Chata, kde nechybí vtip
I padesát let stará typizovaná chata se může s dávkou šikovnosti a dobrých nápadů proměnit v pohodlné víkendové obydlí, jak jsme se přesvědčili u Jiřího a Ivety.
Chatu ve východních Čechách, která stojí na kraji lesa ve společnosti několika dalších chat a domků, koupili Jiří s přítelkyní Ivetou asi před dvaceti lety. Zaujal je inzerát o jejím prodeji, proto se rozjeli do míst, kde měla stát. Chodili po lese tak dlouho, až ji objevili. Byla na hezkém místě, s lesem za zády a výhledem do malého údolí, v rozumném dosahu od jejich trvalého bydliště.
„Jako stavař jsem poznal, že je postavena dobře,“ říká Jiří. „Byla v ní kuchyňka, ložnička a pokoj, předchozí majitelé typizovanou chatu rozšířili o krytou otevřenou verandu, vzadu byl suchý záchod. Samozřejmě jsme se postupně pustili do úprav a zvelebování,“ svěřuje se majitel, pro něhož je vymýšlení a realizace různých vylepšení přímo koníčkem.
Lesní srub
„Snažili jsme se u chaty zachovat původní charakter lesního srubu. Je celá obložena půlkulatými latěmi, barevně splývá s okolní přírodou. Kdysi měla světlý nátěr, já jsem celou chatu obrousil a namořil na světle hnědý odstín, okenice a podezdívka jsou zelené,“ seznamuje nás s proměnami stavby chatař.
Azbestovou krytinu na střeše vyměnil za vlnitou na cementové bázi, natřenou Eternalem, komín je postaven z koupené stavebnice. Úpravy nešly vždy úplně hladce. „Postihla nás tu i větrná kalamita, leccos poničila, ale zvládli jsme to i díky Ivetiným rodičům, kteří nám hodně pomohli,“ vzpomíná Jiří.
Bez vody a elektřiny to nejde
Došlo také na novou elektroinstalaci, která je kompletně napojena na proudový chránič. „To zabrání případnému úrazu elektrickým proudem,“ vysvětluje majitel.
Zajímavé to bylo s vodou. „V hospodě se říkalo, že tady žádná není,“ vzpomíná náš hostitel. Nechal udělat vrt do hloubky dvacet pět metrů – tekla z něj jen jílová voda. „Pak jsme s pomocí dvou sedmdesátiletých důchodců vrt do hloubky sedmi metrů kopáním rozšířili – v lednu! – a měli jsme vodu,“ usmívá se chatař.
A jak Jiří s Ivetou vyřešili topení? Jezdí na chatu jak za hezkých letních dní, tak i v zimě. V pokoji stojí krbová kamna ABX s výměníkem, která vytápějí celou chatu a starají se i o teplou vodu v koupelně. V ložnici jsou na stropě infrapanely pro přechodné období, kdy se netopí v krbu.
Praktický interiér
Chata není nijak veliká, ale co obdivovat tu přesto je. Zastřešená veranda obrostlá vínem, na kterou vyjdeme ze zahrady po několika kamenných schodech, nabízí posezení s výhledem do zahrady a do krajiny. A nejen v létě. Aby tu v chladných dnech nebyla zima, je proti křeslu nainstalován teplomet.
V místnostech jsou stěny a strop nově obloženy palubkami, podlahy jsou laminátové. „Ostatní nás varovali, že laminátová podlaha není do chaty vhodná, ale nemáme s ní žádný problém,“ svěřuje se Iveta.
Nevelké prostory chaty vyžadovaly promyšlené zařízení. Hlavní místnost, do které se vstupuje z verandy, slouží jako jídelna a pokoj. Je vybavena „španělskými“ příborníky, komodou a regálem z tmavého dřeva, které pěkně ladí se světlou podlahou a obklady. Aby tmavého nábytku nebylo příliš, je jídelní stůl se židlemi a válenda s úložnými prostory ve světlé barvě.
Kuchyně a ložnice na míru
Malá kuchyňka a ložnička jsou vybaveny nábytkem na míru. „Využili jsme zkušenost s firmou HVH Pardubice a nechali jsme si zařízení vyrobit od ní. V kuchyňce jsou například po celé jedné stěně hodně mělké skříňky – klasické hlubší by se sem nevešly a takhle jsme získali úložný prostor,“ pochvaluje si Iveta. Do malé kuchyňky se tak vešlo vše potřebné včetně chladničky, dřezu s pětilitrovým bojlerem, elektrické varné desky a trouby.
