Chlupy, kam se podíváte aneb Co s tím, když pes líná

Během línání ze psa pravidelně vyčešeme až neuvěřitelné množství chlupů. Foto: Shutterstock

Výměna srsti u psů je přirozeným procesem, pro jejich majitele však představuje výzvu k boji s všudypřítomnými chlupy. Přílišné línání mimo obvyklou dobu může signalizovat zdravotní problém.

Předně si je třeba ujasnit, že ne všechna plemena psů línají, takže kdo je pedant na pořádek nebo má v rodině alergika na psí chlupy, může si vybrat takové plemeno, u nějž se s touto nadílkou nebude trápit. Naopak největší náloží chlupů disponují plemena s podsadou.

Z moci přírodní

Podzim a jaro jsou v přírodě běžnými obdobími přesrsťování. Před zimou se srst mění za hustší, v pokročilém jaru se zvířata přebytečné srsti zase zbavují. Línání se může u psů chovaných v bytě objevit během celé topné sezóny, čímž vzniká nebezpečný paradox, kdy se srsti zbavují namísto toho, aby je chránila před chladem venku. Stojí proto za zvážení u choulostivých, starších či chronicky nemocných psů pořízení vhodných oblečků, které jeudrží v teple během vycházky.

V hlavní roli hřeben a kartáč

Nejúčinnějším způsobem, jak bránit každodennímu vytváření závějí chlupů, je pravidelné česání a kartáčování. Ty pomáhají odstraňovat odumřelé chlupy a zároveň zlepšují prokrvení kůže. V klidové době bychom měli psa, ať už je dlouhosrstý, či krátkosrstý, vyčesat minimálně jednou týdně. Během línání je ideální denní péče nebo alespoň třikrát v průběhu týdne. Každý typ srsti si žádá jiný druh hřebenu nebo kartáče. Abychom zvíře neporanili ostrými hroty, volíme měkké pružné kartáče, například silikonové hřebeny s kulatým zakončením hrotů. Použít můžeme i vyčesávací rukavici. S uvolněním odumřelé srsti pomůže koupel, ale neměli bychom ji během přesrsťování provádět více než jednou (pokud se pes venku výrazně neušpiní), protože při ní dochází k vysušování kůže. Pokud není srst špinavá a výrazně mastná, postačí umytí pouhou vodou. V opačném případě použijeme kvalitní psí šampon, s jehož výběrem nám poradí veterinář.

Strava se srstí úzce souvisí

Kvalitní strava bohatá na bílkoviny zajistí krásnou a zdravou srst. Levné produkty plné popelovin, pšenice či kukuřice mohou mj. způsobovat alergie, které se projeví na kůži a srsti. Pokud se u psa objeví příznaky alergie, bude potřebovat více či méně dietní stravu. Která bude nejvhodnější, určí veterinární vyšetření. Základem bývá monoproteinová dieta, tzn. s jedním druhem masa, tedy jednou živočišnou bílkovinou. Osvědčené je holistické krmivo. Podpořit organismus při přesrsťování pomohou přírodní doplňky stravy – podávají se pivovarské kvasnice, betaglukan a lněný, konopný či rybí olej.

Efektivním pomocníkem je vysavač určený pro domácnosti se zvířaty. Foto: dTest

Srst jako indikace nemoci

Matná plstnatá srst, suchá kůže či nadměrná tvorba lupů signalizují nevhodnou stravu anebo špatnou údržbu srsti. Buď je nedostatečná, přílišná, či nesprávně zvolená. Časté koupání s nevhodným šamponem kůži vysušuje, koupání ve vodních tocích může být zdrojem bakterií, to vše se na vzhledu odrazí. Když se ještě přidá časté drbání, nadměrné vypadávání chlupů se vznikem vylysaných míst, zarudlá kůže třeba až s mokvavými místy, je jasné, že je problém vážnějšího charakteru. Stát za tím může alergie na některou složku potravy, ale i prací a avivážní prostředek používaný na psí pelech, ručníky, deky apod.

Také může jít o reakci na léky. Těmito příznaky o sobě ovšem dávají vědět i nemoci jako dermatitida (zánětlivé onemocnění kůže), porucha funkce štítné žlázy, Cushingův syndrom (hormonální porucha, při níž produkuje kůra nadledvinek příliš mnoho stresového hormonu kortizolu) apod. Ve všech případech by měl psa prohlédnout co nejdříve veterinář a na základě stanovené diagnózy určit postup léčby.

Text: Zuzana Ottová, foto: Shutterstock, dTest, Fitmin

Chlupy, kam se podíváte aneb Co s tím, když pes líná