Čím česat psa
V péči o psí srst hraje vyčesávání zásadní roli především u dlouhosrstých psů, ale neznamená to, že by pes s krátkou srstí česání nepotřeboval. Vyberte k tomu vhodné kartáče a hřebeny.
Psí srst by se měla podle doporučení veterinářů pročesávat až dvakrát denně. Je to důležité z hygienických důvodů a také pro spokojené soužití se psem v bytě či autě. Česáním se odstraní uvolněné chlupy, srst zůstává v kondici, nezacuchá se a pes vypadá úpravně. Proces česání je důležitý i pro kůži, kterou hroty kartáče prokrví a promasírují, a zabrání tak i nechtěnému svědění. Z chlupů se rovněž vyčešou veškeré nečistoty. Aby se však z česání stal pro psa oblíbený rituál a ne traumatický zážitek, je třeba zvolit vhodné náčiní a správně je používat.
Kartáč nebo hřeben
Například běžně dostupný a mnoha chovateli oblíbený je drátkový kartáč s poměrně ostrými tenkými drátky, které jsou ve spodní části zahnuté. Je účinný, snadno stáhne ze srsti uvolněné chlupy a je šetrný ke kůži za předpokladu, že psa češete po srsti. Hůře než z jiných kartáčů se z něj však dostávají zachycené chlupy, dávejte pozor i na nepříjemné zranění v podobě drátu kartáče vraženého pod nehtem.
Jinou možností jsou kartáče s dráty ve vypouklém polštářku z gumy. Mívají obvykle gumovou hlavičku na každém drátu, jsou šetrné ke kůži, čistí se lépe než kartáče se zahnutými dráty a nemusíte se obávat nechtěného zranění. Pro psy s dlouhou a hustou srstí však mohou být méně účinné. Častou bolestí levnějších výrobků je pak vypadávání drátků a vytržení gumového polštářku z držáku kartáče.
Pro hladkosrsté psy je ideální kartáčovací rukavice s drátky nebo gumová hřebla s páskem na ruku. S delšími hroty jsou hřebla vhodná i pro dlouhosrsté psy, ale na jejich dokonalé vyčesávání je potřeba kombinovat hřeblo s vhodným typem hřebene.
Hřebenů pro psy je na trhu velké množství a vybrat si můžete mezi hřebeny s plastovými nebo ocelovými zuby s různě velkými mezerami mezi hroty včetně speciálních trimovacích hřebenů či takzvaných blešáků. Poslední dva uvedené se však nepoužívají k běžnému dennímu česání.
U dlouhosrstých psů s jemnou srstí se osvědčuje kombinace kartáčů a kovových hřebenů se širším rozestupem zubů. Aby srst dostala opravdu dokonalou péči, rozčesávejte chlupy hustým hřebenem od konečků ke kořínkům (naopak by to psa příliš tahalo) a opatrně uvolněte také zvlhlé a slepené chlupy. Pro snadné rozčesávání existují i hřebeny s polovinou řídkých a polovinou hustých zubů. U kadeřavých psů vyčesávejte srst kovovými hřebeny a kartáčem s měkkými hroty, příliš tvrdé dráty by mohly vytrhávat chlupy.
Furminátor
Zvláštním typem kartáče či hřebene je furminátor, který má ergonomicky tvarovanou rukojeť a díky své konstrukci umožňuje účinně pečovat o podsadu, aniž by zbytečně poškozoval svrchní srst. Někteří prodejci uvádějí, že podstatou fungování furminátoru je jeho schopnost rozčesat svrchní vrstvu chlupů, přičemž se díky statické elektřině přichytí na konstrukci hrabla jemné chlupy z podsady. Tím by se mělo redukovat především línání psa a podsada by měla být odstraněna mnohem účinněji než u jiných typů kartáčů a hřebenů, aniž by furminátor chlupy trhal nebo řezal. Furminátor je vhodný pro psy s hustou podsadou, na plemena se srstí bez podsady zvolte raději jiný typ kartáče nebo hřebene.
www.zoohit.cz, www.furminator-shop.cz
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock