Čím vyčistit ucpaný odpad
Na pročištění ucpaných odpadů dřezů či umyvadel existuje postup, který je třeba uplatnit v jednotlivých krocích a určitě nezklame. Někdy se neobejdete bez nářadí, které se vyplatí mít po ruce.
Odpady se občas ucpou a může za to v drtivé většině kombinace mastnoty a nečistot, které unikly odtokovým otvorem dřezu či umyvadla i přesto, že ho většina lidí nezapomíná chránit sítkem. Poznamenejme jen hned na úvod, že pokud ho nepoužíváte, je nejvyšší čas to napravit. Univerzální sítko (lapač) z plastu stojí zhruba dvě koruny a služba, kterou udělá se dá bez nadsázky vyvážit zlatem. Budete-li k tomu dodržovat určitá pravidla, například neumívat nádobí studenou vodou a nevylévat do výlevky mastnotu nebo sedlinu z mleté kávy, odpad se jen tak neucpe.
Totéž platí i pro umyvadlo v koupelně, kde ucpání často způsobují vlasy. Lapač je zachytí a budete-li k mytí mastných rukou používat mýdlo a teplou vodu, lepší prevenci nevymyslíte.
Sifon, nebo trubky?
Začne-li dřez či umyvadlo i přesto vysílat signály, že se zřejmě brzy ucpe, poznáte to podle výrazně pomaleji a neochotněji odtékající vody.
V tu chvíli může ještě stále pomoci kombinace osvědčených receptů typu prolití octem či horkou vodou nebo pokus o využití síly podtlaku gumového zvonu. Ten však obvykle dokáže uvolnit jen usazeniny v horní části odpadu (sifonu), což většinou nestačí na dlouho. Ale za pokus to stojí a zvon je vždy dobré mít k dispozici.
Dávejte pozor na to, že když se zvon díky podtlaku opravdu dobře přisaje a vy ho pak silou odtrhnete, může z odtokového otvoru vyletět sprška vody a stříknout vám do očí. Nic podobného tedy nedělejte ve chvíli, kdy do odpadu nalejete vařicí vodu, ocet, nebo dokonce gelový chemický čistič (krtka), který může účinně pomoci v případě, že voda odtéká pomaleji, ale přece jen ještě pořád odtéká.
Existují i přípravky v podobě granulí, ty mohou při nasypání trochu nebezpečně „prskat“ (vždy čtěte návod k použití), ale někdy se dokážou probojovat k ucpanému místu účinněji. Pro chemické „krtky“ obecně platí, že sice můžou dobře posloužit, ale někdy se díky tomu rozpuštěná usazená nečistota pouze posune v odtokovém potrubí, takže se sice uvolní sifon, ale odtékající voda narazí na neproniknutelnou překážku o kus dál.
K tomu se ale ještě dostaneme. Zůstaňme u zmíněného sifonu, což je zavedený název pro trubku, která zajišťuje odtok vody z umyvadla či z dřezu do potrubí pro odvod odpadních vod do kanalizace a díky svému tvaru zároveň vytváří pachovou uzávěru. Je-li ucpaný pouze sifon, podaří se ho mnohdy propláchnout jen horkou vodou nebo zmíněným gelovým čističem. A postačí-li to, ušetříte si další nepříjemnou práci.
Potrubí však může být ucpané i v mnohem větší vzdálenosti od dřezu. Jak to poznáte? Připravte si kyblík nebo větší plastový lavor a opatrně vyndejte trubku nebo hadici z místa, kde se sifon napojuje na odpadové potrubí ve zdi. Trubku nasměrujte do nádoby. Pokud voda ve dřezu dosud stála a zůstane tam i po vyndání trubky, je téměř jistě ucpaný sifon. Ujistit se můžete i tak, že do dřezu či umyvadla pustíte vodu, a pokud voda neodtéká do nádoby, je problém skutečně v sifonu a musíte ho vyčistit.
Uvolněte ho z výlevky umyvadla (drží ho obvykle křížový vrut a budete potřebovat šroubovák) a propláchněte ho proudem teplé vody. Ideální je, když ho při tom nebude nutné rozebrat, ale ani rozebrání není problém, jen si zapamatujte návaznost jednotlivých dílů a neztraťte gumové těsnicí kroužky. Jinak bude sifon po opětovném sestavení protékat.
Při proplachování budete zřejmě překvapení, kolik nečistoty z něj proud vody vyplaví, přičemž samotnou ucpávku obvykle tvoří hrouda mastnoty v některé užší trubce. Připravte se na to, že čištění je poměrně nepříjemná a páchnoucí práce, a jestliže se chcete vyhnout následnému opakovanému mytí rukou, pracujte v gumových rukavicích. Někdy postačí propláchnout pouze dolní nádržku sifonu, která se snadno odšroubuje zvlášť bez toho, že byste museli uvolňovat celý komplet.
Co nejhlouběji
Pracnější čištění vás čeká v případě, že sifon ucpaný není a voda přesto neodtéká. Většinou to poznáte už ve chvíli, kdy odpojíte sifon od odpadní trubky a ze zdi se vyvalí smrdutý proud vody. Proto je nezbytné mít po ruce už zmíněný kýbl. Ideální je předem rozprostřít hadry na zemi, které případnou vodu zachytí. Pokud se ukáže, že je ucpaná trubka, můžete se ještě stále obejít bez instalatéra, ale asi už se nevyhnete použití účinné pomůcky pro proražení ucpávky v hloubce potrubí, což je instalatérské pero.
Je s ním třeba natrénovat určitý „grif“, ale není to složité: měkkost a zároveň tuhost pera umožňuje opakovaným potahováním a tlačením vpravit ho i různými zákrutami a koleny hluboko do potrubí až na místo, kde narazí na ucpávku a tu se pak pokusit prorazit otáčením kličky na konci pera. Točivý pohyb se přenese až na jeho konec, kde je háček či hrot a ten by měl ucpávku prorazit. Až se to podaří, je vhodné odpady opakovaně pořádně propláchnout.
Dobré rady
- Někdy není nutné demontovat sifon, ale když se odpad ucpává, vezměte čisticí drátek s háčky na konci (prodávají se i tzv. květinky s drátkem, který se zasune do odpadu a při vytažení na něm ulpí vlasy a nečistoty) a odpad protáhněte. Někdy to stačí.
- Místo chemického „krtka“ lze použít ocet nebo směs octa a jedlé sody.
- Máte-li doma dílenský (průmyslový) vysavač i na kapaliny, můžete před rozebráním zkusit odtok vysát. Je-li ucpávka hned za odtokovým otvorem, může to pomoci.
- Na čištění odpadů existují i nástavce k tlakovým myčkám, ucpávku lze s použitím „wapky“ prorazit silným proudem vody.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock