Co dělat proti slimákům

Zahrádkáři jejich jméno vyslovují, jako by šlo o zmocněnce pekel, přitom slimáci jsou nedílnou součástí přírody a jejich četný výskyt má za následek biologická nerovnováha zahrady. Zbavit se jich znamená vyřešit tuto příčinu, ne pouze důsledek.

Likvidovat slimáky nejrůznějšími drastickými metodami problém zahrady dlouhodobě neodstraní. Za přemnožením stojí zejména přehnojené rostliny, jež je lákají, monokulturní pěstování, kde nájezdníci berou atakem celé řádky, aniž by je cokoli brzdilo, a absence přirozených likvidátorů, kteří v dokonale upravené sterilní zahradě nemohou najít úkryt a bývají navíc ničeni chemickými postřiky spolu se škůdci. Je proto třeba zajistit takové podmínky, aby rostliny a živočichové byli v zahradě ve vyváženém poměru. Do doby, než začne fungovat ekosystém, je ovšem nutné zeleninu a další rostliny před slimáky chránit.

Osvědčené praktiky

Odpuzovače

  • Foto: Shutterstock

    Aromatické bylinky a květiny (kopr, šalvěj, tymián, majoránka, levandule, yzop, bazalka, fenykl, pažitka, česnek, cibule, petrželka, pelyněk pravý, kostival, kapraď samec, měsíček zahradní, afrikán, chrpa, hortenzie, pivoňka atd.) jako obruby záhonu i vysázené přímo mezi zeleninu a letničky. Musí se ale snést s konkrétním druhem zeleniny.

  • Postřik nebo zálivka z jíchy z kapradě, pro košťáloviny i z vylamovaných zálístků rajčat, které takto nepřijdou vniveč.

Překážky

  • Lem kolem záhonu z ostrého štěrku, nadrcených vaječných nebo ořechových skořápek.
  • Odpuzovací plůtky z mědi nebo ohrádky kolem rostlin z nerezového či pozinkovaného plechu s výškou minimálně 15 cm a zarytím v zemi do hloubky 10 cm, s okrajem zahnutým směrem ven.
  • Skleněné zvony a fóliovníky k ochraně vzejitých sazenic.
  • Suchá půda udržovaná zálivkou cílenou ke kořenům pěstovaných rostlin.

Záhon dobře ochrání plechová zábrana. Foto: Shutterstock

Hostina

  • Hromádka listů salátu, košťálovin či nahnilého ovoce položená poblíž záhonu, nejlépe v mělké nádobě nebo na prkénku, s nimiž pak nachytané slimáky odnesete třeba na kraj lesa. Při pravidelném sběru ráno a večer se jejich počty rychle sníží.

Slimáky a plzáky je snadné nalákat na ovoce a zeleninu. Foto: Shutterstock

Přirození likvidátoři

  • Indičtí běžci a příbuzné druhy kachen, ježci, slepýši, ropuchy, skokani, užovky, rejsci, drozdovití ptáci a draví brouci, jako jsou střevlíci, drabčíci a páteříčci.

Indičtí běžci pojídají slimáky ve všech stadiích vývoje, takže jich zahradu zbaví většinou už po dvou sezónách. Foto: Shutterstock

Pro typické zbarvení se slimáku největšímu říká také leopardí. Foto: Shutterstock

S kým máte tu čest

V zahradě se nejčastěji zabydlí slimák velký, plzák hnědý, zahradní, žíhaný, španělský a lesní. Zavítat může i slimáček polní, hladký nebo síťkovaný.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Pixabay a Shutterstock

Co dělat proti slimákům