanda   
   7,05   
   prosinec

12. Karmína   
   7,03   
   březen

13. Rosana   
   7,02   
   únor

14. Harmonie   6,91   
   prosinec

15. Šampion   
   6,83   
   prosinec

16. Melrouge   6,77   
   duben

17. Selena   
   6,64   
   prosinec

Degustace jablek z 16. 2. 2003

Odrůda    
   hodnocena   do kdy lze

   
   
   body   
   skladovat

1. Topaz+    
   7,99    
   duben

2. Angold    
   7,85    
   únor

3. Rubín    
   7,78    
   březen

4. Rubinola    7,74    
   březen

5. Sparjon    
   7,73    
   březen

6. Idared+    
   7,68    
   červen

7. Melrose+    7,66    
   duben

8. Dublet    
   7,66    
   březen

9. Melrouge    7,62    
   duben

10. Nordhausenské 7,60    
   duben

11. Bohemia    7,59    
   březen

12. Goldstar    7,57    
   duben

13. Auralia    7,51    
   únor

14. Karmína    7,50    
   březen

15. Rajka    
   7,49    
   březen

FOTO 1 – Angold

FOTO 2 – Goldstar

FOTO 3 – Melodie

Co ovlivňuje kvalitu a chuť jablek