Čištění spár v dlažbě a obkladech
Spáry mezi keramickými obkládačkami a dlaždicemi se dříve nebo později zanesou nečistotami. Lze je účinně čistit různými způsoby, ale jsou-li příliš zanesené, raději je rovnou přespárujte.
Spárovací hmota je do jisté míry prodyšná a pórovitá. Právě proto je mnohem více náchylná k znečištění včetně působení „zažrané“ špíny, než samotné dlaždice či obkládačky.
Spáry v dlážděné podlaze jsou citlivé na špínu například v chodbách, kam přicházíte zvenčí. A také v místech se zvýšenou vlhkostí. Citlivé na zanášení a plíseň jsou i spáry mezi keramickými obklady a dlažbou v koupelnách. Tady se kromě charakteristického černání světlejších spárovacích hmot objevuje i načervenalá barva, která signalizuje přítomnost plísně.
Na plísně s chemií
Proti plísni ve spárách mezi obklady pomohou veškeré mechanické nebo elektrické čisticí nástroje. Ale je nutné nasadit i chemii, bez které se obejdete v případě běžných nečistot. Protiplísňové přípravky (např. Savo proti plísním, Ceresit Stop Plísni, Sanytol) se zpravidla prodávají v plastových rozprašovačích, které usnadňují aplikaci. Na výběr bývají přípravky s chlorem a bez něj.
Přípravek nechejte působit tak dlouho, jak doporučuje výrobce. Poté spáry ještě vydrhněte kartáčem a opláchněte. Pro drhnutí spár se často doporučují tvrdší kartáčky na zuby, ale pro mechanické čištění lze zvolit třeba i kartáčky na boty nebo speciální úzké kartáčky pro tento účel.
Vrátit světlejším spárám jejich původní odstín lze i použitím bělicích prostředků, které se rovněž nanášejí pomocí rozprašovače a poté mechanicky vydrhnou a opláchnou.
Časté mechanické čištění spár ve vlhkých chodbách a koupelnách však dříve nebo později povede k jejich vydrolování. Jakmile začnou spáry ztrácet celistvost, je vhodnější celou plochu s poškozenými místy přespárovat. V takovém případě zvolte některou ze spárovacích hmot určených pro sprchové kouty nebo místa se zvýšenou vlhkostí. Například výrobek Mapei Ultracolor Plus obsahuje polymery a speciální přísady, díky kterým voda do spár vsakuje jen velmi omezeně a sníží tak jejich citlivost vůči poškození vlhkem a plísněmi.
Pozor na odření
Dlažba na podlahách v obytných prostorách trpí spíše běžným znečištěním. Plísně a destruktivní působení vlhkosti spárám až tak nehrozí. Je ale důležité přistupovat i k běžnému čištění vydlážděných podlah nebo obkládaček v kuchyni s citem, a pokud je to možné, nijak nenarušovat strukturu spár ani povrch dlažby.
Vyhněte se zejména používání čisticích prostředků s jakoukoli abrazivní složkou. Ty sice umí odstraňovat i zažranou špínu velmi účinně, ale v nich obsažené mikročástečky mohou zároveň způsobit na povrchu obkladů a dlaždic i ve spárách rýhy, v nichž se pak špína usazuje o to snadněji.
Pro běžné čištění tedy používejte běžné neagresivní saponáty a speciální bělicí a desinfekční prostředky na údržbu dlážděných podlah. Případně vyzkoušejte doporučované „zlepšováky“ v podobě často zmiňovaného octa, citronové šťávy nebo jedlé sody či kypřicího prášku do pečiva.
Parní čističe
Vynikajícím pomocníkem pro údržbu obkládaných ploch včetně spár a rovněž pro šetrné čištění podlah může být i některý z parních čističů pro domácnost.
Na výběr je několik typů, od malých ručních čističů s výměnnými nástavci na spáry, okna či potahy nábytku až po parní mopy, které dezinfikují čištěný povrch horkou párou bez použití chemie. Horká pára uvolňuje odolné nečistoty a mastnotu, hubí bakterie a choroboplodné zárodky.
Na podobném principu fungují i parní vysavače, které jsou vybavené bohatým příslušenstvím pro různé typy podlah.
www.alza.cz, www.mapei.cz, www.pattex.cz, www.savo.eu
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem