Chléb a pečivo
Vůni čerstvě upečeného chleba, křupavých rohlíků, housek nebo preclíků dokáže odolat málokdo. Jejich domácí příprava přitom není nijak složitá a chvíle věnované pečení z poctivých surovin se určitě vyplatí.
Pomalu kynutá křupavá bageta
3 hrnky hladké mouky a mouka na podsypání, 1/4 lžičky instantního droždí, 2 lžičky soli, 1,5 hrnku vody
Do větší mísy nasypeme 3 hrnky mouky, droždí, sůl, přilijeme vodu a promícháme. Vznikne řídké těsto, které zakryjeme potravinovou fólií a necháme při pokojové teplotě kynout 12 až 18 hodin. Po vykynutí těsto vyklopíme na pomoučněný vál, několikrát přeložíme přes sebe, necháme 15 minut odpočinout. Potom rychle vytvarujeme bagety, které necháme ještě dvě hodiny kynout. Půl hodiny před koncem kynutí rozehřejeme troubu i s plechem na 230 °C. Když je trouba rozpálená, bagety přehodíme na horký plech, rozprašovačem s vodou zvlhčíme jejich povrch a co nejrychleji je vložíme do trouby. Pečeme přibližně 20 minut (podle velikosti baget).
Škvarkové placky
500 g hladké mouky, 42 g droždí, lžička soli, 4 žloutky, 350 g škvarků pokrájených najemno, 250 ml mléka, 2 lžíce sádla na potření
Z droždí, lžíce mouky a trochy mléka vytvoříme kvásek. Asi po 10 minutách do větší mísy nasypeme zbytek mouky, sůl, přidáme žloutky, škvarky, mléko a vykynutý kvásek. Vypracujeme těsto a necháme jej přibližně hodinu kynout. Když těsto vykyne, rozválíme z něj asi 2 cm silný plát a formičkou nebo obrácenou skleničkou z něj vykrajujeme placky. Na plechu jejich povrch ostrým nožem lehce nařežeme na malé čtverečky a potřeme rozpuštěným sádlem. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C přibližně 20 minut.
Pivní preclíky
500 g polohrubé mouky, 250 ml piva, 30 g čerstvého droždí, 1 lžíce krupicového cukru, 125 g rozpuštěného sádla, 2 žloutky, sůl, kmín na posypání
Připravíme si kvásek z 50 ml piva, cukru, droždí a lžíce mouky a na teplém místě jej necháme vzejít. Do větší mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, žloutky, sádlo, pivo, vypracujeme hladké těsto a na teplém místě necháme asi hodinu kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 30 stejných kousků, ze kterých vytvarujeme tenké válečky. Na plechu je potřeme bílkem, posypeme kmínem a pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C dozlatova.
Kváskový chléb bez hnětení
2 hrnky hladké pšeničné mouky, 2 hrnky polohrubé mouky, 2 lžičky drceného kmínu, 2 lžičky soli, 1,5 hrnku vody, hrnek žitného kvásku (viz recept níže)
Do mísy vsypeme polohrubou a hladkou mouku, osolíme, okmínujeme. Přidáme kvásek a postupně zapracováváme vodu. Vzniklé těsto přikryjeme a necháme 18 hodin kynout. Vykynuté těsto vyklopíme na hodně pomoučněný vál a několikrát přeložíme jako obálku. Je-li těsto příliš řídké, zapracujeme více mouky, těsto by ale mělo stále mít řidší konzistenci. Vzniklý bochánek vložíme do moukou vysypané ošatky a přikryté utěrkou necháme další 2 hodiny kynout. Půl hodiny před koncem kynutí zapneme troubu na 250 °C s připraveným hrncem s poklicí. Dolů do trouby dáme plech s okrajem. Jakmile je trouba rozehřátá, těsto rychle přemístíme do horkého hrnce, ihned zakryjeme poklicí a pečeme 30 minut. Poté sejmeme poklici a do spodního plechu vlijeme deci vody. Dáváme pozor na páru! Chléb dopékáme 20–30 minut podle toho, jakou barvu kůrky požadujeme.
Založení žitného kvásku
50 g žitné mouky, 50 ml vody
Smícháme 50 g žitné mouky a 50 ml vlažné vody, uzavřeme do litrové sklenice a při pokojové teplotě necháme zrát do druhého dne. Další den z mladého kvasu ponecháme 50 g a doplníme 50 g mouky a 50 ml vody a opět necháme kvasit. Takto opakujeme dohromady 3×. Vzniklý kvásek by měl mít příjemně nakyslou vůni a měly by se v něm tvořit bublinky. Před pečením doplníme takovým množstvím mouky a vody, abychom měli za 6–12 hodin zrání dostatek kvasu na zadělání chleba. Pokud chceme péct opakovaně, stačí jednu lžíci kvásku smíchat s trochou mouky a vody a ve sklenici uschovat v chladničce do příštího pečení.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock