Chata v klášterní zahradě

Rubrika: Chaty

Nepřehlédnutelnou dominantou západočeského městečka Chotěšov je starobylý klášter. V zahradě, která ho na jižní straně obklopuje, stojí kromě původního domku pro zahradníka i malá chatka. Na tu jsme se přijeli podívat.

„Z rozmlácenýho kostela v krabici s kusem mýdla přinesl jsem si anděla, polámali mu křídla,“ zpíval Karel Kryl v písni, v níž vzpomínal na vojenská léta částečně strávená v chotěšovském klášteře, v té době přeměněném na kasárna

Vlastně je tak trochu schovaná, takže ten, kdo pronikne za vysokou zeď klášterní zahrady, ji může lehce přehlédnout. Dřevostavba stojí těsně u zdi a přímý pohled na ni zakrývají bezové keře. Majitelka, Lucie Virostková, vysvětluje, že byla velmi ráda, když se jí podařilo objevit typ domu, který by vyhovoval jak jí, tak památkářům. Ti, poté co byl v roce 2010 celý areál vyhlášen národní kulturní památkou, žádnou novou stavbu v klášterní zahradě nepovolili. Tato chatka ale přání všech splnila.

Soukromí je důležité

Jak se vlastně stalo, že Lucie bydlí na pozemku chotěšovského kláštera? „Když jsme společně s kamarádkou a kamarádem hledali místo, kde by se nám dobře žilo,“ vypravuje naše hostitelka. „narazili jsme na internetu na výběrové řízení, v němž Biskupství plzeňské tuto zahradu prodávalo. Naše finanční nabídka spolu s projektem, v němž jsme se zavázali zahradu vrátit původnímu účelu – tedy pěstovat v ní ovoce, zeleninu a bylinky – a zpřístupnit ji veřejnosti, vyhrála.

Mobilní chata je usazena na betonových překladech a dá se kdykoliv přemístit na jiné stanoviště

Dnes jsme majiteli šestým rokem. V průběhu té doby se jediná obyvatelná stavba, domek pro zahradníka, ukázala být pro nás všechny těsná. Moji přátelé jsou již manželé amají děti. Čtyři místnosti jim sotva stačí. Potřebovala jsem domov, kde bych mohla mít soukromí, přitom jsem se krásného prostoru klášterní zahrady nechtěla vzdát.“

Mladá žena tedy začala hledat v nabídkách hotových domů na internetu. Její bydlení se mělo pořídit levně, rychle a mělo umožnit celoroční obývání. „Mobilní chata, kterou jsem objevila mezi inzeráty, bylo to pravé. Stavba spojená se zemí to není, naopak chatu je možné kdykoliv přemístit či odvézt, což bylo pro památkáře přijatelné. Navíc je to pěkná stavba se sedlovou střechou, celá ze dřeva. A bydlí se v ní příjemně,“ povrzuje Lucie.

Bez jeřábu to nejde

„Klempířství Pavel Toth nabízí tři základní typy chatek, které se dají podle přání zákazníka upravit,“ seznamuje nás Lucie s výrobcem domečku. Sama si vybrala typ s největšími rozměry 275 x 630 x 350 cm. Ten lze ještě převážet po silnici vcelku. Na místo určení chatu z nákladního auta usazuje jeřáb.

Majitelka je rozhodnuta chatku ještě vybavit venkovními schůdky, aby vstup byl o něco komfortnější

Luciina chata stojí na betonových překladech, základová deska ani jiné betonovací práce nejsou nutné. Stačí šest pevných opěrných bodů v rovině, například klády, pražce nebo panely.
Tesařskou konstrukci zpevňuje samonosný ocelový rám, který má dosedací ližiny. Plášť je z vnější i vnitřní strany tvořen palubkami, uvnitř je tepelná izolace. Střechu pokrývá plastový šindel, okna i dveře jsou z masivu, podlaha je prkenná.

„Výběr je ale mnohem širší,“ upozorňuje naše hostitelka. „Zájemce si může vybrat chatu s vikýřem, místo dřevěného obkladu zvolit omítku, na střechu dát třeba tašky. Mým přáním bylo patro na spaní, a protože jsem vysoká, chtěla jsem žebřík uprostřed.“

V mobilní chatě Lucie Virostková získala čistý, moderní domov

Není bez zajímavosti, že si Lucie nekoupila typ s koupelnou. „Nechtělo se mi ubírat prostor k bydlení, když můžu používat hygienické zázemí v domečku u přátel,“ obhajuje svoji volbu. Do chaty se tak vešel kuchyňský kout a spížní skříňka, stůl se židlemi, válenda a truhla na ukládání věcí. Při tomto zařízení je v chatě dost místa, interiér vůbec nepůsobí stísněně. Lucie ale říká, že jí chybí úložné prostory. Ty by se jistě daly získat nákupem vyšších a větších kusů nábytku, naše hostitelka však dala přednost vzdušnosti.

Ještě chybí dodat, že chatka je připojena na vodovodní řad a obecní kanalizaci. Elektřina je přivedena přes mobilní přípojku. Ve standardním provedení pojistky nejsou, Lucie je tu však má, protože chatu obývá celoročně. Proto jsou zde zabudovány tři okruhy – na topení, kuchyň a ostatní zásuvky.

Spaní v patře dostatečně vyhovuje

Svoji volbu si Lucie pochvaluje. „V únoru jsem oslovila výrobce, nějaký čas trvaly konzultace s památkáři. V květnu jsem potvrdila objednávku a v září byla chata na místě. Firma zařídila vše, co se týkalo dopravy, jen jsem uhradila fakturu. Samotný domek vyšel na dvě stě padesát tisíc i s daní a dalších čtyřicet pět tisíc korun stála doprava.“ Cena dopravy je pro každého zákazníka jiná, odvíjí se od počtu kilometrů a ceny za jeřáb.

„Jsem spokojená. Domečku se nemusím vůbec věnovat. Přes týden jsem v Praze, kde pracuji v domově pro staré nemocné lidi, což bývá vyčerpávající. A o víkendech si užívám hezkého bydlení a odpočinku při obnovování zahrady.“

www.klasterchotesov.eu, www.klasternizahrada.cz, www.mobilnichaty.cz

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: PETR ŽIVNÝ

Chata v klášterní zahradě