U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Chata u Bečvy
Kategorie: Návštěva | Autor: Petr Zhoř a Iva Tvrzová
Manželé Vojtěch a Ivona začali před dvaceti lety přemýšlet o starší chalupě, kterou by si rádi pořídili. Ale návštěva u známých změnila nakonec jejich plány a dnes se rekreují v chatě, kterou si tu blízko řeky a lesa sami postavili.
Pan Vojtěch se při naší návštěvě nejdřív dal do vysvětlování peripetií, které pořízení chaty provázely: „Je to asi dvacet let, co nás známí pozvali na chatu do obce Huslenky na Vsetínsku. Nikdy jsme u nich nebyli, jen já jsem tato místa už před lety navštívil. Po návštěvě jsme se šli projít a objevili jsme, že kousek od našich známých zástavba končí a je tam prostor, kde by se daly postavit další chaty. Naším, nebo hlavně mým přáním byla spíše starší chalupa. Ale protože se nám tu u vody líbilo, poptali jsme se na možnost výstavby. Zjistili jsme, že problém spočívá ve vedení vysokého elektrického napětí, které by bylo nutné přeložit.“ To by asi naprostou většinu potencionálních chatařů odradilo, ale ne naše hostitele. „Prodebatovávali jsme to s tchánem, který pracoval v rozvodných závodech,“ pokračuje pan Vojtěch. „Získali jsme souhlas obce a vše se nám nakonec podařilo zařídit. Vzniklo tu několik stavebních parcel, a protože jsme byli prvními zájemci, měli jsme možnost si vybrat. A pak jsme už jen vyřídili stavební povolení se vším, co k tomu bylo nutné.“
Chaty vedle Bečvy si jsou dost podobné. Šlo o záměr stavebníků? „Projekty tehdy vznikaly tak, že příslušný stavební úřad nám dal základní parametry – to znamená 50 m2 zastavěné plochy, sedlová střecha, výškové rozměry, a od nich jsme se nemohli odchýlit – ať se nám to líbilo nebo ne.“ Ale jak se říká: všechno zlé je k něčemu dobré. Skupinka podobných chat vypadá malebně – možná lépe, než kdyby každý stavěl, co ho napadne, bez ohledu na okolí.
Klasické materiály to vyhrály
Při stavbě využívali chataři klasické materiály, stěny jsou zděné, najdete tu dřevo a hlavně kámen. „Sokl chaty je z pískovce dovezeného až z Ostroměře v Čechách, doporučil nám jej známý kameník. Je řezaný elektrickou kotoučovou pilou, na tom jsme strávili se ženou a známými spoustu času. Hodně také používáme místní pískovec z okolních lomů. Zpracovávám ho sám, teď už si troufnu. Hodí se hlavně na zahradní úpravy – stavěl jsem z něj suché zídky, využívám ho na zahradní sezení, pergolu a krb, ty jsou zatím ve výstavbě,“ mluví o svém budování pan Vojtěch.
Bečva – radost i starost
Blízkost vody – jen přes cestu – je v létě příjemná, někdy ale má i nevýhody. Při stavbě vycházeli naši hostitelé z toho, že v tomto místě se řeka Bečva nikdy nevylila. Proto je stavba zapuštěna jeden metr pod úroveň terénu, což se jim v roce 1997 vymstilo. „Měli jsme tady povodeň -asi jeden metr vody. Byla to nárazová vlna, která přišla velmi rychle a stejně rychle zas odešla, ale škody nadělala.“ To je ale jediný neduh stavby, zapuštěné částečně do země. Její výhodou je, že není tak vystrčená nad terén, což si chataři pochvalují. Hned za chatou se zvedá svah, který je tvořen částečně starým řečištěm Bečvy, rostlým terénem i skálou. Vytváří chatě přirozené pozadí. Kamna jako detektivka
A nyní vstupme dovnitř. Interiéry jsou vkusně barevně sladěné: obytné místnosti vládne modrá – na nábytku, textilu i doplňcích, v podkrovní ložnici zase červenobílá.
