Chalupářská kuchyně
Ve správné chalupářské kuchyni by neměly chybět určité kusy nábytku a některé zařizovací předměty. Bez nich by totiž kuchyně neměla tu správnou chalupářskou atmosféru.
Dříve se kuchyně zařizovaly jednotlivými kusy nábytku, později je ovládly kompaktní kuchyňské linky. Jejich výhodou je velká pracovní plocha v celku a vše – od nádobí a potravin až po dřez a varnou plochu – hned po ruce.
Zařízení jednotlivými kusy nábytku, jako jsou kredenc, spížní skříň, nástěnné poličky a podobně, zas navodí autentičtější chalupářskou atmosféru.
Linka nebo kredenc?
Ať dáme přednost kuchyňské lince nebo samostatným kusům, zvolíme takový design nábytku, materiál a povrchovou úpravu, aby ladily s venkovským stylem domu. Hodí se sem nábytek z měkkého světlého dřeva, smrku nebo borovice. Může zůstat v přírodní barevnosti, nebo mu bílé, šedé, modré či zelené lazury dodají zajímavý vzhled.
Další možností jsou krycí barvy – u nich se často používá takzvané zestařování, kdy se uměle vytváří vzhled opotřebení, a tím dojem starého nábytku. To nevylučuje použití moderních kuchyňských elektrospotřebičů. Dají se zabudovat do nábytku tak, že nebudou nijak rušit.
Kredenc nesmí chybět
Co by v kuchyni venkovské chalupy určitě nemělo chybět? Především kredenc, která bývá v této místnosti dominantním kusem nábytku. V ideálním případě by měla být tak velká, abychom do ní uložili všechno nádobí.
Kredenc si lze vybrat podle místa, jež máme k dispozici, užší i hodně širokou. Ta pak nabízí množství různých zásuvek a otevřených i zasklených poliček.
Nezbytná spižírna
Kam s moukou, cukrem a dalšími trvanlivějšími potravinami? Ideální je spížní skříň, s typickým kovovým větracím kolečkem uprostřed dvířek. Spížky mohou být jedno i dvoudveřové nebo s dvířky a zásuvkami. Kouzlo starých časů navodí i menší zásuvková skříňka na potraviny, do nichž lze sypké potraviny nasypat přímo.
Nezapomeňte na poličky
Kam ukládaly hospodyně drobnější nádobí a kuchyňské náčiní? Přece na poličky, zavěšené na zdi. Mohou mít podobu jediné police nebo větší otevřené policové skříňky, může je doplňovat i zásuvka, prostor s dvířky nebo háčky na zavěšení hrnečků. Tento drobný kousek nábytku, třeba i v odlišné barevnosti od ostatního zařízení, dokáže osvěžit i jinak velmi střídmou kuchyni.
Stůl a sezení
Součástí kuchyně je samozřejmě jídelní stůl, doplněný lavicí nebo židlemi. Velikost záleží na počtu strávníků a prostorových možnostech, vedle pevných menších stolů je možné pořídit stůl rozkládací. Stůl využívaly dříve kuchařky při vaření jako pracovní plochu. Kuchyň lze doplnit i malým, někdy dokonce pojízdným pracovním stolkem, vybaveným odkládacími plochami. Poslouží v kuchyni tam, kde je právě potřeba.
Dalším drobným, ale velmi užitečným kusem nábytku v kuchyni je štokrdle. Hodí se jako stolička na sezení i odkládací stolek.
Dobře využité niky
Ve starých kuchyních bychom často našli ve zdi větší či menší niky, jež vložené police proměnily v otevřené policové skříňky. Nika dnes může vzniknout i při různých stavebních úpravách, v místě nepoužívaných dveří či zazděného okna. Stačí vložit police a prostor prakticky využít na ukládání keramiky, porcelánu, nádobí.
Sporák či kachlová kamna
Nejedná se o nábytek, ale pěkný kovový či kachlový sporák nebo pořádná kachlová kamna s pecí by asi neměla ve správné chalupářské kuchyni chybět. Mnoho chalupářek a chalupářů tvrdí, že jídlo uvařené a upečené na kamnech je chutnější než připravené na elektrické či plynové varné desce. Ale pokud taková kamna nemůžete nebo nechcete mít, můžete si pořídit alespoň elektrický nebo plynový sporák v retro stylu, který se sem hodí.
Kouzlo doplňků
Konečný vzhled dodají kuchyni doplňky. Těmi lze atmosféru místnosti proměnit k nepoznání. Bytový textil s jednoduchým vzorem proužků, puntíků nebo kostičky, nemluvě o vyšívané „kuchařce“ na zdi, přičarují kouzlo babiččiny kuchyně. Pletené ošatky, keramické džbány, drátěné koše, dřevěný podnos s nostalgickým dekorem – to vše dodá vaší kuchyni tu správnou venkovskou atmosféru.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, PETR ZHOŘ A ARCHIV FIREM