Speciál Ploty: Clony na plot

Drátěné ploty kolem pozemků jsou sice levné a postavíte je rychle, ale mají své nevýhody. Neposkytnou vám například v zahradě dostatečné soukromí. Řešením jsou neprůhledné clony.

Problém zaclonění výhledu skrze drátěný plot řeší majitelé pozemků poměrně často. U drátěných plotů jsou poměrně snadným řešením clony z přírodních materiálů nebo z plastů. Ty se upevní přímo na pletivo a sloupky pokud možno co nejdůkladněji, protože budou často čelit náporu větru a deště.

zástěny z rašlového úpletu jsou trvanlivější než z přírodních materiálů

Tkaniny, rohože, sítě

V internetových i kamenných obchodech se tkaniny a rohože na ploty prodávají rovněž jako stínicí sítě či úplety. Mezi přírodními materiály pro jejich výrobu převažuje rákos, štípaný bambus či proutí. Pokud však netrváte na přírodních materiálech za každou cenu, jsou trvanlivější a praktičtější spíše sítě a rohože z různých typů plastů. Jejich použití je poměrně univerzální a kromě snížení průhlednosti plotů poslouží třeba i k zastínění pergol a teras, ke snížení intenzity slunečního záření na rostliny ve sklenících i na záhonech nebo třeba i k zakrytí lešení na domě.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Ploty:

Dřevěné ploty

Natírání dřevěného plotu

Stavba plotu I. – drátěný

Stavba plotu II. – zděný

Kdo odpovídá za plot

Plotové sloupky a pilířky

________________________________________________________________________
Existují různé značky a typy stínicích tkanin, které se obecně liší zejména výrobcem deklarovaným procentem zastínění. To se zpravidla pohybuje mezi 60, 80 a 90 procenty. Tyto údaje vyjadřují, kolik procent denního světla tkanina nepropustí. Neznamenají tedy neprůhlednost.
Maximální hustota a tedy i nejvyšší procento zastínění přitom nemusí být vždy žádoucí, takže ideální způsob výběru nastává v případě, když můžete vidět clony přímo na plotě a posoudit, na kolik vám průhlednost či neprůhlednost jednotlivých typů vyhovuje.
Stínicí tkaniny se nejčastěji prodávají v baleních po 5, 10, 15, ale i 50 metrech a v různých výškách, které zpravidla odpovídají obvyklé výšce plotů. Není přitom nutné, aby se clony pokrývaly celou výšku plotu. Na výběr bývá i barevný odstín. Kromě nejčastěji používané zelené je to například bílá, písková a černá.

na plot lze pásy tkaniny pevně uchytit pomocí stahovacích pásků

při požadavku na úplnou neprůhlednost je
nutná dvojitá vrstva

Jak dlouho vydrží

I když výrobci označují stínicí tkaniny a clony různými obchodními názvy, dělají se tyto produkty nejčastěji z polyetylenového rašlového úpletu, podobně jako například pytle na dřevo. Síťové clony se standardně vyrábějí se zpevněným okrajem s vypletenými oky a dají se objednat i plachty s mosaznými oky, které usnadňují pevné uchycení na pletivo i další typy konstrukcí.
Materiál má téměř nulovou nasákavost a vysokou odolnost vůči působení povětrnostních podmínek i širokého rozmezí teplot a liší se i stupněm odolnosti proti UV záření, daný takzvanou stabilizací. Od intenzity vystavení slunečnímu záření se odvíjí i životnost clon. Stabilizované úplety mají životnost až pět let, nestabilizované jeden až dva roky.
Před nákupem je důležité vědět, že dokonalé neprůhlednosti nedocílíte ani s tkaninami, u nichž se udává schopnost devadesát procent zastínění. Pokud chcete docílit skutečně neprůhledné bariéry, bude nutné umístit dvě plachty přes sebe. Ale pozor na umístění na extrémně větrných místech. Tam už by dvojitá vrstva tkaniny mohla vytvořit plochu, která by při silnějších poryvech větru mohla vystavit pletivo i konstrukci plotu příliš nebezpečnému náporu.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Clony na plot

Speciál Ploty: Clony na plot