Hlavní obytná místnost se pyšní staronovými kachlovými kamny. Jak vysvětluje pan Vojtěch, léta ležela rozebraná u kamaráda na půdě. „Věnoval mi je s tím, ať si je dám dohromady.“ Jejich stavba na novém místě byla docela napínavá.
„Zjistili jsme, že v blízké vesnici žije člověk, který se stavbou kamen zabývá. Firma pana Babicy má už dnes renomé, tehdy se ale přiznal, že staví druhá kachlová kamna v životě…
Měli jsme strach, jestli je správně složíme, ale kamnář nám řekl, že se původního tvaru vůbec držet nemusíme. Celou tu hromadu si rozložil, rohové a ozdobné kachle spočítal a udělal nákres, jak by to asi vyšlo. Potom kachle ještě upravoval, přiřezával. A postavil kachláky, které tu vidíte. S manželkou jsme sami renovovali kovové části. Dali jsme dohromady dvířka, trouby, výměníky. Rám k troubě jsme měli, vnitřek se musel dodělat. Kamna dnes kromě velké obytné místnosti mírně vytápějí i podkrovní ložnici.“
Zahrada – zeleň a kámen
Úprava zahrady, i když celý pozemek má jen 400 m2, dala manželům pořádně zabrat. Dřív tu bylo pole, proto nejprve svrchní ornou půdu shrnuli a na kolečkách odvozili na obrovskou hromadu, aby ji později, až bude jasné umístění záhonků, skalky a stromů, zas použili. Jak říkají, zahrada se postupem let minimalizovala. Zpočátku bylo víc záhonů, brambory ale dnes vystřídaly květiny, ovocné stromy tu nejsou žádné. „Máme jen okrasnou zahradu, i když švestičky bychom rádi…“ dodávají s úsměvem oba.
Chataři využívají i prostor za cestou u Bečvy, který mají v pronájmu, a tak udržují ještě třicet metrů břehu povodí řeky Bečvy.
Rekreace od jara do podzimu
Chaty a zahrady si majitelé užívají hlavně v létě – od dubna do září, přes zimu jenom na kontrolu. V zimě je to spíš procházka, vlak, kamarádi, slivovička, zatopí se v kamnech, svaří víno, je pohoda.
„Hezké zážitky máme z doby, kdy byla stavba v začátcích a už jsme sem jezdili na víkend,“ vzpomínají manželé Vojtěch a Ivona. „Bylo to lepší než ve stanu, staré železné postele, dřevěná postýlka, ráno se otevřela vrata od garáže-noclehárny, venku příroda, řeka. Když stála hrubá stavba, tak jsme už chodili spát pod střechu. To jsme již měli dceru, a když jsme seděli večer u sousedů, uspávali jsme ji ve starém kočáru, pak ji v něm převezli k nám, vynesli nahoru a ona spala až do rána v pohodě. Rádi na to vše vzpomínáme…“
Popisy k obrázkům
1 Chata je hezky zasazena v zeleni – za sebou svah s lesem, kolem udržovaná zahrada s pěknými zákoutími
2 Z lavičky před chatou je vidět k řece
3 Manželé Ivona a Vojtěch při zahradní siestě
4 V létě to na balkóně hýří barvami
1 Modrá barva je v obytném podlaží dominantní. Šikovné ženské ruce tu jsou všude vidět
2 Barvy a štětec v rukou chatařů dokázaly divy – starší křesílka a stolek spolu pěkně ladí
3 Kachlová kamna sestavil kamnář ze starých rozebraných
4 Kuchyňská část je vybavena vším potřebným
1 Podkrovní ložnici vtiskl veselou atmosféru kostičkovaný červenobílý kanafas
2 Na trámech se suší luční kvítí, které bude později nejspíš použito do hezké kytice
3 Vstupte, prosím
4 Místo záhonků tu jsou dnes takováhle zákoutí
5 Schody vedle chaty lemují skalničky a kameny
6 Každé léto rozkvétá štít chaty záplavou květů
1 Na zahradě si užívá i jezevčík Sendy
2 V horkých dnech láká k odpočinku kamenná lavička
3 Šedý kámen doplňuje různé odstíny zeleně