Čím natírat roubenku
Povrchové ošetření dřeva je u roubené stavby jedním z nejdůležitějších kroků směrem k její kráse a trvanlivosti. Můžete k tomu zvolit různé typy nátěrů, je jen důležité je správně použít.
Zmíněným správným použitím máme na mysli zejména pořadí a vhodnou kombinaci jednotlivých typů nátěrů. Rozmanitá nabídka tenkovrstvých i silnovrstvých lazur, laků, olejů a množství přípravků k ošetření dřeva dává možnost volby mezi různými systémy nátěrů a kombinacemi nátěrových hmot. O to víc se ovšem vyplatí číst návody, technické listy a poradny na internetových stránkách výrobců. Různé prostředky k ošetření dřeva často vyžadují odlišné aplikační postupy. Abyste mohli plně využít výrobcem garantované schopnosti lazur či laků, používejte doporučené základové nátěry a penetrace, dodržujte rozmezí teplot při natírání a předepsanou dobu zasychání jednotlivých vrstev.
Obecně je při natírání dřevěných staveb v exteriéru včetně roubenek důležité dosáhnout co nejlepší a nejtrvanlivější ochrany dřeva před kombinací přírodních vlivů včetně deště, mrazu, vlhkosti, slunečního záření a působení dřevokazných hub a hmyzu. Při takové ochraně hraje roli víc faktorů než jen nátěr (zastřešení, izolace, kovové prvky v konstrukci, drenáž, úprava okolní vegetace atd.), ale povrchové ošetření dřeva je velmi důležité.
Zásady, které platí pro první nátěr (tzn. první ošetření dosud ničím nenatřeného dřeva) lze víceméně doporučit i pro následné udržovací nátěry. U mnoha přípravků (např. penetrací, fungicidů nebo základových nátěrů) by však jejich použití nemělo smysl bez dokonalého očištění dřeva od starého laku či lazury.
Příprava podkladu
Veškeré dřevo nejprve důkladně očistěte od mechů a lišejníků, hub, nečistot, zbytků starého laku nebo případných mastných skvrn. Vyplatí se pečlivé vydrhnutí kartáčem (rýžákem) a mýdlovou vodou, případně obroušení a pak dočištění dřeva od pilin a “chlupů”.
Pokud možno nikdy nenatírejte lazurou, lakem či olejem příliš vlhké dřevo. Vlhkost by neměla přesáhnout 18 %. Lze to změřit vlhkoměrem na dřevo, jehož pořízení se majiteli roubenky mnohonásobně vyplatí. Jestli je dřevo příliš vlhké, nechte ho vyschnout i za cenu, že mírně “zajde”, nebo alespoň použijte jen tenkovrstvou lazuru, kterou časem snáze přebrousíte a nahradíte trvanlivějším nátěrem. Většina nátěrových hmot rovněž nemá ráda rychlé vysychání na přímém ostrém slunci.
Nátěrové systémy
Při volbě lazury či laku si můžete usnadnit práci tím, že využijete nabídky výrobců barev, kteří nabízejí ucelené systémy doporučených nátěrů. Například firma Buildig Plast, která vyrábí nátěrové hmoty Sokrates, doporučuje pro venkovní nátěr roubenky jako základ prostředek Sokrates Předpenetrace. Měl by zajistit zlepšení povrchu dřeva a ukotvení nátěrového systému díky tomu, že sjednocuje nasákavost dřeva a zamezí tak například vzniku tmavých skvrn u silnovrstvých lazur. Použít lze i Sokrates napouštědlo Special, které kromě schopnosti ukotvení nátěru chrání dřevo před dřevokaznými houbami a hmyzem a vytváří bariéru proti pronikání vody.
K povrchovému nátěru pak můžete použít emulzi modifikovaného lněného oleje s názvem Sokrates lazurit Forte či alkydový lazurovací lak Sokrates lazurit Plus, který obsahuje UV filtr a kromě jiného zabraňuje i modrání dřeva.
Firma Austis vyrábí barvy Eternal a pro základní ošetření nabízí například Fortekryl napouštědlo, které zvyšuje přilnavost dalších nátěrů, zabraňuje modrání dřeva a chrání je před dřevokazným hmyzem, plísněmi a houbami. Variantou je přípravek Eternal Napouštědlo na dřevo, určený ke zvýšení přilnavosti vrchních nátěrových systémů, z nichž je pro roubenky vhodná například Fortekryl lazura Premium na bázi hybridní pryskyřice nebo Fortekryl lazura Klasik na bázi lněného oleje.
Obsahem biocidních přísad přímo v ochranném povrchovém nátěru se vyznačuje Karbolineum Extra, které vyrábí firma Detecha. Nátěr je zajímavý díky koncepci “tři v jednom,” což z něj dělá zajímavou kombinaci prostředku se schopností chránit dřevo proti dřevokazným vlivům a UV záření a zároveň povrchového lazurovacího nátěru.
www.detecha.cz, www.barvy-sokrates.cz, www.barvy-eternal.cz
text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock, Wikipedie