U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
CHATA NA VLNÁCH
Kategorie: Kuchyně | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ
Václav Koubský je vášnivý rybář. Své úlovky sice konzumuje jen výjimečně, ale dělá s nimi radost svým přátelům. Má jich hodně v Praze, kde bydlí, i na Slapech, kde kotví jeho hausbót.
Přišel k němu díky Janu Svatoňovi, kapitánovi parníku, který vozí výletníky po slapském jezeře. „Asi před dvanácti lety mě zastavil a povídá: „Vašku, ty jseš takovej bláznivej rybář, nechceš koupit hausbót?“ Já na to: „Podívám se, ale beru ho, jen když bude mít kulatý okna.“ Měl.
Jak se staví hausbót
Ve slovníku cizích slov najdete pod heslem hausbót toto: Sportovní slang – loď mající palubu upravenou k bydlení, zprav. v podobě domku. Ve Sladovářské zátoce slapského poloostrova Ždáň se mírně pohupuje dvaadvacet takových domků. Každý je jiný, každý vypovídá o vkusu svého majitele. Někdo si jej postavil sám, jinému pomohl dobrý řemeslník. Kolem jezera už prý vědí, jak na to. Za dva tři roky je hotovo. Kolik stavba hausbótu stojí? Svépomocí zhruba 300 tisíc korun, stavba na zakázku přijde někdy až na dvojnásobek. Záleží i na kvalitě materiálu.
Protože nemá pevnou zem, musí být postaven na pontonech, z jakých vojáci stavějí mosty. A molo pro přístup k hausbótu je zase na barelech. „Opalujeme se na něm, jíme… Musím říct, že bychom tu houpavou chatičku za žádnou na pevné zemi nevyměnili.“ Václavova žena Štěpánka a dcera Dominika s ním vřele souhlasí.
V 70. letech minulého století Povodí Vltavy zakázalo stavbu nových hausbótů. A těm, kteří byli ochotni vodu opustit, dávali náhradou až 400 m2 na břehu. Mnozí si svou „ulitu“ odtáhli a užívají ji dál jako suchozemci. Hausbóty přežily jen v zátokách, které splňují zpřísněné hygienické požadavky a mají dobrý přístup k vodě. Do Sladovářské zátoky se jich vejde dvaadvacet. Ani o jeden víc. Václav měl zkrátka štěstí. „Je tady obrovská pohoda. Do vody, do hospody, do krámku, na tenis i nohejbal pár kroků. Když je potřeba, pomůžeme si navzájem, posedíme, vyudíme nějaké masíčko nebo ryby. I děti mají svou partu. Houbaří, nebo už taky loví ryby. Naše Dominička je veliká rybářka,“ chválí láskyplně Václav.
Chata na výletě
V zátoce napájené stejnojmenným potokem je pořádek, nikde se nepovalují odpadky, láhve… Kdyby někdo dělal velký nepořádek, byl by z party vyloučen,“ tvrdí kapitán Sdružení majitelů hausbótů Ždáň. To je totiž Václavova funkce. Předsedou je Petr Müller, kterého známe víc jako prvního porevolučního ministra práce a sociálních věcí. Proč sdružení vzniklo? „Povodí Vltava, tedy majitel, má zájem, abychom nevystupovali jednotlivě, ale odpovídali za náš břeh vcelku. Když o něco jde, uděláme schůzi, odhlasujeme to a máme klídek. Před několika lety přesně změřili, jaká část souše nám patří a vypočítali pronájem 80 tisíc korun ročně. Je to čtyřikrát víc než dřív, ale od velké vody v roce 2002 se i oni o svá území podstatně víc starají.“
Slapská přehrada, jedno z nejdelších vodních děl na našem území, má příjemně členité břehy. Člověk si to uvědomí, až když ujíždí v plavidle, které je při délce dvanáct metrů a šířce zádě tři metry i příjemně stabilní. Sedíme na přídi a vyzvídáme. Kdo vlastně může řídit hausbót? Je zapotřebí řidičský průkaz? „Musím mít průkaz vůdce malého plavidla, který vydává Povodí Vltavy. Na lodi dlouhé do 20 metrů se smí vézt maximálně dvanáct lidí. Policie nás může zastavit, zkontrolovat průkaz, nechat dýchnout. A sledují i to, zda lodě neplují skluzem. To se může podařit při rychlosti 25 kilometrů v hodině. Dělá to pak moc velké vlny. Mohu plout rychlostí maximálně dvanáct kilometrů v hodině, ale stačí i osm. Člověk pokecá, vidí okolo.“
Sledujeme stráně s příkladně posekaným pažitem, dramatické skalnaté útesy chráněné oblasti na Cholíně a další zajímavosti, pečlivě odměřované čísly kilometrovníku. „Jezero se dá přejet tam a zpět za den. Ovšem já miluji delší vyjížďky,“ zasnil se Václav. „Dopřejeme si zastávku, kde se nám zachce, pojíme, posedíme s přáteli u ohně. Místa pro parkování lodí jsou vyznačena a do 48 hodin tam můžete kotvit bez povolení. Už otevřeli taky přehradu Kamýk a v minulém roce Orlík. To jsou další desítky kilometrů neprobádaných cest. Najedete do komory zdymadla, oni připustí vodu a pokračujete dál.“
Koncem října se hausbóty stěhují na zimoviště na břeh kousek za pláží na Ždáni. „Dokud je dost vody, přejedeme si a plavidla usadíme na čtyři podpěry, které zakolíkujeme ve stráni. A když jde voda dolů, stojí hausbóty hezky ve vzduchu, přední nohy výš, zadní níž. Pak můžeme opravovat, natírat.“
Pro Václava a jeho rodinu však radosti kolem chaty nekončí. Mají plynové topení, a tak si někdy dopřejí i mrazivý výlet. Stejně jako pro mnohé další jsou pro ně Slapy nejkrásnějším místem na zeměkouli.
Popisy k obrázkům
Pozdní odpoledne ve Sladovářské zátoce. Těch dvaadvacet hausbótů – každý jiný – jsou její romantickou ozdobou
Hausbóty jsou téměř ze všech stran ověnčeny dřevěnými moly, zvyšujícími jejich užitnou plochu
Zastávka na oběd, budou grilované klobásky. Dvanáctiletou štíhlou Dominiku její jmenovkyně, byť několikatunová, poslouchá na slovo
Když jsme se vraceli z výletu, přeskočil kolega do loďky, aby měl trojici Koubských pohromadě. Jejich plavidlo je jednoduché, elegantní a nabízí vše, co chata na souši; jen záchod mají ve stráni
V obytné části hausbótu, kterou si Koubských nechali postavit nově, je každý kout dobře využit – a prostor není přeplněn
Lavice v obýváku i skříňky v kuchyňce skrývají někdy nečekané „nájemníky“
Okolo ložničky, která skrývá za závěsy dvě pohodlná dvojlůžka, se do téhle houpavé chatičky vchází ze břehu
Autor fotografií: FOTO: MIROSLAV FESZANICZ