U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
CHALUPAŘENÍ PRO PODNIKAVÉ
Kategorie: Návštěva | Autor: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
Areál Zlatník, který se nachází na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, stojí za pozornost hned z několika důvodů. Může být příkladem pro ty, kteří uvažují o pronájmu své chalupy, je dobrým tipem na letní i zimní dovolenou, ale také ukázkou či inspirací, jak postavit novou roubenku, a také – jak ji jejím pronajímáním zaplatit.
Nejdříve ze všeho si musíme vysvětlit, co se skrývá za pojmem „Areál Zlatník“. Jde o osm roubených chalup, které stojí jedna vedle druhé ve stráni a které upoutají každého, kdo projíždí serpentinami ve Zlaté Olešnici. Až na jednu jsou všechny roubenky nové a podobají se sobě jako vejce vejci. Když napíšu, že je vlastní společnost HYPERSTAVEBNINY INVEST, asi vás to dvakrát nezaujme. Pokud ale chcete stavět novou roubenou chalupu, měli byste si tento název zapamatovat, protože je odvozen od názvu její mateřské společnosti HYPERSTAVEBNINY CZ, a.s., u které je možné si nechat podobnou chalupu postavit a nebo aspoň leccos od ní okouknout.
Přijeďte se podívat!
„Jak tomu mám rozumět?“ ptám se ředitele společnosti HYPERSTAVEBNINY CZ, a.s., Jiřího Proučila, který s nápadem postavit tyhle chalupy přišel a také jej zrealizoval. „Každý, kdo jede okolo, se tady může zastavit a jít dovnitř?“
„Proč ne?“ usmívá se pan Proučil a vysvětluje: „Všechny tyto stavby slouží k rekreačním účelům. V zimě v létě se v nich střídají návštěvníci, kteří si zaplatí pobyt. O celý areál se starají příslušníci jedné rodiny a ti jsou k dispozici nejen rekreantům, ale i dalším turistům. Zaznamenali jsme, že roubenky vzbuzují zvědavost, a tak kdokoliv má zájem, může se přijít podívat a prohlédnout si stavby zblízka – zvenku i zevnitř. Pravda, dnes už za prohlídku vybíráme malý poplatek, protože naše děvčata si jako průvodkyně po tom kopci můžou nohy uběhat… A co je tady vlastně k vidění?“ Jiří Proučil mi začne objasňovat nejen jak Zlatník vznikl, ale povídáme si také o stavebních technologiích, o zkušenostech s provozem a pronájmem chalup.
Chalupa nemá ležet ladem
Už když před lety to staré, poměrně velké poloroubené stavení, posazené do příkré stráně ve Zlaté Olešnici Jiří Proučil kupoval, tušil, že na něj nebude mít čas. Proto v něm nechal vybudovat čtyři apartmány. To ale neřešilo otázku, kdo bude na rozlehlém pozemku okolo sekat trávu?
„Vím, že to zní zvláštně, ale než pořád chodit se sekačkou, radši jsem tam nechal postavit další objekty.“ Zprvu si myslel, že dceřiná společnost HYPERSTAVEBNINY INVEST, s.r.o, která za tímto účelem vznikla, postavené roubenky po jedné rozprodá. Překvapivý zájem jak z řad rekreantů, tak cestovních kanceláří ale původní záměr stavebníka zvrátil v rozhodnutí si areál, který dostal název podle místního potoka, ponechat. Již první rok (r. 2006) ukázal, že šlo o dobrou volbu. Rekreanti si do Zlatníku našli cestu rychle a jeho kapacitu dokázali zaplnit přibližně ze 70 %. Většinou sem jezdí Češi. Stejně jako Němci, Dánové a Nizozemci, kteří tvoří asi pětinu všech klientů, objevili nové středisko díky cestovním kancelářím Novasol a Interhome.
„Obě jmenované cestovní kanceláře mohu s klidným svědomím všem chatařům a chalupářům doporučit,“ radí Jiří Proučil. „Jde o zavedené firmy, které mají po celé Evropě sedmnáct tisíc objektů. Po odečtení provize, kterou si bere cestovka za dodané klienty, se dá předpokládat příjem od tří do osmi tisíc korun za týdenní pronájem objektu. To už je slušný výdělek, ne? Když se na věc podíváme z druhé strany, kromě pronájmu hradí rekreant ještě elektřinu a rekreační poplatek. Ten je 14 Kč na den (platí se od 18 let) a odvádí se obci. Takže i ta má z podnikání chalupářů užitek.“
Projekt, který si na sebe vydělá
V současné době je areál Zlatník tvořen už zmiňovanou původní chalupou, v níž je kromě čtyř apartmánů také recepce pro hosty a krytý bazén se saunou, a sedmi roubenými chalupami, které jsou postaveny podle shodného projektu. Ve všech jsou dvě samostatné bytové jednotky s oddělenými vchody.
„Tady jsou samozřejmě obě jednotky určeny k pronájmu, ale je možné, aby v půlce chalupy bydlel majitel a v druhé podnájemník,“ seznamuje mě s výhodou této koncepce Jiří Proučil. Bystrý čtenář rychle přijde na to, že příjmem z pronájmu se dá postupně zaplatit hypotéka nebo půjčka ze stavebního spoření – tedy peníze potřebné ke stavbě. „Spočítal jsem, že tímto způsobem se dá přibližně za deset dvanáct let chalupa zaplatit,“ shrnuje podnikavý stavebník.
Abyste i vy dokázali dojít k podobnému výsledku, musíte vědět, že hrubá stavba, která zahrnuje spodní roubenou část o rozměrech 10 x 6 m, verandu 6 x 1,5 m, konstrukci podkroví (včetně podlah v podkroví), krov a střešní plášť bez krytiny, přijde na 690 tisíc korun. Zbytek můžete dokončit svépomocí nebo si pozvat řemeslníky.
Druhá varianta předpokládá investici 1,200 milionu korun. Pak dostanete navíc střešní krytinu, komín a štíty. Za další příplatek můžete mít špaletová eurookna, dveře, palubkový obklad v podkroví atd.
Dřevo musí mít možnost pohybu
„Na základě zkušeností z výstavby doporučuji případným zájemcům, aby hrubou stavbu včetně krovu a střechy bez uzavření (tzn. bez oken, dveří, štítů a spár v roubení) udělali na podzim a nechali ji přes zimu promrznout. Dřevo je živý materiál, který neustále pracuje,“ upozorňuje Jiří Proučil. „Tak třeba – všech jedenáct smrkových hranolů, z nichž je sestavena jedna stěna spodního roubení, se za první zimu seschne celkem o jedenáct centimetrů. V létě by zase dřevo popraskalo a zkroutilo se. To pak doporučuji hrubou stavbu kropit.“
Aby pohyb dřeva ve stavbě eliminovali, drželi se jak známých zásad, jako je použití dřeva ze zimní těžby, protože obsahuje menší podíl vody a tolik nesesychá, tak přišli i na nová řešení. Například sádrokartonové příčky a dřevěné schodiště uvnitř domu nejsou ukotveny do pevných konstrukcí roubení napevno. Příčky i schodiště kloužou v U profilech, které jsou připevněny k obvodovému plášti. Okna a dveře mají možnost pohybu v dřevěných obložkách. Komín, který prochází celým domem, má na střeše dvojí opláštění, které je posuvné.
„Dnes jsme schopni, když už tyto technologie zvládáme,“ nabízí Jiří Proučil případným zájemcům, „dodat hrubou stavbu – postavíme ji za jeden jediný den, nebo poskytnout typový projekt. Máme připraveny i roubenky s rozměry 6 x 12 nebo 8 x 12 metrů. A přizpůsobíme se i dalším přáním zákazníka.
Inspirace pro podnikavé
Pro úplnou informaci je ještě nutné doplnit, že chalupy, které již ve Zlaté Olešnici přes rok stojí, disponují zhruba 100 m2 užitné plochy. Každá ze dvou bytových jednotek má v přízemí verandu, samostatný vchod, halu s kuchyní a jídelním koutem a koupelnu. A v patře dva pokojíky.
Tuto vnitřní dispozici je možné pro trvalé bydlení a užívání celého objektu jednou rodinou uspořádat jinak: v přízemí lze mít jednu velkou obytnou místnost s kuchyní a třeba i kachlovou pecí, jeden pokojík nebo komoru, verandu, koupelnu a zádveří. Do podkroví se vejdou dvě i tři ložnice, eventuálně koupelna.
„A co říkají místní obyvatelé vašemu podnikání?“ ptám se Jiřího Proučila na závěr. „Stavební řízení nebylo zcela jednoduché, protože Zlatá Olešnice patří do CHKO Jizerské hory. Vybudovaný areál roubenek ale jednoznačně přináší obci užitek. Obec dostává příjmy ve formě rekreačních poplatků, jak už bylo řečeno, a příliv sedmdesáti dvou lidí – taková je kapacita Zlatníku – je znát v obchodech, u vleku, je přínosem i pro hospodu, kde se rekreanti stravují, a samozřejmě ve všech zdejších turistických cílech se vstupným. Protože myslíme i na rekreanty a chceme, aby se do Zlatníku rádi vraceli, chystáme ještě další vylepšení. Připravujeme výstavbu restaurace, dětského hřiště a saunového centra – to teprve budete koukat!“ usmívá se podnikavý chalupář.
Popisy k obrázkům
Jednoduché vybavení v interiérech musí především účelně sloužit rekreantům
I nábytek je z masivu
Po obvodu společenské místnosti jsou rozvěšeny obrazy s romanticky zasněženou krajinou. Nebo je to skutečnost? Co myslíte?
Topí se tu přímotopy a krbovými kamny
V horním patře pronajímaných chalup jsou dvě útulné ložnice
Zájem o saunu přinutil Jiřího Proučila k dalším plánům – v údolí Zlatníku chystá výstavbu saunového centra
Bazén s rozměry 8 x 4,5 m je k dispozici všem rekreantům. Voda je v něm v létě vyhřívána na 26 °C, v zimě, pro lyžaře, i na 36 °C
Autor fotografií: FOTO: ALEXANDR JANOVSKÝ