Dokonce tu má místo i „soudek“ s pivem. „To je dobrý tip pro chalupáře od firmy Lindr,“ upozorňuje nás Jiří. „Ve sklípku mám sud s pivem a tlakovacím zařízením. Tady v kuchyni je dubové chladicí zařízení s pípou. Pivo vydrží načaté v sudu při použití netečné směsi plynů až jeden měsíc,“ pochvaluje si.
Dobře vymyšlená koupelna
Před deseti lety přibyla k chatě komfortní koupelna. Protože je celoročně temperovatové. ná, nehrozí v zimě zamrznutí vody. Je v přístavbě za chatou a vstupuje se do ní z hlavní obytné místnosti. Převládá v ní světlé dřevo, pro pohodlnou koupel je určena rohová vana se zabudovaným barem ve stěně. „Já tomu říkám vířivá vana s vanovým barem,“ usmívá se Jiří nad jedním z řady svých vtipných nápadů. Nechybí umyvadlo ve skříňce, splachovací WC, pračka, elektrický topný žebřík a infrakřeslo.
„Infrakřeslo je poslední věc, kterou jsem vyrobil. Dá se v něm pohodlně sedět, opřít se, číst si časopis. Infradesky, kterými je sezení obloženo a které se mohou osazovat přímo na dřevo, vyrobila na míru firma Fenix Group,“ vysvětluje na první pohled neobvyklou součást koupelny Jiří.
Sauna a letní kuchyně
Je na čase vyjít na zahradu, protože i tady čeká spousta zajímavostí, které Jiří vymyslel a zrealizoval. Baví se tím a inspiraci podle svých slov hledá i v našem časopise, který spokojeně odebírá již téměř 30 let.
Hned vedle chaty je poměrně nová dřevěná stavba. Spojuje v sobě klasickou saunu, úložné prostory na zahradní náčiní a letní kuchyni. „Původně jsem chtěl vybudovat na zahradě podzemní vinárnu, pak jsem vymyslel tohle a za rok postavil,“ pochlubil se nám chatař. Na stavbu použil OSB desky, prkna a palubky. Kuchyně je v létě otevřená, proti západním větrům ji lze částečně uzavřít sklopenou deskou a na zimu se uzavřou všechna okna. Uvnitř je k dispozici barový pult, stůl s lavicí a židlemi, kuchyňská linka se dřezem, pec na pizzu značky Woodfire, ve které se dá péct i maso, a opět ve stěně skrytý bar.
Zahradní hrátky
V přístavbě za chatou je dílnička, kde se Jiřího nápady mění v praktické věci. A na druhém konci zahrady stojí bývalá garáž, která ukrývá nejeden Jiřího výrobek: zahradní šachy, vybavení k lukostřelbě, speciální lehátko, posilovací zařízení i pojízdný vyhřívaný bazén. Jsou to vlastně necky na kolečkách, v nichž se voda ohřívá ponorným spirálovým ohřívačem. Jiří ležící v létě v bazénku budí prý u kolemjdoucích velkou pozornost.
Na trávníku nechybí zahradní sprcha z kovových trubek, která je současně nářadím na cvičení jako jedna z částí přírodní posilovny se všemi základními prvky. K ryze praktickému vybavení patří přístřešek na dřevo, které je vzorně vyrovnáno i kolem chaty a sauny.
V odděleném cípu zahrady pěstují chataři rajčata, papriky, okurky, mají tu maliny, rybíz, jabloň, švestky. „Staráme se i o svah pod naším pozemkem, který jsme osázeli různými keři a stromky – jak s jedlými plody, tak s hezkými květy a listy pro oko,“ ukazuje Iveta, co vše zasadili. Jsou tu dřín, jeřabina, šeřík, aronie, rakytník, Ginkgo biloba, jedlý kaštan a další.
A na co se v zahradě nejvíc těší? „Jaké nám vyroste víno. Máme ho teprve dva roky a zatím jsme sklidili jeden hrozen,“ říkají s úsměvem chataři.
text: IVA TVRZOVÁ
foto: VLADIMÍR HÁJEK