Cihlový obklad

Neomítnutá zeď v interiéru má svoje kouzlo, ne vždy ale kvalita odhalených původních cihel je dovolí vystavit.

Pro případ, že původní zdivo z estetických důvodů nevyhovuje, nabízejí výrobci celou řadu produktů, které více či méně zdařile klasické cihly imitují. Většina z nich je vyrobena z vibrolisovaného betonu, který od přírodního materiálu není k rozeznání. Mají nepravidelný vzhled a některé nabízejí skutečně věrnou iluzi cihlové zdi. Poněkud jiným výrobkem je obklad, který se prodává pod názvem Elastolith.

Pružné pásky

Elastolith není z betonu ani keramiky, jeho základ tvoří pružný polymer, na který je nanesena vrstva barveného písku věrně imitujícího vzhled cihly. Z toho vyplývá vlastnost, která je zároveň i jeho největší předností -pružnost. K tvarové úpravě proto není potřeba keramická řezačka ani rozbruska s diamantovým kotoučem. Stačí pouze obyčejné nůžky. Další velikou výhodou je, že nejsou nutné rohové a ukončovací segmenty, které u klasických obkladových pásků projekt mnohdy značně prodraží. U Elastolithu stačí pásek přes roh prostě ohnout. Výrobce přesto tyto ukončovací prvky nabízí.

Co tedy k práci potřebujeme? Cihlové pásky, lepidlo, penetrační nátěr, malířský váleček, zednickou lžíci, obkladačské hladítko, nůžky a štětec o velikosti 12 až 14 mm (nejlépe plochý). Lepidlo lze nanášet na vápennou omítku, beton, sádrokarton a v podstatě na jakýkoliv alespoň částečně savý podklad. Čím savější podklad je, tím pečlivěji musíme penetrovat. Lepidlo lze nanést i na nepenetrovaný podklad, ale u savých podkladů můžeme narazit na problém s jeho následnou zpracovatelností ve spárách. Lepidlo v takovém případě totiž rychle vysychá.

Postup práce

Podklad nejdříve napenetrujeme a necháme uschnout. Pak na něj obkladačským hladítkem naneseme lepidlo, přitom jím vyrovnáme případné nerovnosti. Lepidlo lze koupit společně s cihlovými pásky a nijak se neředí ani nezahušťuje.

Obrácenou stranou obkladačského hladítka se zoubky vytvoříme v lepidle svislé proužky. Ty slouží k lepšímu přilnutí obkladových pásků k lepidlu.

Obkládat začínáme od rohu tak, aby se délka obkladového pásku dělila přes roh nejlépe v poměru 1/3 : 2/3. Pásek přes roh jednoduše ohneme a zafixujeme přitlačením do lepidla. Od rohu pokračujeme v pokládání celých pásků do jedné řady. Jednotlivé kousky do lepidla lehce zatlačujeme, a tím je fixujeme. Řadu zakončíme dílkem, ustřiženým na požadovanou délku.

Při obkládání průběžně začišťujeme spáry: namočíme si do vody plochý štětec a lepidlo ve spárách rozetřeme. Tím vytvoříme dokonalou iluzi spárovaných cihel.

Obkladové pásky Elastolith se prodávají ve dvou provedeních – pro interiér i exteriér – a v mnoha barvách i texturách od nepálených hrubých cihel, přes jemné interiérové až po hladké lícové zdivo.

Postup práce

TEXT A FOTO: PETR ŽIVNÝ

Cihlový obklad