Citlivá pleť
Pleť neboli pokožka obličeje je naší vizitkou. Někteří mají to štěstí, že jim tváře odjakživa září zdravím, jiní musí o přijatelný vzhled své pleti denně tvrdě bojovat. Takových lidí bohužel stále přibývá, jen v Evropě se podle posledních průzkumů hlásí k citlivé pleti více než dvě třetiny žen.
Důvodů, proč si na citlivou pleť stěžuje tolik lidí, je víc. Jednak jde o dědictví, typ pleti se zpravidla dědí, ovšem pokožka se v průběhu let také mění. Podepisuje se na ní především naše ne vždy kvalitní životospráva, tedy většinou nevhodný pitný režim, stres, vyčerpání fyzické i psychické, málo spánku, kouření, hormonální změny nebo nedostatečná péče právě o pleť. Špatná produkce hydratačních látek a lipidů pokožku oslabuje a snižuje její možnosti obrany proti poškozujícím vlivům. Stejné „šrámy“ schytává pleť od prostředí, které nás obklopuje – opírají se do ní sluneční paprsky, mráz, prach, drtí ji volné radikály i neustálé teplotní výkyvy. Není divu, že za citlivou, tedy snadno zranitelnou, považuje svoji pokožku stále více lidí.
Typů pleti je mnoho
Zoufáte si nad suchými šupinkami kůže? Pálí vás často obličej? Nebo máte dojem, že vaše pokožka vydrží všechno? Naše spokojenost či nespokojenost úzce souvisí s typem pleti. Všichni známe dělení pokožky na suchou, smíšenou, normální a mastnou. Ovšem odborníci ještě hovoří o pleti citlivé, pleti s rozšířenými žilkami, pleti aknózní, dysseborrhoické, zralé, stárnoucí atd. Každý tento typ vyžaduje jiný způsob ošetření a každodenní péče. Co se citlivé pleti týká, rozlišují dermatologové ještě čtyři typy citlivosti: normální či občas citlivá pleť, lehce citlivá pleť, citlivá pleť a velmi citlivá pleť.
Dobrý den, jmenuji se Citlivá
Ať už jste choulostivou pleť zdědili, nebo se k ní dopracovali v průběhu života, víte, že je s ní práce a potíží víc než dost. Pokožka má velmi jemnou stavbu, má viditelně růžové zabarvení, velmi snadno se podráždí a zarudne. Objevit se mohou také popraskané žilky, a to především na tvářích a nose, pocity napjatosti, pálení a svědění. Častý je i sklon k alergii a k výskytu pupínků, citlivá pleť bývá též sušší, protože má nedostatek vlhkosti i tuku. To může vést až ke ztrátě elasticity, k předčasnému stárnutí kůže a k tvorbě vrásek.
Projevem citlivosti mohou být také nežádoucí reakce na různé kosmetické přípravky, popřípadě na jejich větší množství. Sem patří mimo jiné i parfémy, které mohou mít za následek dehydrataci pleti, svědění, zarudnutí apod. Pokud se například po aplikaci krémů objeví za pár hodin pocit vysušení, píchání, pnutí, svědění či pálení, pořiďte si na obličej raději jiný přípravek.
Staráte se dobře?
Rad a tipů, jak pečovat o citlivou pokožku existuje spousta. Doporučuje se kosmetiku vybírat pouze z hypoalergenních řad určených pro tento typ pokožky. Neměly by být voděodolné, ty ztenčují ochranný kožní maz, a neměly by obsahovat syntetická barviva a parfemace. Ne každému ale vše vyhovuje. Je nutné vyzkoušet a rozhodnout se podle reakce pleti. Ale ani tady není jistota, že za pár týdnů nebude vše jinak…
Základem všeho je čistota a celodenní ochrana – zde pomůže čisticí pleťové mléko nebo jemné neoplachovací emulze. Nemyjte raději citlivou pokožku mýdlem či mycími gely, protože ty ještě více vysušují, odčerpávají vodu a činí pokožku citlivější. Zklidnit ji můžete například roztokem glycerínu a růžové vody. Pak by měl být aplikován hydratační neparfémovaný krém. Tím se pleť posílí, uchová si dostatek vody a je odolnější vůči vnějším vlivům.
Kromě krémů by měl být hypoalergenní též make-up, pudr a ostatní kosmetické přípravky. Důležitý pro citlivou pleť je také dostatečný pitný režim, častý přísun potraviny bohatých na vodu (ovoce, zelenina atd.). A naopak se doporučuje omezit ostrá kořeněná jídla a nápoje s alkoholem a kofeinem.
Co můžete vyzkoušet
Cesta k optimální péči o vaši citlivou a stále se vysušující pokožku bohužel nebývá snadná. Většinou to chce poradit se nejprve s dermatologem, který obvykle dokáže najít příčinu přecitlivělosti pleti a často ji i odstraní. Pokud se tak nestane, musíte zkoušet tak dlouho, až najdete optimální přípravky a tu správnou aplikaci vhodnou právě pro vás. Pro začátek platí, že byste se zcela měli vyhnout kosmetickým přípravkům s alkoholem, s velkým množstvím konzervačních látek, aromat a barviv.
Pozor dávejte i u tak zvaně čistě přírodní kosmetiky, protože i tady může pleť nepříjemně zareagovat například na bylinky, výtažky a podobně. „Nejbezpečnější“ z této kosmetiky bývají přípravky s měsíčkem lékařským, přesličkou rolní, zeleným čajem, lipovým květem apod.
Vhodné je používání vepřového sádla, jak na tvorbu krémů, tak na na samotné promaštění pokožky – neobsahuje žádnou chemii, skvěle vyživuje pleť, není drahé a dlouho vydrží. Někteří zase nedají dopustit na omývání mlékem, nejlépe kozím. Citlivá pleť nesnáší hrubé zacházení, proto pozor na drsné utírání ručníkem nebo vtírání krému. I časté sahání si rukama na obličej může pokožku podráždit.
Čím pleť ošetřovat?
- Čisticí emulze – pleť jí čistíme a zbavujeme nalíčení.
- Pleťové mléko – je lehké, snadné roztírání pokožku nezatěžuje, důkladně čistí a lehce rozpouští veškeré nečistoty.
- Hydratační krém – dodává vlhkost, podporuje tvorbu ochranné vrstvy na pokožce. Pleť zjemňuje, vyhlazuje, ošetřuje a chrání ji UV filtrem před slunečním zářením.
- Noční krém – přípravek má hutnější složení, intenzivně pleť ošetřuje během spánku.
- Oční krém – má bojovat proti vráskám okolo očí, zjemňovat a vyhlazovat pleť a zmírňovat opuchlost a stíny pod očima.
- Oční odličovač – vhodný pro odstranění i silnějšího očního nalíčení.
- Pleťová maska – pokožku intenzivně vyživí, vyčistí a dodá jí vlhkost.
- Peeling – přípravek s drsnou příměsí, kterou se uvolňují z kůže odumřelé povrchové buňky, aby byla pleť mladší a svěžejší.
TEXT: HELENA NOVOTNÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK