Čím vyleštit dřevo
K oživení povrchu a obnovení lesku nábytku i jiných dřevěných ploch je nutné zvolit dobrý ochranný a lešticí prostředek a správně ho používat.
Vhodný prostředek k vyleštění či oživení povrchu vybíráme podle druhu konečné povrchové úpravy dřeva. Tou může být lesklý či matný akrylátový lak, lakované dýhy či fólie, šelak, politury, olej, vosk a tak dále.
Oživení vosků a laků
K dosažení přírodního vzhledu a efektu přirozeného stárnutí se k úpravám povrchů dřeva v interiéru často používají vosková a vodová mořidla či bezrozpouštědlové laky. Tyto nátěrové hmoty nechávají vyniknout přirozenou krásu dřeva. Určitou daní za to je však například malá odolnost takto upravených povrchů vůči vodě a vlhku. Nenávratné stopy na nich zanechávají už po několika sekundách i drobné kapky vody.
Pro oživení a ošetření mořidel a bezrozpouštědlových laků se používají k tomu určené voskové politury. Pokud jsou na ploše nábytku větší skvrny či rýhy, lze je opravit pouze obroušením až na dřevo a novým nánosem voskové politury. Na internetovém blogu Fascinovaný včelař například najdete recept na univerzální voskovou polituru na dřevo a parkety. Vosk nastrouhaný na šupiny se smísí s terpentýnem a rozpustí se v něm, přičemž hustotu volíme podle potřeby. Nebo je mož-né přilévat terpentýn a olej do roztaveného vosku.
Kdo nemá chuť experimentovat, vybere si z průmyslově vyráběných politur. V nabídce firmy Clou najdete například voskovou pastu CLOU Antik k ošetřování starožitného nábytku. Voskovanou plochu nábytku ve vnitřním prostředí firma doporučuje po přebroušení a odstranění prachu ošetřovat voskovou lazurou AQUA CLOU Wachslasur W11 a následným kartáčováním.
Jak na oleje
K úpravě povrchů dřeva v exteriéru, tedy především zahradního nábytku, ale i konstrukcí a podlah teras či pergol se často používají oleje, především lněný, na exotické dřeviny pak někdy teakový. Olej však lze použít i na podlahy v interiéru.
Takto upravenému dřevu zůstává schopnost přirozeně stárnout a nechat dostatečně vyniknout povrchovou strukturu a kresbu. K udržení lesku a zdání „čerstvosti“ povrchové úpravy je však nutné dřevu čas od času pomoci. Použít můžeme některou z olejových politur či oživovacích olejů na dřevo nebo jiné prostředky (často i ve spreji), které jsou k ošetření olejem natřeného dřeva určeny.
Johnstone’s nabízí například Teak Oil, což je směs modifikovaných přírodních olejů a vosků. Používá se na udržení neošetřených dřevěných povrchů v interiéru i exteriéru, ze kterých zvětraly přírodní oleje. Ochraňuje dřevo před vysoušením, zdeformováním a štěpením. Dodává dřevu přírodní olej, póry dřeva neuzavírá a dřevo pak nepraská. Olej je bezbarvý, použít ho lze na všechny druhy hladkých dřevěných povrchů, hlavně na dveře a okenní rámy v exteriéru.
K oživení dřeva v exteriéru můžete použít i výrobek Junckers Decking Oil s přídavkem přírodního vosku. Obsahuje složky chránící ošetřené dřevo před plísněmi a mechem a UV filtr, omezující poškození dřeva slunečním zářením. Odolává běžným čisticím prostředkům, snadno se čistí a renovuje, proniká hluboko do dřeva a obsah vosku vytváří povrch odolný proti vnikající vodě. Ošetřený povrch není kluzký, použití je tedy možné i na dřevěné nášlapné plochy a podlahy v blízkosti bazénů.
Použití olejových politur, oživovacích olejů a jiných přípravků obsahujících oleje se naopak nedoporučuje na nábytek lakovaný matným lakem, protože takto upravené dřevo nelze s použitím oleje rovnoměrně vyleštit.
I nábytek potřebuje péči
Pro interiérový nábytek s povrchovou úpravou šelakem a olejovou politurou doporučuje například nábytkářská firma Jitona ošetření slabším roztokem mýdlové vody. Při větším opotřebení naolejovaného povrchu je pak podle odborníků z Jitony vhodná vosko-olejová politura (například olej B 40205 od firmy 3H Hiddenhausen). Ta se nanese slabě hadříkem a po pár minutách se přebytek setře suchým flanelovým hadříkem až do dosažení rovnoměrně matné plochy. Pokud jsou na ploše skvrny a rýhy, je možné je opravit pouze obroušením až na dřevo a novým nánosem šelaku a oleje.
www.johnstones.cz, www.junckers.cz, www.clou.cz, www.jitona.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM