Chalupaření a třídění odpadů

Jaro na chalupě bývá ve znamení gruntování a velkých oprav. Chaty či chalupy jsou jakýmsi druhým domovem, takže je chceme mít jako ze škatulky. Jak ale naložit s nepotřebným odpadem, který zbyl po jarní „generálce“ nebo po běžném víkendovém úklidu?

Hromadící se haraburdí vykukující v odlehlém koutě zahrady, plevel z čerstvě upravených záhonků nebo pytle naplněné odpadky od čisticích prostředků, obaly od potravin, vysloužilým oblečením – nic z toho žádné zahradě ani chalupě na atraktivitě nepřidá. S odpadem jde přitom naložit mnohem elegantněji. Stačí si nastavit jasná pravidla. Vše, co jde, se snažte třídit – ušetříte si tak místo v popelnici na směsný odpad a pytle s plasty, papírem, sklem a nápojovými kartony můžete jednou za čas odvézt do nejbližších barevných kontejnerů. Víte, co všechno lze dávat do modrého kontejneru na papír, žlutého na plasty, zeleného na sklo a oranžového na nápojové kartony?

Plasty

Patří sem fólie, sáčky, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, plastikové pytle od pracích prášků, PET lahve, kelímky od jogurtů a mléčných výrobků, balicí fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků, ulomené plastové hrábě, lopatka na smetí, prasklý servírovací podnos z umělé hmoty. Všechny duté obaly vždy sešlápněte, aby se jich do pytle a poté i do kontejneru vešlo co nejvíc. Vytříděné obaly nesmí být znečištěny například mastnotou nebo zbytky gelů! Plastové tašky z obchodu nevyhazujte ihned, protože je můžete využít na sběr odpadu místo odpadkových pytlů.

Papír

Do modrého kontejneru můžete vyhodit noviny, časopisy, kartony, všechny možné papírové krabičky a krabice, například od potravin, mýdel, pracích prášků, bot, elektrospotřebičů – vždy ale rozložené na plocho, knihy bez tvrdé vazby, kancelářské papíry (i se sponkami). Nepatří sem papírová plata od vajec, roličky od toaletního papíru, účtenky z termopapíru, povoskovaný papír ani papír mokrý, špinavý nebo mastný. Papír dávejte do papírových tašek, sběr pak vyhodíte i s taškou.

Sklo

Do kontejneru na sklo lze dát rozbité tabule z oken a dveří, staré lahve od okurek, kompotů, zavařenin, lahve od sirupů a alkoholu, skleněné dózičky od kosmetiky, rozbité skleničky, skleněné mísy, vázy. Pozor na pozlacené nebo pokovené skleničky – ty do tříděného skla nepatří! Stejně tak do popelnic na sklo nedávejte zrcadla, automobilová skla a nepatří sem ani porcelán.

Nápojové kartony

Řadíme k nim krabice od mléka, mléčných výrobků, džusů a od vína. Vždy je ale před vytříděním nezapomeňte sešlápnout, aby nezabíraly tolik místa.
Některé kartony se šroubovacími víčky ale nemusíte hned vyhazovat, můžete je ještě doma využít. Poslouží například pro uskladnění darů z vaší zahrádky. Pokud si třeba v létě odšťavňujete ovoce, šťávu můžete nalít do vymytého nápojového kartonu a dát ji zamrazit. Pak stačí jen rozmrazit a vaši oblíbenou šťávu můžete mít, kdykoliv si vzpomenete.

Kam s tím?

A co s haraburdím, které se do žádného z kontejnerů nevejde a ani tam nepatří? Nezbude vám, než vše probrat a roztřídit podle materiálů – kovy můžete odevzdat do sběrny surovin, rozměrné plasty, koberce a staré lino odvezte do sběrného dvora. Na stejné místo patří i plechovky od barev, zbytky mořidel, nádoby od postřiků a pytle od zahradních substrátů. Větve, které zbyly po prořezávání stromů, stačí nařezat na malé kousky, nechat proschnout a můžete si z nich udělat s přáteli táborák.
Správnou likvidací odpadu si uděláte doma pořádek, navíc tím šetříte přírodu. Díky třídění se ročně podaří zachránit zhruba 25 km2 přírody, třeba té, kterou se kocháte právě na své chatě nebo chalupě, té, za kterou prcháte víkend co víkend z rušného velkoměsta.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Uložit

Uložit

Chalupaření a třídění odpadů