U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Co možná nevíte o dřevu

Kategorie: Dřevostavby stále lákavé – speciál | Autor: Z-Masiv + rb

Většina odborníků je zajedno: dřevo patří k životu jako sůl k polévce. Dříve bylo dřevo nutností, neboť šlo o nejdostupnější stavební materiál. Dnes je dřevo symbolem příjemného, zdravého bydlení.

Dřevo je přírodní materiál, který nelze srovnávat s jinými stavebními materiály. Dřevo je tvárné, dobře opracovatelné, má svou barvu a strukturu, reguluje vlhkost vzduchu a nevyžaduje zvláštní péči. Dřevo nepodléhá dobám tuhnutí nebo schnutí. Stavět lze nezávisle na ročním období. Rychlým sledem jednotlivých pracovních úkonů se ušetří čas i peníze. Dřevo je jedním z prvních stavebních materiálů, s nímž kdy člověk začal pracovat. Používá se při výstavbě stále častěji a potvrzuje své kvality vedle módních umělých stavebních materiálů. Dřevo jako stavební materiál splňuje zcela požadavky kladené na stavbu ze strany ochrany životního prostředí a člověka. Je trvalé a lze je snadno zpracovávat. Přes svou nízkou hmotnost vykazuje vysokou pevnost. Dřevo je odpovědné za příjemné a zdravé “prostorové klima”. Je prostě sympatické – tak to nevědomky pociťujeme. Důvodem je kromě jiného i skutečnost, že na nás hnědé odstíny působí uklidňujícím dojmem. Pro dobré prostorové klima jsou důležité čtyři předpoklady: * tepelná izolace

* regulace vlhkosti

* povrchová teplota

* schopnost absorbce

Tepelná izolace: vzhledem k tomu, že stavební materiály mají různou vodivost, teplo se v nich často “ztrácí”. U dřeva je tomu jinak, neboť jeho tepelná vodivost je špatná. Dřevěná venkovní stěna, dřevěná podlaha, strop nebo dřevěné obložení udržují teplo uvnitř prostoru, což také přispívá k úspoře nákladů na topení.

Regulace vlhkosti: v každé místnosti se vytváří vlhkost. Zvláště při vaření, praní nebo sprchování, ale i tím, jak dýcháme. Dřevo zde uplatňuje jednu ze svých silných stránek. Oproti běžným typům vnitřních omítek ukládá asi desetkrát více vlhkosti na povrchu, čímž napomáhá vytváření příjemného vnitřního klimatu.

Povrchová teplota: dřevěné povrchy jsou vždy příjemně teplé. Tento zajímavý efekt vzniká tím, že dřevo snižuje odvod tepla z těla. V místnosti se tak může udržovat teplota o 2 °C nižší než u jiných stavebních materiálů a člověk pociťuje stejnou pohodu. Samozřejmě zde dochází k úspoře cenné tepelné energie.

Schopnost absorbce: není tajemstvím, že naše ovzduší je silně znečištěno. Dřevo má však schopnost vázat na sebe zapáchající nebo dokonce zdraví škodlivé látky. Výzkumy prokázaly, že může snížit koncentraci škodlivých látek ve vzduchu za několika hodin až na desetinu původní hodnoty. Dřevo dýchá a žije – je to prostě kousek přírody, který chceme využít ve všech oblastech bydlení.

***

VÝHODY DŘEVĚNÝCH PODLAH

Teplota podlahy: zvláště příjemná, nedochází k podchlazení nohou. To není důležité jenom v přechodném zimním období. Víte ostatně, že odvod tepla je desetkrát nižší než u betonu?

Pružnost podlahy: chrání člověka před únavou. Zvláště nervózní lidé mohou chodit sem – tam a nepocítí při tom žádnou únavu z chození. Čím více dřeva, tím lépe. To je i vysvětlení pro skutečnost, že se ve sportovních halách a tělocvičnách stále častěji objevují dřevěné povrchy.

Účinky na klima v místnosti: jednoduše ideální. Dřevo jako živá surovina se přizpůsobí klimatu v místnosti. Dřevěné podlahy dávají přirozený pocit pohodlí. Nejvýhodnější vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 50 – 65 %. Při ní se budete cítit příjemně a Vaše podlaha si uchová svůj stále stejný pěkný vzhled.

Zvuková izolace: bez problémů. Je jí dosaženo současným působením odpovídajícího základu, izolace a dřevěného povrchu.

Elektrická vodivost: je u dřevěných podlah zvláště malá.

Popisy k obrázkům

Dřevo nepodléhá dobám tuhnutí nebo schnutí, proto lze stavět po celý rok a ušetřit tak čas i peníze

Podlaha ze širokých fošen je nejen pěkná. Je také příjemná na dotyk, vyvolává pocit pohodlí a chrání člověka před únavou

Mnohé krkonošské chalupy se dnes opět stavějí z tradičního materiálu a tradičním způsobem, tedy se svislým obkladem konstrukce

Autor fotografií: FOTO A. JANOVSKÝ, PYRUS A P. ZEMAN

Co možná nevíte o dřevu