Co dělat se zarůstajícími nehty

Bolestivé zarůstání nehtů trápí řadu lidí. Ne vždy lze problém vyřešit svépomocí, mnohem účinnější je svěřit se do péče odborníka a následně se řídit jeho radami, aby se nepříjemnost neopakovala.

Zarůstající nehet tlačí na měkké postranní valy prstu a postupně do nich vrůstá hlouběji, což může člověka i výrazně limitovat v každodenním pohybu. Doprovodným jevem bývá zarudnutí, otok, bolest, případně zvýšená teplota. Přítomna je velice často bakteriální infekce, kterou je třeba bez zbytečných odkladů léčit antibiotiky.

pedikúra

Správně upravené nehty jsou nejlepší prevencí proti zarůstání. Foto: Shutterstock

Příčiny problému

Nejčastěji za ním stojí nesprávné a přílišné vystříhávání nehtů do kožních valů, které je obklopují, u nohou dále úzká obuv a absence profesionální péče. Významnými faktory, které již nelze vlastní vůlí ovlivnit, jsou genetické dispozice, předchozí traumata nehtů, exostózy neboli kostní výrůstky či infekce. Nepatrný podíl má nesprávný vývoj v prenatálním období.

Možnosti léčby

Namísto dříve nejčastějšího a poměrně drastického řešení, jímž bylo stržení nehtů, odborníci dnes volí šetrnější způsoby nápravy. U konzervativního způsobu jde především o bezbolestné narovnávání principem ortodontického rovnání zubů, který u nás zavedl podolog Jaroslav Fešar. Metoda je to sice dlouhodobá, rovnátka se musí na prstech nosit až dvanáct měsíců, ve výjimečných případech i celoživotně, ale zato velmi šetrná, neboť nehty narovnává přirozeným způsobem. Mezi nejzákladnější způsoby úprav patří podkládání okrajů nehtů podnehtovou tamponádou. Napravují se tak zejména krátkodobě vrůstající nehty, u nichž má být dosaženo hladkého posunu směrem k volnému okraji. Někdy je třeba použít takzvanou Fešarovu trojkombinaci spočívající v podkládání nehtů, oddálení prstů od sebe a odtahování bočních valů pomocí lepicích pásek.

rovnátka na zarůstající nehet

K moderním řešením zarůstajících nehtů patří rovnátka. Foto: Shutterstock

Druhým způsobem je chirurgický zákrok, jímž se řeší potíže, které nelze úspěšně zvládnout konzervativní metodou, ať už z nedostatku času na vyřešení akutního bolestivého stavu, kvůli zánětlivé komplikaci nedovolující zákrok bez místního znecitlivění, anebo z důvodu deformace nehtů. Zákrok spočívá nejčastěji v plastice nehtového lůžka, kdy se zmenší kožní val kolem nehtu, aby do něho nehet již nemohl zarůstat. U tohoto postupu ale často dochází k recidivám.

Jak na prevenci

Důležitá je pravidelná starost o nohy i nehty včetně hygieny. Úpravu je nejjistější nechat na odborném pedikérovi anebo podologovi (specialista provádějící preventivní a rekondiční péči o nohy na špičkové úrovni). V sevření, které dokážou vyvolat některé boty, nemůže nehtová ploténka růst rovně, ale je nucena se stáčet, obuv by proto neměla být malá ani mít úzkou špičku. Ta by měla být dokulata, aby měly prsty dostatek volného prostoru a v botě se netísnily a netlačily na sebe.

Jak správně stříhat nehty

  • Nehty je třeba stříhat pravidelně jednou za dva až tři týdny podle toho, jak rychle vám rostou.
  • Nejvhodnější doba je po koupání či sprchování, kdy jsou změklé vodou a nůžky nebo kleštičky si s nimi lépe poradí.
  • Nehty na nohou se stříhají vždy do roviny, nevystřihávají se hluboko do bočních valů.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Co dělat se zarůstajícími nehty