Chemické kotvy

Specifický druh lepidel představují chemické kotvy. Přirovnat je lze k dvousložkovým lepidlům, tvrdnoucím teprve po smíchání. Chemické kotvy využijete k velmi pevnému ukotvení šroubů do zdiva.

V kombinaci se závitovou tyčí vytvoří chemická kotva v různých typech zdiva mimořádně pevný spoj

Chemická kotva či chemická malta je směs na bázi polyesteru či epoxidu, která dokáže díky chemické reakci po smíchání příslušných složek vytvrdnout do mimořádně pevné konzistence. Do vyvrtaného otvoru ve zdivu vtlačíte směs pomocí aplikátoru na kartuši a do takto vyplněného otvoru poté zasunete spojovací prvek, obvykle závitová tyč. Po vytvrdnutí lze na takový prvek bez obav upevnit i velmi těžké předměty. Například pro upevnění spacích pater, bojlerů, polic pro velké zatížení či závěsných klozetových mís.

Ideálním materiálem pro upevnění do chemických kotev jsou závitové tyče různých průměrů

 

Na rozdíl od klasické hmoždinky se s chemickou kotvou nemusíte obávat postupného vyviklání, ani když je spoj pravidelně namáhaný v tahu. Chemická kotva zvládne opravdu vysokou zátěž a navíc si můžete z jednotlivých výrobků vybrat právě podle kritéria síly v tahu, kterou zvolený typ kotvy snese.

Kotvy vybírejte podle materiálu, do kterého hodláte šrouby či závitové tyče ukotvit. Kotvy do některých materiálů (např. betonu) mohou být dražší než kotvy do pórobetonu nebo cihel.

Základní set obvykle obsahuje kromě kartuše i dvojici aplikátorů a někdy i síťky a šrouby

 

Ke kotvě v kartuši bývají přiloženy dva aplikační nástavce (statické směšovače). Ty nelze je použít opakovaně, protože v nich zbytek malty po aplikaci zatvrdne. Můžete si však další aplikátory dokoupit zvlášť.

Existují i kotvy (např. Pattex CF 920) pro upevnění předmětů, které jsou trvale namáhány vodou jako je například připevnění schůdků do bazénu, kotvení prvků v exteriéru (pergoly, venkovní schodiště, markýzy) apod.

 

Jak pracovat s chemickou kotvou

Z kartuše se směs vytlačuje běžnou výtlačnou pistolí, která se používá například na silikony. Pokud ji doma nemáte, kupte si ji rovněž. Pro kotvení do dutých cihel či tvárnic budete potřebovat i speciální sítko, z jehož pomocí vytvoří chemická kotva dokonalý spoj i v tomto nestabilním podkladu. Sítka se prodávají zvlášť nebo můžete narazit i na cenově výhodnější set pro kotvení do dutých cihel. Závitové tyče různých průměrů pak pořídíte v železářství nebo v oddělení spojovacího materiálu v hobbymarketech.

POSTUP KOTVENÍ DO PLNÉHO ZDIVA

 

A jak se s chemickou kotvou pracuje? Vyvrtáte otvor a pečlivě ho vyčistíte. Použijte k tomu vysavač, štěteček nebo proud vzduchu z kompresoru. Je to důležité, protože malta potřebuje pro pevné spojení zcela bezprašný podklad. Prach by totiž vytvořil vrstvu mezi lepidlem a zdivem a zabránil by spojení lepidla, šroubu a stavebního materiálu.

Pak otvor vyplníme chemickou maltou, která se ve směšovacím aplikátoru mísí ze dvou složek. Otvor vyplňujeme postupně odzadu až poté, co jsme několik prvních centimetrů malty z aplikátoru odstranili. Při mísení nastává chemická reakce, jejímž výsledkem bude mimořádně pevná a odolná hmota. Reakce může vyvinout určitý stupeň tepla, takže se případného „ohřátí“ malty nelekněte.

Vrtáte-li více otvorů, nejdříve je všechny kompletně připravte a mějte k dispozici také nařezané kusy závitové tyče. Pak totiž budete mít několik minut času na vyrovnání a vycentrování všech šroubů v otvorech, než začne malta tvrdnout.

Směšovač, který se nasazuje na kartuši, je pouze na jedno použití

 

Po vpravení malty do otvoru jednoduše zasunete tyče (šrouby), upravíte je a necháte maltu předepsanou dobu vyzrát (přibližně 45 minut). Teprve pak je možné zatížit spoj, což může být problém, pokud chcete použít například vruty. Vyloučeno to není, ale po dobu tvrdnutí musí být upevňovaný předmět podepřený nebo jinak zafixovaný, aby nezatížil spoje dřív, než malta vytvrdne.

 

POSTUP KOTVENÍ DO DUTÉHO ZDIVA

 

Kotvení do dutých materiálů
V případě kotvení do dutých cihel či tvárnic je nutné vrtat díry bez použití příklepu. Jen tak nerozbijete v tvárnici duté komůrky, které ke kotvení potřebujete. Do vyvrtaného a vyčištěného otvoru pak vložíte plastovou nebo kovovou síťku. Jde vlastně o váleček, podle jehož průměru je nutné volit vrták a vyvrtat otvor příslušné velikosti. Chemická malta pak při tvrdnutí „prolézá“ otvory v síťce a vytvoří i v pórovitém či dutém materálu dostatečně pevné spojení. Další postup je shodný s aplikací chemické malty do pevných materiálů (viz schéma).

V obou případech použitý statický směšovač včas odšroubujte a vyhoďte. Kartuši dobře uzavřete a můžete ji použít opakovaně, ovšem vždy s novým směšovačem.

Schéma ukotvení dveřních závěsů do dutého zdiva

ro použití v dutém zdivu jsou určeny kovové nebo plastové síťky, skrze jejichž otvory malta pronikne do zdiva

 

Chemické kotvy